Sérülékeny az amerikai gazdaság

2007. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Recesszióba süllyedhet, s fokozatosan lelassulhat az Egyesült Államok gazdasága, miközben GDP-növekedése a kritikus két százalékra eshet vissza – figyelmeztet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken közölt éves jelentése. Az elemzés szerint a sérülékenység legfőbb oka a rekordszintű külső eladósodottság, illetve a hatalmas folyó fizetésimérleg-hiány.
Az IMF szerint a legvalószínűbb forgatókönyv a lassú leszállás, amely a gazdasági visszaesést sem zárja ki a két százalék körüli GDP-növekedést produkáló USA esetében. A szervezet közgazdászai szerint a növekedés mérséklődése elérte azt a kényelmetlen szintet, amely általában a múltban bekövetkezett gazdasági válságokkal hozható összefüggésbe. A jelentés azonban leszögezi, hogy a krízisre utaló egyéb makrogazdasági mutatók, mint a munkanélküliség aránya vagy a magas kamatok, nem adnak okot aggodalomra. Az IMF hangsúlyozza, hogy a problémák hátterében az ingatlanpiac folyamatos visszaesése és a belső fogyasztás gyengélkedése mellett az 1000 milliárd dollárt meghaladó külső eladósodottság s a hatalmas folyó fizetésimérleg-hiány áll. John Lipsky, az IMF igazgatóhelyettese szerint a legjobb esetben is GDP-arányosan csak hat százalékra lehet az idén lefaragni a fizetési mérleg hiányát, amit részben a magas energiaárak okoz. Ez az egyensúlytalanság potenciálisan sérülékenynyé teszi az USA gazdaságát – fogalmazott a Financial Times szombati számában Lipsky, aki szorgalmazta: tegyenek lépéseket azért, hogy minél jobban csökkentsék a függést a deficitet áttételesen finanszírozó külső befektetőktől. Bár a dollár gyengülése az exportot támogatja, a belső fogyasztás importigénye miatt a deficit mértéke egyre aggasztóbb, miközben a külföldiek pontosan a dollár értékvesztése miatt valutatartalékaikban csökkentik a dollár szerepét. Az IMF úgy látja, az amerikai gazdaság további hoszszú távú kihívása a növekvő költségű nyugdíjrendszer finanszírozása és az egészségügyi ellátás kérdése, amit kiegészít a kereseti egyenlőtlenségek kezelése is. A legtöbbet és a legkevesebbet keresők bére közötti 16-szoros különbség ugyanis világszinten is az egyik legmagasabb Amerikában.
– Bár a pacemaker kifárad, a többi versenyző bírja az iramot – írja az amerikai és a világgazdaságot összehasonlítva az Economist brit hetilap. Az IMF-nek a világgazdasági kilátásokról még áprilisban közölt adatai szerint miközben a világ összes országának átlagos fejlődési üteme az idén ötszázalékos lesz, addig az Egyesült Államok ennek a felét sem hozza. Az IMF már forgatókönyveket is készített arról, hogy a világ vezető gazdaságának gyengülése miként fogja befolyásolni a globális piac többi szereplőjének sorsát. A tanulmány szerint Kanada és Mexikó sínylené meg a legjobban a lassulást, s e két államot a latin-amerikai országok követnék.
Ázsia és Európa azonban a nemzetközi pénzügyi integráció és a világkereskedelem volumenének bővülése ellenére elszakadóban van az amerikai folyamatoktól: itt jósolható a legnagyobb ellenállás az amerikai recesszió begyűrűzése ellen – szögezi le a jelentés. Ám fennáll a veszély, hogy az USA fogyasztási növekedési ütemének lelassulása az import révén ezen régiókat is kedvezőtlenül érintheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.