Luxuslakások a régi gőzmalomban

É P Í T Ő I P A R Ipari műemlék falai között épül a főváros egyik legkülönlegesebb lakóháza a pesti Duna-parton, a Művészetek Palotája közelében. Az 1800-as években épült Gizella malom átépítését követően több mint száz, többnyire nagy alapterületű és belmagasságú, úgynevezett loftlakást adnak át a jövő év végén. A generálkivitelező Vegyépszer Zrt. magasépítési üzletágának új jelképe lehet a sajátos karakterű épület.

2007. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár csak a napokban rakták le az alapkövét a Gizella malom projektjének, a lakások mintegy 30 százaléka már elkelt – mondta el lapunk kérdésére Nagyiványi Antal főmérnök, a Vegyépszer magasépítési és környezetvédelmi igazgatóságának munkatársa. Pedig nem adják éppen olcsón ezeket a lakásokat: piaci forrásokból úgy értesültünk, hogy a négyzetméterár fél- és egymillió forint között mozog, jellemzően közelebb a millióhoz. A siker egyik titka lehet, hogy ma már hazánkban is egyértelműen divat a loft. Az angol szó eredetileg padlásteret, tetőteret, galériát jelent, de a New York-i „rozsdaövezetben” már az 50-es évek óta az ipari létesítményekből, elhagyatott üzemcsarnokokból kialakított nagyméretű, egy légterű lakásokat nevezik így. A loftok új életformát teremtettek, az efféle lakásokat ugyanis kezdetben a művészek foglalták el. A stílusirányzat néhány éve indult világhódító útjára, s az amerikai városok mellett otthonra lelt Hollandia és Anglia tengerparti raktárépületeiben is. Az újabb loftdivat egyre inkább a luxuskategória felé mutat, de még mindig a szabadság után vágyók, az újhullámos életmód hívei választják.
A Gizella malomban szerencsésen találkozik a múlt és a legújabb divat. Az ipari műemlék jelleg különleges karaktert biztosít az épületnek, de valójában kevéssé kötötte meg a tervező és kivitelező kezét – mondta Nagyiványi Antal. Csupán két oromfal, a Soroksári úti, valamint a Vaskapu utcai homlokzatok állnak helyi védettség alatt. A főmérnök elmondta, az utóbbi anynyira rossz statikai állapotban van, hogy kénytelenek lebontani, s majd eredeti állapotban – de korszerű anyagokból – újjáépítik.
A 6 ezer négyzetméteres telken csaknem 20 ezer négyzetméter alapterületű teret hoznak létre, amelyben 103 lakást, 5 kereskedelmi célú helyiséget, köztük kiállítótermet és a pincegarázsban 105 parkolót alakítanak ki. Emellett a telken marad még hely mintegy 1400 négyzetméter zöld felületnek.
A lakások 60 és 350 négyzetméter közötti méretűek, a kisebbek kivételével kifejezetten nagy, 3,5-5 méter belmagasságúak és egy légterűek. A loft jelleget képviseli emellett, hogy nem burkolják az épület tartópilléreit, az acél tartóelemeket, valamint gyakran alkalmazzák a nyerstéglaborítást. Az ablakok, bár a legkorszerűbb hőszigeteléssel készülnek, a nagyméretű, de sok kis osztással rendelkező ipari csarnok-ablakokra emlékeztetnek.
A Gizella malom különleges hangulatával, városkép-meghatározó karakterével és igényes loftlakásaival jól illik abba a vonulatba, amelyet a Vegyépszer Zrt. magasépítési tevékenysége képvisel az utóbbi években – hangsúlyozta Nagyiványi Antal. A korábban műemléki erőműveket átépítő cég ezzel a lakáspiacon is létrehozta a maga emblematikus épületét, amivel letette a névjegyét a minőségi lakáspiacon.

Malomhatalom voltunk. A XIX. század közepén, a monarchiában a mezőgazdasági termékek intenzív kereskedelme folyt, s a hazai vállalkozók jelentős összegeket fektettek új malmok építésébe. Az első ilyen malom 1841-ben kezdte meg működését, ezt számos további követte, közöttük az Erzsébet, a Lujza és a Gizella malmok az 1850-es és 60-as években. Ezek a malmok kiváló minőségű liszteket állítottak elő olyan termelési kapacitással, amely Európában az első, a világon – az USA-beli Minneapolis után – a második helyet foglalta el. A Gizella malmot báró Krausz Lajos alapította, aki felesége után nevezte el a létesítményt. A malomipar aranykora az első világháború végéig tartott, amikor Magyarország elveszítette legjelentősebb szénbányáit, amelyek tüzelőanyaggal látták el a malmokat. A Gizella malmot átalakították a villamos árammal történő működéshez, s 1963-ig termelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.