A meleg nyári hónapokban sokan keresnek felüdülést természetes vizeinkben, a folyókban, tavakban, azonban nem mindenütt tanácsos fürdeni. Kádár Mihály, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet (OKI) főosztályvezető főorvosa lapunk kérdésére elmondta: az engedéllyel rendelkező hazai fürdőhelyek egyikénél sem szennyezett, egészségre káros a víz minősége. Méréseiket kéthetente, a már hosszabb idő óta kiváló területeken havonta végzik el, így folyamatosan figyelemmel tudják kísérni a strandok tisztaságát. A bányatavakat, alkalmi engedéllyel nem rendelkező fürdőket azonban kevésbé vagy egyáltalán nem ellenőrzik. Ezért ezeken a helyeken nagyobb a fertőzésveszély is. Kádár szerint a Dunában nem ajánlott úszni, bár a Mosoni-Dunán és a Szigetköznél nem szenynyezett a folyó. A Tisza-parton van néhány engedéllyel működő strand, ezeket nyugodtan használhatjuk. Az idén is megrendezik az Európa-fürdés napot, amelyre folyamatosan várják a jelentkezőket. A rendezvény célja, hogy megállapítsák: fenyegeti-e fertőzés a természetes vizekben fürdőzőket. A pancsolással egybekötött felmérést július 1-jén Csongrádon és augusztus 5-én Tiszakécskén tartják meg. Az OKI főosztályvezetőjétől megtudtuk azt is, hogy leggyakrabban a gyomor- és bélrendszert támadják meg a vízben a vírusok. Nem lehet azonban általánosítani, mert a pórul járt fürdőzőre bármilyen nyavalyát ráragaszthatnak a közelben tartózkodók. Igaz, ez a klórozott vizű medencében úszkálókat is veszélyezteti.
Szentendre térségében pénzhiány miatt a tavalyival ellentétben az idén elmarad a közegészségügyi ellenőrzés – tudta meg a távirati iroda. Homor Zsuzsanna, az ÁNTSZ szentendrei vezetője elmondta, a Duna-kanyar élő vizeinél, a parti szabad strandokon és a bányatavaknál a legtöbb helyen nem mérnek az idén. Egyedül a pócsmegyeri Pázsit-tó és az Omszki-tó vizét ellenőrzik, ezeken a helyeken kéthetente vesznek labormintát. Az utóbbiban egyébként tilos a fürdés, hivatalosan csak vízisíelni lehet. A szentendrei Duna-szakaszon és a többi tónál sem szabad lubickolni, mert hiányoznak a kötelező higiéniai feltételek. Ezeket szűkös anyagi helyzetük miatt nem tudják biztosítani az önkormányzatok. A folyó vízminősége elfogadható, de az alacsony vízállás és a hőség miatt megnőtt a fertőzésveszély.
Tavaink közül az Észak-Magyarországon és Közép-Magyarországon találhatók többségének vize tiszta, a Közép-Dunántúlon a Balaton és a Velencei-tó legtöbb fürdőhelye kiváló minősítést kapott. Akad ugyan néhány strand, amely csupán „megfelelő”, de egyetlen „nem megfelelő” minősítésű fürdőhely sincs. A Dunántúl többi részén sem szennyezettek a nyári úszóhelyek. Az észak-alföldi régióban felemás a helyzet: a tiszai szabad strandok többsége „nem megfelelő” minősítést kapott, ám a Tisza-tavi fürdők kiválóak. A Dél-Alföldön a legjobb a helyzet, itt a tizenkilenc strand közül mindegyiket a legjobb kategóriába sorolták.
Feljelentették Pankotai Lilit a pride miatt
