Népszavazás előtt

2007. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mégis lesz népszavazás a tandíjról, a vizitdíjról, a kórházi napidíjról. A referendum ráadásul ügydöntő lesz: amennyiben a magyar választópolgárok az urnákhoz járulnak, szavazatuk kötelezi majd az Országgyűlést. Az MSZP frakcióvezetője, Lendvai Ildikó nemrégiben – meglehet, ironikusan – még azt nyilatkozta: ha a Fidesz és a KDNP népszavazási kezdeményezése sikerrel jár, ők annak örülni fognak, mert módjuk lesz arra, hogy megvitassák a néppel a terítéken lévő kérdéseket, s meggyőzzék választóikat: a tandíjat be kell vezetni, a vizitdíj és a kórházi napidíj szintúgy nélkülözhetetlen a megfelelő színvonalú ellátáshoz.
Az MSZP más politikusai, nyilatkozói általában nem mentek el eddig. Egyszerűen jelentéktelennek nyilvánították, s igyekeztek lesöpörni, bagatellizálni a feltett kérdéseket. Szavaikból az derül ki: az országgyűlési választások közötti időben nem számít a nép véleménye. A polgárokat meg sem kell kérdezni. Elég, ha az emberek megválasztják a parlamenti képviselőket. Onnantól kezdve pedig a képviseleti demokrácia érvényesül. A politikusok – jobban mondva a parlamenti többséget alkotók – döntenek mindenről. Aki pedig ezzel ellentétesen cselekszik, az minimum demagóg, de leginkább a demokrácia ellensége. Referendumra nincs szükség, de tüntetésre, demonstrációra, sőt ünneplésre sem. Az utcai politizálás elvetendő.
Tudjuk, persze, hogy mi az indoka ennek az álláspontnak. Az, hogy a mai kormánytöbbség, Gyurcsány Ferenccel az élén az országgyűlési választások előtt nem számolt el korábbi tevékenységéről, az ország helyzetéről. Másfél-két évig hazudtak, négy évig pedig nem csináltak semmit. Csak kiürítették az államkasszát. A gyógyszerfelírási díjról szólva Gyurcsány Ferenc a választási kampány tévévitájában még figyelmeztette is Orbán Viktort: ne akarjon igaztalan állításokkal választást nyerni, gyógyszerfelírási díj nem lesz. És célzott arra is, hogy igaztalanul nem illik választást nyerni, ezért állítását a legnagyobb ellenzéki párt vezetője vonja vissza.
Az őszödi beszédben, egy esztendővel ezelőtt a régi-új miniszterelnök feltárta ugyan a helyzetet, elismerte hazugságait. Ám ezt is csak azért tette, hogy hatalomra segített társaitól megszerezze a támogatást az úgynevezett reformokhoz. Köztük a tandíj, a vizitdíj, a kórházi napidíj bevezetéséhez. A közvagyon, a közszolgáltatások szinte teljes körű privatizálásához. Az állam, az államhatalom részleges magánosításához. A beszéd kiszivárogtatását követő tüntetések elfojtásához. A rendőrattak tudomásulvételéhez. A Kossuth tér műveleti területté nyilvánításához. A félrevezetett, becsapott nép elhallgattatásához, megfélemlítéséhez. Az egyéni és a kollektív véleménynyilvánítás megkérdőjelezéséhez, a szabadságjogok korlátozásához.
Az Alkotmánybíróság (AB) tegnapi döntése alapján napnál is világosabb: megrendezhető az országos ügydöntő népszavazás a felsőoktatásban bevezetett képzési hozzájárulásról, a tandíjról és a vizitdíjról. Az új eljárásra kötelezett Országos Választási Bizottságnak (OVB) hitelesítenie kell a Fidesz és a KDNP kérdéseit. Az már korábban eldőlt, hogy referendumra bocsátható a kórház-privatizáció, a patikaszerek árusítása és a gazdák földvásárlási jogának kérdése is. Mivel az ügyben további határidőkkel kell számolni, felvetődhet, hogy a népszavazást a díjfizetési kötelezettségek köréről önállóan is érdemes megtartani. Jelenleg ugyanakkor úgy látszik: a hat kérdés együttesen is feltehető lesz.
Az élesen vitatott díjfizetések ügye tehát most ismét az OVB előtt van. A Szigeti Péter és Halmai Gábor által vezetett testület nem kereshet újabb kibúvókat. Az alkotmánybírák erre külön is figyelmeztettek. Határozataikban rögzítették: az AB döntése, annak indokaival együtt, mindenkit, tehát az OVB-t is kötelezi. Ilyen intőre eddig még egyetlen esetben sem volt szükség. Az OVB tagjai e nélkül is tudták, hogy a törvény kötelezi őket. A jogorvoslati fórum, vagyis az Alkotmánybíróság érvrendszerét követniük kell. Az állampolgárok sem bújhatnak ki a törvények és az ítéletek tisztelete, rendelkezései alól. Az OVB-nek ráadásul az a rendeltetése, hogy őrködjék a választások tisztasága, törvényessége felett, akkor is, ha tagjai között többségben vannak a kormánypártok által jelölt szakemberek.
A tavaly februárban újjáválasztott OVB dicstelen szerepet vitt a két ellenzéki párt népszavazási kezdeményezése ügyében. Megpróbálta az eljárásokat ellehetetleníteni. Emellett degradálta a referendum intézményét. Az Alkotmánybíróság erre a népszavazási törvény felülvizsgálatakor, egy hónappal ezelőtt mutatott rá határozatában.
Világossá vált: a kormánypártokhoz hasonlóan a választási testület is alárendelt szerepet szán a közvetlen hatalomgyakorlásnak: a népszavazás intézményének. A közvetlen és a képviseleti demokrácia viszonyát elemezve az alkotmánybírák ezzel az OVB egyik fontos érvelését minősítették elfogadhatatlannak. Végeredményben – a mostani népszavazási kezdeményezés kapcsán – az AB a Szigeti-féle bizottság egyetlen indokát sem fogadta el.
A referendumra szánt kérdéseket a választási testületnek már tavaly novemberben hitelesítenie kellett volna. Az ügydöntő országos népszavazás az idén így is kiírható lesz. A bizottság vezetői s a kormánypártokat támogató, hamisan érvelő tagjai akár le is köszönhetnének tisztségükről. Méltatlanok, alkalmatlanok a közmegbízatásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.