Oroszországnak „nem felel meg” az újabb amerikai–európai határozattervezet, amelyet csütörtökön mutattak be a Biztonsági Tanácsban, s amely orosz értékelés szerint lényeges módosításokat nem tartalmaz. Az amerikaiak sem állítanak mást: voltak némi változtatások, de Koszovó függetlensége elkerülhetetlen. Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet kilátásba helyezte a vétót, ha az Egyesült Államok a szavazáson ragaszkodik a függetlenséghez. Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök pedig azt várná el, hogy elfogadják kormánya kezdeményezését, és közvetlen párbeszéd kezdődjön Belgrád és Pristina között.
Angela Merkel német kancellárral való tegnapi találkozója után Berlinben Borisz Tadics szerb
elnök ismét elfogadhatatlannak minősítette az Ahtisaari-tervet, de nem zárta ki a kompromisszum lehetőségét egy, az egész Balkánra vonatkozó „történelmi megoldás” keretében, amiről viszont nem árult el részleteket. Merkel visszautasította azokat a javaslatokat, amelyek szerint Szerbiát haladéktalanul felvennék az EU-ba, ha elfogadja Koszovó függetlenségét.
Eközben viszont az említett ENSZ-határozat mielőbbi elfogadását sürgette a macedón és az albán külügyminiszter szkopjei találkozójuk után. „(Egy ilyen határozat) segítene minket abban, hogy a térségben jelenleg uralkodó bizonytalanság helyett végre az euroatlanti integrációs törekvéseinkre tudjunk koncentrálni” – mondta Antonio Milososzki macedón külügyminiszter albán kollégájával folytatott megbeszélése után. Lulzim Basha albán külügyminiszter ugyancsak hangsúlyozta, hogy országa a Martti Ahtisaari ENSZ-megbízott által kidolgozott javaslaton alapuló gyors rendezést támogatja.
Macedónia és Albánia Horvátországgal együtt várhatóan jövőre csatlakozhat a NATO-hoz. A két külügyminiszter elmondta: fokozni fogják a reformok ütemét a NATO-tagság feltételeinek teljesítése érdekében, és számítanak az Egyesült Államok támogatására. George Bush amerikai elnök június elején Albániába látogat európai körútja részeként.

Jó hír érkezett a hétvége időjárásáról