Holnaptól már elvárt adót is fizetünk

Vasárnap érkezik meg a magyar jogszabályok közé a rövid életű elvárt adó utóda: életbe lép a minimális jövedelemről szóló szabályozás. Ha a vállalkozó nem tesz adónyilatkozatot, akár ellenőrzésre is számíthat, amely vagyonosodási vizsgálattá terebélyesedhet.

Kiss Roland
2007. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezetes: a kormány már tavaly úgy módosította a társasági és az osztalékadóról, valamint a személyi jövedelemadóról szóló törvényeket, hogy azokban minimálisan kötelező adószintet, úgynevezett elvárt adót határozott meg, ezeket a passzusokat azonban az Alkotmánybíróság utóbb semmissé nyilvánította. A taláros testület fő kifogása az volt, hogy az adózók nem tudták volna bizonyítani: veszteségük valós, és nem a jövedelem véka alá rejtésére szolgál. A kormány azonban a döntés ellenére sem tett le az évi több tízmilliárd forintosnak remélt bevételről, és májusban új szabályokat fogadott el, amelyek július 1-jén válnak hatályossá. Ezekben az szerepel, hogy a vállalkozások vagy benyújtanak egy nyilatkozatot, amelyben számos bevételüket és kiadásukat kötelesek részletezni, vagy elfogadják a beszerzési költségekkel csökkentett bevétel két százalékának megfelelő nyereségminimumot, és ezután kifizetik az adót is. Előbbi esetben nagyobb az esély arra, hogy a revizorok felkeresik a vállalkozót, és amennyiben kétségesnek ítélik, hogy a nyilatkozaton szereplő gazdasági események valósak, vagy azt, hogy valóban a vállalkozás érdekében merültek fel, a bizonyítási teher átkerül az adózó vállára. Aki pedig nem képes bizonyítani az igazát, annak adóalapját az adóhatóság becsléssel határozza meg, és a vizsgálat még arra is kitérhet, hogy az egyéni vállalkozó vagy a vállalkozás magánszemély tulajdonosának életvitelét lehetővé tehette-e a bevallásban szereplő jövedelem. Nemleges válasz esetén akár vagyonosodási vizsgálattal is zárulhat a procedúra. A kormány úgy számol, hogy már az év második felében 15-20 milliárd forintnyi bevétel folyik be az új szabályok hatására.
Érdemes tehát alaposan utánanézni a kivételeknek, ilyenek ugyanis vannak: a nyilatkozat benyújtása alól mentesül többek között a társasági adótörvény hatálya alá tartozó adózó az előtársasági és az azutáni évben. Ugyanez igaz az egyéni vállalkozóra is a tevékenysége megkezdésének évében, valamint az azt követő évben, de csak akkor, ha a tevékenység megkezdését megelőző 36 hónapban nem folytatott egyéni vállalkozói tevékenységet. Kivételezettek azok is, akiket az adóévben vagy a megelőző évben elemi kár ért, akárcsak az MRP-szervezetek, az alapítványok, az önkéntes pénztárak, valamint az iskola- és lakásszövetkezetek.
A jövedelemminimum a jogszabály szerint a társaságiadóalanyok körében az eladott áruk beszerzési értékével és az eladott közvetített szolgáltatás értékével csökkentett összes bevétel, egyéni vállalkozók esetében pedig a vállalkozói bevétel eladásra beszerzett áruk beszerzési értékének és az eladott közvetített szolgáltatás értékét meghaladó részének a két százaléka. A társasági adót fizetők körében az összes bevétel módosítható a kedvezményezett átalakulással és eszközátadással, valamint a kedvezményezett részesedéscserével összefüggő gazdasági eseményekhez kapcsolódó tételekkel is.
Jön a bírságszezon. Lejárt a havi adóbevallásokkal kapcsolatos féléves bírságolási moratórium. Az Origo.hu internetes portál szerint elsejétől szigorú büntetésre számíthatnak a bevallást elmulasztók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.