Sakk az asztalnál és a katedrán

A legkisebb, sakkozóként egyben a legsikeresebb Polgár nővér, Judit kezdeményezésére tegnap sajtótájékoztatóval egybekötött száztáblás szimultánt adott a három Polgár lány, Zsuzsa, Zsófia és Judit. Ezt kihasználva készítettünk interjút a korábbi női világbajnok Zsuzsával, aki immár egy évtizede az Egyesült Államokban él.

2007. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor szerepeltek legutóbb hárman együtt hivatalos sakkrendezvényen?
– Két évvel ezelőtt Las Vegasban, amikor a mostanihoz hasonló szimultánt adtunk. Egy csapatban viszont utoljára 1990-ben, amikor másodszor is olimpiai bajnokok lettünk.
– S van-e esély arra, hogy magyar színekben valaha újra együtt sakkozzanak?
– Inkább csak elméleti. Zsófi Izraelben, Judit Budapesten él, én pedig az Egyesült Államokban. Önmagában a földrajzi távolság is meglehetősen nagy probléma, s akkor az egyéb körülményekről még nem is szóltunk.
– Nem mernék vele előhozakodni, ha meglepő nyíltsággal éppen nem ön beszélt volna róla négy évvel ezelőtt, amikor az 1988-as olimpiai bajnoki győzelem tizenötödik évfordulóján interjút kértem önöktől. Akkor akadályként a magánéletét is megemlítette, mondván, elvált amerikai állampolgárságú férjétől, aki a láthatási engedélyre hivatkozva jogilag is megakadályozhatja, hogy huzamosabb időt távol töltsön az Egyesült Államoktól. E tekintetben könnyebb már az élete?
– Sajnos minden változatlan. Ez persze nem jelenti azt, hogy rövidebb időre ne szakadhatnék el Amerikától. Most is itt vagyok, s évente kétszer-háromszor mindig hazalátogatok a szüleimhez.
– Hallottam, amint a kisfiával magyarul beszélt. A gyermekeinek tehát a magyar az anyanyelve?
– Tökéletesen társalognak magyarul, de helyesebb lenne úgy fogalmaznom, hogy „háromnyelvűek”. A nagyobbik, Tommy immár a sakk nyelvét is jól érti. Nyolcévesen megnyerte New York állam korosztályos bajnokságát a tizenegy éven aluliak között.
– Ön is olyan következetesen neveli őt sakkozónak, mint ahogyan annak idején az édesapjuk önöket?
– Inkább csak szeretném. A feladataim nem teszik lehetővé, hogy az időm nagy részét neki és a kisebbik fiamnak szenteljem.
– 2004-ben, amikor visszatért, sokan biztosak voltak benne, hogy újra harcba száll a női világbajnoki címért. Mégsem tette. Miért?
– 1996-ban lettem világbajnok, 1999-ben megfosztottak a címemtől, mert nagyobbik fiam születése miatt nem tudtam vállalni a mérkőzést. Nem állítom, hogy ez feldolgozhatatlan keserűséget okozott, de azóta kevésbé fontos a számomra a világbajnoki cím.
– Visszatérése magyar szemszögből kicsit keserűre sikerült. A 2004-es olimpián az amerikai csapat tagjaként legyőzte Mádl Ildikót, amivel gyakorlatilag szertefoszlottak a magyar éremszerzési remények. Nem akarom megbántani, de korábban azt nyilatkozta, hogy a magyaron kívül más színekben aligha sakkozik, a magyar csapat ellen pedig biztosan nem.
– Így is gondoltam, de az élet olykor nagyon nehéz döntések elé kényszeríti az embert. Immár egy évtizede Amerikában élek, az ottani sakkszövetség évek óta bombázott azzal a kéréssel, hogy játsszak a csapatukban. Egy idő után már illetlenség lett volna kitérni a kérés elől. Az olimpiára keményen készültünk, a Mádl Ildi elleni partin nekünk is az éremszerzés volt a tét. Álmatlan éjszakákat okozott, hogy mit tegyek, de végül úgy döntöttem, jelenlegi csapattársaimat nem hagyhatom cserben azzal, hogy nem tudásom legjavát nyújtva sakkozom.
– Évek óta edzősködéssel, versenyszervezéssel is foglalkozik. Mi a fontosabb önnek, saját karrierje vagy ez a munkája?
– Egyre inkább ez utóbbi. Bár évente néhány versenyen még asztalhoz ülök, tavaly például megnyertem a női rapid Világkupát, a New York polgármestere fővédnöksége mellett kiírt tornán pedig férfimezőnyben Kamsky mögött második lettem, a sakk népszerűsítése már fontosabb kihívás nekem. Büszkén mondom, hogy a következő szemeszterben az én nevemet viselő sakkfakultás indul a texasi egyetemen. Hamarosan én is odaköltözöm New Yorkból, s amellett, hogy tanítom a sakkot, játszom az egyetem csapatában.

Magyar színekben. A sajtótájékoztatón az azt firtató kérdésre, játszanak-e még együtt, egy csapatban, a Polgár lányok inkább nemleges, kitérő választ adtak. Zsófia azonban váratlan bejelentéssel szolgált: „Ha a gyermekeim felnőnek, s ismét lesz időm sakkozni, akkor biztosan csakis magyar színekben fogok versenyezni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.