Patkányfeladat

S Z I G E T V I L Á G

MN
2007. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magas, jóvágású férfi áll az erdő szélén. Ellenőrzi, hogyan hajtják végre 171. számú napiparancsát. Gomolyog a fák között a felhő mindent elárasztva. Fojtógáz. A három éve befejeződött háború egyik szenzációja volt. De a másik, soha be nem fejeződő háborúban, a lázadó burzsoábérencek elleni harcban meg a leghatásosabb eszköz lesz. És valóban: a Tambov környéki erdőség 1921 júliusának közepére, alig egy hónappal a parancs kiadása után már egészen csendes. A hatóságok öttagú, teljhatalommal felruházott bizottságának jelentése szerint „véget ért az említett falvak és községek átfésülése. Siker koronázta a tisztogatást… folyamatosan adják meg magukat a banditák.”
Az 1921-es esztendő első fele a parasztháborúk fénykora Oroszországban: egész országrészek kerülnek ki a puccsal hatalomra került bolsevisták kezéből. Nyugat-Szibériában, a Volga vidékén, de főleg a Moszkvától mindössze négyszáz kilométerre levő Tambov környékén kaszával, vasvillával, ócska puskákkal fölszerelt ezrek szabályos partizánháborúban öldösik a szovjethatalom képviselőit – az elviselhetetlenné vált élet, a nélkülözések, az éhínségbe torkolló szörnyű áruhiány, a könyörtelen, „törvényes” rekvirálások miatt, és mert megfosztották őket terményeiktől, eszközeiktől, utolsó tartalékaiktól. A bolsevik párt már akkor is mindenható politikai bizottsága 1921. április 17-én egy mindössze 28 éves, de már hadsereg-, illetve frontparancsnoki beosztásban tevékenykedő hivatásos katonatisztre, Mihail Nyikolajevics Tuhacsevszkijre bízza a tambovi kormányzóságban „a bandák elleni megsemmisítő hadműveleteket”. Az ambiciózus fiatalember nemesi származású, a junker Sándor katonai főiskolára járt, 1914-ben felesküdött a cár atyuskára, és hadnagyként indult a német frontra. Együtt raboskodott De Gaulle-lal, ötször próbált megszökni, hatodszorra sikerült, 1918-ban már a kommunista párt tagja volt. Kivételes tehetségű, sokak szerint zseniális, szinte napóleoni képességekkel megáldott katona. „Parancsolásra született” – írja róla Edvard Radzinszkij kiváló Sztálin-könyvében. Nyugodt, ápolt, okos karrierista, szarkasztikus humorú, a tökéletes érzéketlenségig kegyetlen ember. „Az ő mennydörgő »Vigyázz!« vezényszava egy szempillantás alatt észhez térítette a lázadó katonákat.” Igazi dalia, hatalmas sikerei vannak a nőknél.
Az ifjú parancsnok nem habozik, hozzálát a feladathoz: 171. számú napiparancsából világossá válik, milyen módszerekkel tisztogatták meg a tambovi területet. (A felkelők alig tízezres seregével 35 ezer szurony, nyolcezer szablya, 63 ágyú, több páncélososztag, külön támogatásként légierő és különleges Cseka-alakulat állt szemben.) „Minden állampolgárt ítélet nélkül, helyben lőjenek agyon, ha nem hajlandó megmondani a nevét. Ha valamelyik család banditát rejteget a házában, ítélet nélkül agyonlőhetik a család legidősebb tagját… Ahol fegyvert találnak, ítélet nélkül, azonnal lőjék agyon helyben a család legidősebb tagját.” Ezek után következett a gáz. „Fojtógázzal kell megtisztítani azokat az erdőket, ahol banditák bujkálnak. Mindent úgy kell kiszámítani, hogy a gázfelhő az erdőbe hatoljon, és mindent elpusztítson, ami ott lapul. Azonnal gondoskodjon a tüzérség felügyelője a szükséges mennyiségű fojtógázról…”
A polgárháború után a fiatal tábornok üstökösi pályát mondhat magáénak: miután a híressé lett kronstadti „ellenforradalmi tengerészlázadást” is kíméletlenül leveri, előbb a katonai akadémia tanára, majd parancsnoka lesz, 1925 novemberében a Vörös Hadsereg törzskarának főnöke, később a leningrádi katonai körzet parancsnoka. Jelentős szakmai tevékenységet fejt ki, rövidesen nemzetközi hírű katonai stratéga hírében áll. (Mivel 1920-ban a nyugati front parancsnokaként az általa kidolgozott offenzívában Pilsudski lengyel marsall csapatai ellen harcolt Varsó bevételéért, a végül is kudarcot vallott hadműveletek miatt átmenetileg Leninnel is összetűzésbe került. Tapasztalatait a nagy port felvert, 1934-ben magyarul is megjelent Visztulai hadjárat című könyvében összegezte.) Tuhacsevszkij nevéhez fűződik a hadsereg műszaki fejlesztésének kidolgozása, különös tekintettel a korszerű nehézfegyverzettel kísért légideszantegységek és a haditengerészet együttes bevetésének részleteire. Neki köszönhette a szovjet hadsereg a második világháborúban közismertté lett sorozatvető harcászati rakéták, a katyusák kifejlesztését is. Sztálin 1931-ben a Szovjetunió Forradalmi Tanácsa elnökének helyettesévé, a hadi és tengerészeti ügyekért felelős népbiztos helyettesévé és a Vörös Hadsereg fegyverkezési parancsnokává nevezte ki. A bolsevik puccs 18. évfordulóján, 1935 novemberében Tuhacsevszkij a Szovjetunió első öt hadvezére között kapta meg a Szovjetunió marsallja címet. Addig sikeresen kivédett a „gazdánál” minden ellene irányuló intrikát. Vorosilov különösen gyűlölte, Tuhacsevszkij pedig leplezetlen gőggel mélységesen lenézte a lakatosból Sztálin kedvenc katonájává lett Kliment Jefremovicsot. Megvető gúnnyal mindenhol csak „a mi lugai lakatosunknak” nevezte.
A marsall kezdettől dühödten németellenes beállítottságú, ugyanakkor nyíltan a német katonai géniusz csodálója volt. Számos alkalommal járt Németországban, tanulmányozta a német haditechnikát, egyezményeket írt alá. A sztálini Szovjetunió a Hitler előtti Németországgal is élénk kapcsolatokat ápolt.
Tuhacsevszkij 1936 őszén egy szovjet vezérkari megbeszélésen váratlanul kifejtette, hogy háború esetén Németország nem a várakozások szerinti 60, hanem körülbelül 200 hadosztállyal venné fel a harcot a Szovjetunió ellen. Két orosz kutató, Jevgenyij Latyij és Vlagyiszlav Romanov arról számol be, hogy az alig 160 centiméter magas Sztálin, akinek a marsall már legalábbis a lengyel háború óta a begyében volt, hevesen nekitámadt: „Csak nem a szovjethatalmat akarja ijesztgetni? Kinek a malmára hajtja a vizet, Tuhacsevszkij elvtárs…?!” És alig fél év múlva, 1937 áprilisában a diktátor tudomást szerzett arról, hogy Berlinben vannak olyan dokumentumok, amelyek egy ellene készülő katonai összeesküvést bizonyítanak. A Gestapo egyik felderítője szerint megtörtént a szerepek felosztása Sztálin és Hitler között. „Az első a cselszövés elgondolója, a második a végrehajtója volt.” A németek hárommillió aranyrubelt kértek a hamisítványokért, amelyeket aztán a cseh elnök vett át Göringtől. Tőle kapta meg Alekszandrovszkij prágai szovjet nagykövet. A közvetítő elnök urat különben Edvard Benesnek hívták.
Május 22-én Kujbisevben tartóztatták le Tuhacsevszkijt, 24-én már Moszkvában volt, 26-án aláírta beismerő vallomását. „Ma, 1937. május 26-án kijelentem, hogy beismerem egy szovjetellenes trockista katonai összeesküvés létezését és azt, hogy én álltam az élén. Kötelezem magam, hogy önként felfedek a nyomozás előtt minden, az összeesküvéssel kapcsolatos adatot anélkül, hogy eltitkolnám akár egy résztvevő kilétét, akár egy tényt vagy dokumentumot. Az összeesküvés megalapítása 1932-re tehető…”
Hogy a szinte példátlanul gyors vallomástételre miképp vehették rá az igen keménynek vélhető vádlottat, erre a kérdésre magyarázatot adhat a marsall lányának története, aki egyébként tíz évet töltött a gulágon. Eszerint az akkor 13 éves Szvetlanát – az egyetlen lényt, akit ez a nagyra törő, könyörtelen ember oly gyengéden szeretett – a nyomozók a folyamatosan kínozott Tuhacsevszkij elé vezették, felajánlva, hogy ott helyben elszórakoznak vele kissé, ha apja nem vall be mindent.
Létezik azonban másik magyarázat is.
A Lubjanka börtönben dolgozó gépkocsivezetőt társával arra utasították, hogy fogjanak patkányokat. Az állatokkal teli ládát egy üres cellába kellett vinniük, ahol a falból cső állt ki. Utána kiküldték a két férfit a folyosóra. A sofőr benézett a szomszéd cellába, ahová a cső vezetett. Egy vécéülőkén a lekötözött Tuhacsevszkij ült, a nadrágja le volt eresztve. Bejött egy Usakov nevű nyomozó, és kiadta a parancsot, hogy a patkányokat engedjék a csőbe. Későbbre is maradt feladatuk.
A katonák kivégzése a hivatalos szovjet kommüniké szerint június 12-én történt. A gépkocsivezető szerint azonban a marsallt nem lőtték agyon hét társával együtt. Az ítélethozatal után egy zárkába dobták, hasához patkányokkal teli ládát kötöztek, a patkányok pedig a szó szoros értelmében felzabálták. A beszámoló szerint a marsall a saját vérében úszott, a zárkából egy napon át rettenetes hangok hallatszottak. George Orwell meglehet, hallhatott valamit e sztálini leleményről, hiszen az 1984 utolsó lapjain O’Brien Winstonnal szemben is hasonló módszert alkalmaz. Igaz, a nyugati kultúrán nevelkedett főhős ott jóval tájékozottabb, mint a grúz szörnyeteg: „ez mindennapos büntetés volt a császári Kínában, magyarázta O’Brien szokott oktató modorában”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.