Meseszép virágokat, különleges gyümölcsöket láthat az, aki távoli tájak bebarangolására vállalkozik, és ilyenkor az utazóban felmerül a kérdés: vajon az otthoni kertben-teraszon megélnének-e ezek a növények?
A kérdés azért is jogos, mert itthon meglehetősen konzervatívak vagyunk ezen a területen: többnyire ugyanazzal a húsz-harminc növénnyel díszíti környezetét a magyar. Ez önmagában nem baj, a muskátli valóban szép növény, de ha változatosságra vagy netán a szomszéd irigykedésére vágyunk – esetleg feltámad a bennünk élő Micsurin –, akkor megpróbálkozhatunk valami mással is.
Lovas Katalin szakíró évek óta ad tanácsokat a különféle heti és havi magazinok kísérletező kedvű olvasóinak, és most megérett az idő arra is, hogy ezeket kötetbe foglalja össze. Hitvallása egyszerű: kellő odafigyeléssel és némi utánajárással itthon is minden megél, amit bárhol a világban megcsodáltunk. Nem ördöngösség tehát ritka növénykülönlegességeket szaporítania, sőt terméshozatalra bírnia annak, aki figyelmesen lapozgatja a könyvet. Nyugodtan nézzünk szét a távoli országok piacain a magokat árusító pultoknál, vagy – amennyiben nem védett a növény, és van türelmünk engedélyt kiváltani az adott ország illetékeseinél – az élő növényt is elhozhatjuk magunkkal. De az is megoldás, ha négykézlábra ereszkedve barangoljuk be a parkokat – a fák, bokrok alatt érett, szaporodni képes magokat találhatunk.
Aki pedig csak gyönyörködni akar, annak is jó szívvel ajánlható a több mint száz meseszép virágot és különleges gyümölcsöt bemutató, gazdagon illusztrált kötet. A növényekről szóló legendák, mítoszok és történetek mellett azt is megtudjuk, hogy az ananász nem fán terem, hanem pontosan olyan sorokba rendezve, mint a veteményesekben a káposzta.
(Lovas Katalin: Egzotikus növényvarázs. Déligyümölcsök, botanikai ritkaságok hazai földben. Új Ember Kiadó, Budapest, 2007. Ármegjelölés nélkül)
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
