Moszkva rakétákat szegezhet Európára

Ma Prágában kezdi meg hat európai államot érintő körútját George W. Bush amerikai elnök. A csehországi tárgyalásainak homlokterében álló amerikai rakétavédelmi pajzs miatt Vlagyimir Putyin orosz elnök arra figyelmeztette Európát, hogy az orosz rakéták újra a kontinensre szegeződhetnek.

MTI
2007. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bush elnöknek azzal az érzéssel kellene kedden elhagynia Prágát, hogy a Cseh Köztársaság az Egyesült Államok szövetségese, amely ugyanakkor nem hagyja, hogy bárki bármiben is diktáljon neki – mondta tegnap a CT 1 közszolgálati televízió vitaműsorában Mirek Topolánek cseh kormányfő. Utalt arra is, hogy a tárgyalásokon nem kívánja összekapcsolni a radar telepítésére vonatkozó kérést a Washington által fenntartott vízumkényszerrel. Topolánek tegnap kiemelte: megtörténhet, hogy kormánya elutasíthatja a bázis létesítésének tervét.
Nem ért egyet a radarállomás építésének tervével a cseh ellenzék. Jirí Paroubek szociáldemokrata pártelnök jelezte, közölni fogja Bushsal, hogy pártja a parlamentben nem támogatja a radarbázis tervét, ha az nem lesz része a NATO védelmi rendszerének.
Mindeközben újabb három cseh település lakossága utasította el több mint 95 százalékos többséggel a hozzájuk közeli térségben tervezett radarállomás létesítését. E helyi referendumok eredménye azonban nem kötelező érvényű a parlament vagy a kormány döntéseire. A legutóbbi felmérések szerint a csehek csaknem háromnegyede ellenzi az amerikai radarállomás telepítését.
Ezzel párhuzamosan Oroszország diplomáciai offenzívát indított a pajzs terve ellen. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette: a nem létező fenyegetések elleni védekezés helyett újrakezdődhetne a párbeszéd a NATO–orosz tanács keretei között megvalósítandó rakétaelhárító rendszerről. Putyin elnök leszögezte, hogy az Európába kerülő pajzs a nemzetközi biztonság egész építményét veszélybe sodorja. Oroszországnak a hidegháború után ismét európai célpontokra irányulhatnak a rakétái, ha folytatódik a rakétavédelmi rendszer kiépítése – idézte tegnap az elnököt a Corriere della Sera című olasz lap. Szerinte az Egyesült Államok csak azért lépett ki öt évvel ezelőtt az 1974-es, a rakétavédelmi rendszerek kiépítését korlátozó szovjet– amerikai ABM-szerződésből, hogy az ne akadályozza rakétatelepítési törekvéseit. Az államfő emlékeztetett, hogy országa egyoldalúan betartotta az európai hagyományos fegyverzetek korlátozásáról szóló megállapodást (CFE) is anélkül, hogy látná a partnerek erre irányuló szándékát.

Birodalmi álmok. Mihail Gorbacsov utolsó szovjet pártfőtitkár a BBC-nek adott interjújában az Egyesült Államok „birodalomépítési” szándékait okolta amiatt, hogy Oroszország és a Nyugat kapcsolatai rég látott mélypontra süllyedtek. Gorbacsov szerint főleg Nagy-Britannia és Tony Blair távozó brit kormányfő felelőssége lett volna ettől eltéríteni Washingtont. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.