Reális lehetőség: amatőrként, ifikkel

Szerdán volt tizenöt éve, hogy Diósgyőrött „bearanyozta” az 1991–92-es bajnokságot, s holnap lesz negyvenkét esztendeje, hogy megnyerte az 1965-ös Vásárvárosok Kupáját (az UEFA-kupa elődjét) a Ferencváros labdarúgócsapata. Van mire emlékezni, pontosabban csak emlékezni van mire – mert aki a közelmúltra, a legutóbbi idényre gondol vissza, az inkább bánatában fakad sírva, mintsem örömében. Megújulás helyett teljes gazdasági, vezetői és szakmai csőd köszöntött a patinás klubra, s innen momentán nincs kiút.

2007. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezúttal nincs szándékunkban részleteibe menve évtizedeket felölelni az FTC kálváriáját elemezve, inkább a jövő lehetőségeit taglalnánk. Legyen elég annyi, hogy az idejétmúlt klubmodellbe merevedett egyesület képtelen volt jól sáfárkodni a tizenkét éve csillagászatinak számító Bajnokok Ligája-bevétellel. Azóta a befektetők vagy kötelező jelleggel, parancsra jöttek (Torgyán József elnöksége idején), vagy úgy, hogy többet vittek – a kétmilliárd forintot érő kereskedelmi és marketingjogokat –, mint amit hoztak (Várszegi Gábor), vagy csak ígérgettek, de nem jöttek (Kovács Ádám), a végén pedig már egyáltalán nem jöttek… A klubelöljárók közül Furulyás János az előző két variációt elnökölte végig (vélhetően ekkor indult meg végleg a lejtőn a patinás klub), Ináncsy Miklós és a tavaly szeptembertől idén májusig regnáló Dámosy Zsolt erejéből érdemi döntésre, eredményre nem, csak a tűzoltásra tellett. A mostani elnök, Rieb György lehet az ügyeletes megmentő, vagy az, aki asszisztál az elmúláshoz. Reális lehetőség mindkettő.
Ha a mostani idényt nézzük, gyakorlatilag sikerként könyvelhetjük el, hogy az összesen körülbelül kétmilliárd forintnyi adósságot felhalmozó klub és futball rt. még mindig él. Az ígéretekből, szakmai tervekből viszont gyakorlatilag semmi sem valósult meg. Kezdődött azzal még tavaly nyáron, hogy a Magyar Labdarúgó- szövetség (MLSZ) – mint azóta jogerősen kiderült, törvényellenesen – elvette a Fradi futballcsapatának NB I-es licencét, és visszaminősítette az együttest a másodosztályba. A klub teljes joggal tetszeleghetett az áldozat szerepében, Gellei Imre vezetőedző a szükségből erényt kovácsolva meneteltette fiait a Keleti csoport élén, a közönség visszatalált az Üllői útra, csak éppen pénz nem állt a házhoz. A vezetőség hamar letett arról, hogy komoly befektetőre leljen, pedig ez sem példa nélküli, lásd a Budapest Honvéd esetét George Hemingwayjel. A Vasas-féle fokozatos épülés sem lehetett példa, hiszen szorított az adósság és az idő. Újra előkerült tehát a klub által használt állami tulajdonú Üllői úti ingatlan, mint lehetséges megmenekülési mód, a korábbi kudarcba fulladt pályázatokkal ellentétben immár a tulajdonjog áruba bocsátásával. Hetente-havonta jöttek a hírek, hogy most már tényleg kiírják a pályázatot, de keretfeltételeket tartalmazó négyoldalú (ÖTM, KVI, Sportfólió Kht., FTC) megállapodás csak márciusban köttetett meg. Azóta semmi sem történt, s a legfrissebb információk ellentmondásosak: akad, amelyik arról szól, hogy jövő héten indul a tender (hányszor hallottuk már ezt…), s akad, amelyik szerint komoly pályázó megjelenéséig nem történik semmi, mert „a politika nem akar lyukra futni”. Maga Zelles Sándor, a KVI vezetője korábban augusztusra jelezte előre a kiírást.
Addig viszont valamiből élni kellett-kell. Egy százhúszmilliós konzorcium ugyan újratárgyalt, csökkentett szerződésekkel biztosította a futball rt. működését, a decemberben bevezetett rendes tagi rendszer viszont nem jött be, csak mintegy kétezren fizették csak be a 12 ezer forintos éves díjat a sokkal nagyobbnak gondolt Fradi-táborból. Bevételt jelentett volna, de még most sem érkezett meg a jogerősen megítélt 76 milliós nevelési költség a Metztől Huszti Szabolcsért, a beharangozott 200-250 milliós, MLSZ elleni kártérítési per pedig csak nem akart elindulni. Persze erre is van magyarázat: egyrészt a Fradi félt, hogy bosszúból most sem kap licencet a szövetségtől, másrészt a 2012-es Eb-rendezési pályázat miatt a botrányokat a szőnyeg alá seperték. Utóbbi végeredményét tudjuk (0-12…), előbbit pedig hiába kapta meg végül a csapat, mert közben gyakorlatilag szétesett, és a Nyíregyháza mögé szorult a Keleti csoportban. Gellei Imre első vereség utáni lemondását követően nem jött be az edzőváltás, Zoran Kuntics „korbácsos szerb módszere”.
Most már semmi akadálya nincs az MLSZ elleni pernek, amit a szövetség úgy akart megakadályozni, hogy gyorsan hozott egy szabályt: május 1-jétől aki pert kezdeményez ellene, az nem indulhat az általa szervezett bajnokságokban. Cseles, úgyhogy a Fradi kénytelen volt kutyafuttában cselekedni, és április legvégén bírósági útra terelni az ügyet. (Amelynek évek múlva lehet vége.) Ezt viszont titkolni kellett az azóta „feleslegessé vált” első osztályú licenc miatt. Amit egyébként olyan befektetőre hivatkozva kapott meg a klub, amely vélhetően mégsem vállal szerepet a megmentésben. A korábban beharangozott hazai érdeklődő állítólag kész lenne kétszázmillió forintos előleget fizetni, a svájci nevű (Neuchatel Ltd.), hongkongi székhelyű, magyarokból álló társaság visszavonulót fújt, egyelőre a Sheffield United mögött álló brit pénzügyi csoportban van minden bizalom. Ám amíg a szigetországiak nem világítják át tetőtől talpig a klubot, nyilván nem adnak három forint előleget sem, nemhogy milliárdnyit.
Jelenleg a többi szakosztály elvegetál valahogy, a futballistáknál hét játékosnak – például Tököli, Lazics, Laczkó – és Kuntics trénernek június 30-án lejár a szerződése, valamint a futball rt. igazgatóságának a mandátuma. Nincs csapat, nincs vezetés, nincs pénz (a szponzorok közül a T-Mobile és az Avis is kiszállt). Ha valamilyen csoda folytán augusztusig mégis lesz, talán újra meg lehet célozni az első osztályt. (Az adminisztratív utak bezáródtak, mindenkinek van licence és érvényes nevezése, s a hírek szerint Kouemaha debreceni eladásával a Tatabánya, illetve a Sopron gazdasági gondjai megoldódtak.) Ha nem lesz, immár vezetőségi körben is felmerült az a logikus lépés, hogy csődbe kell vinni, pontosabban hagyni a futball rt.-t, s az ifi A csapattal kiállni az NB III-ban. Amatőrként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.