Egyre keményebb figyelmeztetéseket fogalmaznak meg a szerb tisztségviselők a koszovói rendezés ügyében, hogy nyilvánvalóvá tegyék az Egyesült Államok és az Európai Unió számára: nem számíthatnak arra, hogy Szerbia lemond Koszovóról, s ebben biztosan maguk mögött tudják Oroszország támogatását.
Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök már-már hidegháborús hangot ütött meg, amikor kijelentette, hogy az Egyesült Államok hivatalos személyiségeinek kijelentései Koszovó függetlenségéről megrontják a két ország kapcsolatát. Figyelmeztette is Washingtont arra, hogy az ENSZ-alapokmánnyal összhangban tiszteletben kell tartania Szerbia nemzetközileg elismert határait. Ha az Egyesült Államok javítani kívánja jó viszonyát Szerbiával, akkor tiszteletben kell tartania Szerbia területi épségét, mert ezen az elven alapul a nemzetközi rendszer és a szuverén országok államközi kapcsolatai – fogalmazott Kostunica.
Vuk Jeremics külügyminiszter már veszélyekre figyelmeztet, amelyeket Koszovó függetlenségének kikényszerítése, Szerbia határainak erőszakos megváltoztatása idézhet elő. „A diplomáciai árnyalatok sem tudják elrejteni a tényt, hogy Szerbiától azt követelik, amibe egy ország sem egyezett bele békében, ez pedig az, hogy lemondjon szuverén területének egy részéről” – hangoztatta Jeremics. Borisz Tadics államfő pedig azt tette egyértelművé a nyugatiak számára, hogy a kompromisszum – amelyre Szerbia törekszik – semmiképpen nem jelent függetlenséget. Ám a szerb rendezési javaslatot – amelyet megküldtek az oroszoknak – továbbra is titokban tartják.
A szerb politikusok az utóbbi napokban több ízben tanácskoztak az orosz vezetőkkel. Kostunica miniszterelnök és Tadics államfő is találkozott Putyinnal, Jeremics pedig Isztambulban Szergej Lavrov hivatali kollégájával. Moszkva és Belgrád így együtt utasíthatták vissza az újabb – immár harmadik – nyugati határozattervezetet.
Mindezek az éles hangú szerb kijelentések csak válaszok az amerikai tisztségviselők nyilatkozataira, amelyekből Belgrád azt a végkövetkeztetést vonhatta le, hogy a nyugatiak eltökélték, Koszovó márpedig független lesz. Még a NATO-főtitkár is arra szólította fel Oroszországot, hogy ne folyamodjon vétóhoz a Biztonsági Tanácsban. Jaap de Hoop Scheffer arra is emlékeztetett, hogy Koszovóban a NATO tizenhatezer katonája szavatolja a stabilitást és a biztonságot.
A koszovóiak látszólag türelmesen szemlélik a diplomáciai harcot, amelyben ők maguk „csak könnyűlovassággal” vehetnek részt. Pristina közölte, hogy semmiféle egyoldalú lépést nem tesznek, amire egyébiránt a nyugatiak figyelmeztették is. Az utóbbi időkben azonban ott is keményedik a retorika.
Trump olyant mondott a Putyinnal való egyeztetéséről, amire senki nem számított
