Kevés a magyar szabadalom

A Magyarországon bejegyzett szabadalmaknak csak a 15 százaléka van hazai kézben, s ez messze alulmúlja a nyugat-európai átlagot. A helyzetet rontja, hogy 2000 óta csökkent a Magyar Szabadalmi Hivatalhoz beadott kérelmek száma is; a visszaesés oka a kutatás-fejlesztésre fordított összegek kirívóan alacsony aránya.

2007. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk területére jelenleg csaknem 8500 szabadalom érvényes, ezeknek csak 15 százaléka magyar tulajdon. A nyugat-európaitól messze elmaradó arány egyik oka az, hogy az ipari jogvédelmet itthon kérelmező, Magyarországon működő gyárak nagy része külföldi kézben van, másrészt a hazai vállalatok zöme rövid távon gondolkodik, és nincs ereje kivárni a többéves elbírálási procedúrát. A probléma gyökere azonban a nemzetközi viszonylatban is hagyományosan kimagasló innovációs eredményeket elérő magyar kutatási szektor alulfinanszírozottságában keresendő: míg Európa nyugati felén a bruttó össztermék három-négy százalékát fordítják kutatási és fejlesztési célokra, addig ez az arány hazánkban immár évtizedek óta 0,6–0,8 százalék között mozog.
*
Az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) legfrissebb összefoglalójából kiderül, hogy azok az államok adták be tavaly is a legtöbb oltalmi kérelmet, amelyekben a kutatási és fejlesztési kiadásokra elegendő forrást szánnak. Tavaly világszinten csaknem 35 ezer szabadalmi kérelemmel az Egyesült Államok állt az első helyen, míg Európában Németország a listavezető 25 ezer szabadalmi kérelemmel. Németországot Franciaország és Hollandia követi 8010, illetve 7327 beadvánnyal. Az innováció szempontjából történelmileg mindig is jól teljesítő Magyarország 2006-ban mindössze 94 szabadalmi igénnyel jelentkezett, ami az új uniós tagállamok között még így is viszonylag jó aránynak számít.
– Kétszáz év magyar találmányai bizonyítják, hogy a hazai szellemi tőke a világátlaghoz képest jól áll, feltalálóink innovatívak, a sikerhez azonban iparjogvédelemre és tőkére is szükség lenne – fogalmazott lapunknak Bretz László, a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) jogvédelmi-ügyviteli főosztályvezetője, aki hangsúlyozta: a gyógy-szer-, valamint a gépiparhoz köthető a legtöbb hazai találmány. Bretz példaként említette, hogy a legnagyobb gyógyszergyártók ma már külföldi tulajdonban vannak, így a tőlük érkező jogvédelmi kérvények nem számítanak magyarnak. A kutatási kiadások emelésének szükségességét az uniós szinten kiválóan teljesítő ír példával indokolta: Írországban 345 találmányra adtak be kérelmet tavaly, miközben a GDP
3 százalékát fordították kutatásra és fejlesztésre.
Bretz László elmondta, hogy az uniós csatlakozással csökkent az MSZH-hoz beadott kérelmek száma, mert 2003-tól először mindig a müncheni székhelyű európai szabadalmi központba kerülnek újdonságvizsgálatra a kérelmek. A bajor fővárosban a procedúra négy-hat évet is igénybe vehet, s csak ezután kerülhetnek vissza az ügyek Magyarországra.
Az innovációs ráfordítások növelését szorgalmazta a Magyar Befektetési Bank csütörtöki konferenciáján Berend T. Iván, a Los Angeles-i UCLA egyetem professzora is. Előadásában hangsúlyozta: a globális kihívásokra adott válasz és a felzárkózás záloga is a kutatás- fejlesztés erejében rejlik. A tudós szerint a globalizáció nyertesei azok az államok lehetnek, amelyek elsősorban az oktatásra és a kutatásra jó arányban tudják felhasználni a befektetéseket. Világszinten egyébként a legtöbb oltalmat gyógyszerekre, kommunikációs eszközökre, biotechnológiai és kémiai újításokra adták ki – derül ki a most publikált jelentésből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.