Jó barátok

György Zsombor
2007. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár az ötvenmilliárd dollárt is meghaladja a Kína és az afrikai országok közötti kereskedelem értéke, ez a volumen ráadásul három éven belül a kétszeresére növekedhet.
Fang Liu, a kisgyermekének nemrég életet adó fiatal kínai asszony a minap érkezett Dél-Szudánba, hogy csatlakozzon a térségben állomásozó, öszszesen tízezer fős ENSZ-békefenntartó erőhöz. A térség egyik legfontosabb központjában, Váuban jelenleg 435 kínai tevékenykedik, főként mérnökök, orvosok, kamionsofőrök. Peking mindeddig nem vett részt túl nagy erőkkel a különféle békefenntartó-újjáépítő missziókban, ám orientálódását jól jelzi, hogy a mintegy 1800 külföldön állomásozó kék sisakosából több mint 1200 Afrika valamely országában tevékenykedik. Egyikük a jogi végzettségű Liu asszony is, aki az ENSZ rendőrségi megfigyelőjeként dolgozik majd a következő hónapokban.
De a határ túloldalán, Etiópiában is munkába álltak azok a kínaiak, akiknek segítségét novemberben ígérte meg Hu Csin-tao elnök a Kína–Afrika csúcson a fekete kontinens számára. A világ legnépesebb és egyik legdinamikusabban fejlődő gazdaságával rendelkező ország növekvő afrikai jelenlétére több magyarázat is adható, ezek közül az egyiket az Addisz-Abebában tevékenykedő önkéntes, Szan Dzsin-tao fogalmazta meg a Christian Science Monitor tudósítójának. Mint mondta: „Meg akarom ismerni az igazi Afrikát, és valami jót szeretnék tenni az emberekért. Tudjuk, hogy Afrika szegény, támogatásra szorul, s mivel mi a barátai vagyunk, ezért segítünk is neki.” A kedves propagandaszöveg valóban sok naiv szimpatizánst szerezhet a kommunista államnak a távoli Afrikában, ám Pekinget ennél alighanem sokkal pragmatikusabb okok hajtják előre. Bármily nemes gesztus is az új típusú „békehadtestek” segítsége, munkájuk igazából csak az egyik jele annak, hogy Kína megérezte: az igazán nagy üzleteket immár nem a gazdag Nyugat, hanem – a posztszovjet térség és Délkelet-Ázsia egyes régiói mellett – az ébredő fekete kontinens rejti. (Ez a megállapítás különben Magyarországra éppúgy igaz, nálunk azonban még nem sikerült leküzdeni a távoli országokkal szemben érzett bizalmatlanságot.)
Peking első lépésben hatalmas infrastrukturális fejlesztésekbe kezdett Afrikában, lecsapott a bányák, repülőterek egy részére, emellett belefogott a helyi szakemberek képzésébe. Az erőfeszítések eredményei immár számokban is mérhetők, kínai adatok szerint az Afrikával folytatott kereskedelem értéke tavaly elérte az ötvenmilliárd dollárt, ami a becslések szerint 2010-re megkétszereződhet. Jelenleg Kína az Egyesült Államok és Franciaország után Afrika harmadik legjelentősebb kereskedelmi partnere, tavalyi közvetlen befektetéseinek értéke elérte a 6,6 milliárd dollárt. Peking Angolából, Szudánból és Nigériából szerzi be kőolajszükségletének negyedét, de rendszeresen bevásárol a Dél-afrikai Köztársaságban is szénből, platinából, vasércből. Teszi mindezt rendkívül kedvező feltételek mellett, ráadásul a befektetésekért és hitelekért cserében az afrikai országok szövetségesként támogatják hatalmas ázsiai barátjukat az ENSZ Biztonsági Tanácsában és a tajvani kérdésben. „Saját érdekünk, hogy gazdasági kapcsolatokat építsünk ki Kínával, hiszen az egész világ ezt teszi” – fogalmazott a közelmúltban Raphael Tuju kenyai külügyminiszter, noha a politikus is észrevehette, hogy Kína egyre feltűnőbben kezdi alkalmazni az egykori gyarmatosítók eszközeit. Peking az afrikai kormányok lekenyerezésével és agresszív árpolitikájával például sorra teszi tönkre a helyi cégeket, üzemeket – főleg a textiliparban –, amelyeket aztán felvásárol, s máris úgy szállíthatja áruját Európába és Ázsiába, hogy a felvevő országokban nem alkalmazhatják az olcsó kínai termékek dömpingje ellen kivetett, sok feszültséget kiváltó beviteli kvótarendszert.
De néhány év múlva biztosan kiderül, áldás-e vagy átok Afrikának Kína jelenléte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.