Május közepén egy szervezet nevében egy magánszemély feljelentést tett a fővárosi József nádor téri mélygarázs-beruházás ügyében. A rendőrség május 18-án feljelentéskiegészítést rendelt el, s ennek alapján indították el tegnap a nyomozást. – Hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen ma elrendeltük a nyomozást – közölte lapunk megkeresésére Papp Csaba, a Nemzeti Nyomozó Iroda gazdaságvédelmi főosztályvezetője.
Ismert, az előző ciklus városvezetése közvetlenül az önkormányzati választások előtt, még 2006 szeptemberében hozott döntést arról, hogy magánberuházó bevonásával garázst építtet az önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyonát képező köztér alá. A konstrukció majd minden elemében megegyezik a lapunk által már korábban ismertetett soproni és váci mélyparkolóügyekkel. A főváros egyik legfrekventáltabb tere alá magántársaság építené meg a többszintes föld alatti létesítményt úgy, hogy a garázs a beruházó cég tulajdonába kerülne. A társaságnak – amellett, hogy az önkormányzat földhasználati jogot adott a közterületre – még elővásárlási joga is lesz a József nádor térre. A jogszabályok szerint azonban a fokozott védelem alatt álló, forgalomképtelen terekre földhasználati és elővásárlási jogot eredményező szerződéseket jogszerűen nem lehet kötni. A törvények mellett az önkormányzat vagyonrendelete is tiltja, hogy a forgalomképtelen közvagyont – jelen esetben a József nádor teret – földhasználati joggal megterheljék, illetve arra bárki elővásárlási jogot szerezzen.
Rogán Antal, Belváros Fidesz– KDNP-s polgármestere közleményt adott ki az ügyben, amelyben kijelentette: hivatalát tegnap kereste meg a rendőrség iratbekérés céljából. – A mélygarázs építési szerződését az előző ciklusban született testületi döntés alapján Steiner Pál polgármester 2006. szeptember 27-én írta alá. A szerződésben foglaltak alapján az önkormányzatnak az OTP Zrt. a József nádor téri mélygarázs építési, üzemeltetési jogáért és a térre vonatkozó földhasználati jogért 690 millió forintot fizetett. A jövendő mélygarázs üzemeltetési kockázatát teljes egészében a befektető vállalta, annak minden költségével és hasznával együtt. A szerződés értelmében az üzemeltetési jog 50 évre szól, 50 év után a garázs tulajdonjoga az önkormányzatot illeti meg. Földhasználati jogot a térre a befektető a szerződés szerint az építés erejéig és a felhajtás-lehajtás célját szolgáló építményekre kap. A szerződés szövege a térre vonatkozó elővásárlási jogot kizárja – áll a közleményben. Rogán Antal hozzátette, hogy a befektető a Steiner Pál által aláírt szerződés szerint jogot kapott arra, hogy az építés és az üzemeltetés céljára projektcéget hozzon létre, és szerződés szerinti jogait és kötelezettségeit arra ruházza át. Az OTP Zrt. október elején erre a célra hozta létre a József nádor Parkolóház Kft-.t. – A József nádor Parkolóház Kft. az építést nem kezdte meg, mivel földhasználati jogát a Steiner Pál által aláírt szerződés alapján a földhivatal nem jegyezte be, az önkormányzat új vezetése pedig a szerződés módosításához nem járult hozzá. Tárgyalásokat kezdeményeztünk a földhasználati jog pontosítására, ezek befejezésével azonban megvárjuk az elindult jogi eljárás befejezését – jegyezte meg közleményében Rogán Antal, aki szerint a Belváros új vezetése fontosnak tartja a József nádor téri mélygarázs megépítését, de a jogszabályok maradéktalan betartása mellett. A politikus meggyőződése, hogy erre van lehetőség, hiszen az építkezés még nem indult el, az önkormányzatot kár nem érte, és amennyiben a hatóságok az előző polgármester által aláírt szerződés bármely pontját kifogásolják, van lehetőség annak módosítására.
Steiner Pál az üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott: a József nádor téri mélygarázs ügye ciklusokon átívelő, közös fejlesztési szándék a Belvárosban, amelynek szakmai indítása 1994-ben történt, s létesítését a kerületi szabályozási terv is tartalmazza. – Pártállástól függetlenül minden polgármester és képviselő-testület támogatta és támogatja ma is – írta közleményében Steiner. A kerület korábbi MSZP-s polgármestere az előzményekkel összefüggésben kijelentette: 2006-ban a negyedik alkalommal kiírt, nemzetközi kétfordulós nyilvános pályáztatás után írták alá a szerződést. – A szerződés aláírását alapos és körültekintő szakmai előkészítés előzte meg, a szerződést és annak részleteit az önkormányzat jogászai és jelenleg is hivatalban levő jegyzője törvényesnek ítélte. Megjegyzem, hogy a városrészben már több éve működik két, azonos jogi feltételekkel létrejött közforgalmú mélygarázs – fogalmazott közleményében Steiner Pál.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították