A belső és külső pénzügyi egyensúly javulása a gazdasági növekedés, az infláció és a munkanélküliség elkerülhetetlenül romló mutatóival jár – állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült legfrissebb előrejelzése, amelyben a kutatók kifogásolják: a reformok töredékesek, számos technikai és politikai hibával terheltek.
A jelentés rámutat: az EU-ban nem lankad a konjunktúra, s a közép-európai országokban részben erre, részben pedig a belföldi fogyasztás emelkedésére épülve látványos növekedés megy végbe. Mint a kutatók írják, Magyarország ebből a folyamatból most szükségszerűen kimarad. Az előrejelzés értelmében idén éves szinten a GDP 3,2 százalékos bővülésére lehet számítani, miközben a munkanélküliségi ráta 7,8 százalékra emelkedik.
Az adó- és járulékemelések kapcsán a GKI azzal számol, hogy az idei év első nyolc hónapjának átlagos inflációja eléri a 8,3 százalékot, míg éves szinten 7 százalékos lesz a pénzromlás üteme. A kutatók szerint szeptemberig arra kell számítani, hogy a reálbérek kisebbek lesznek az egy évvel korábbi szintnél. Az előrejelzés értelmében a jegybank ebben a hónapban már nagy valószínűséggel elkezdi csökkenteni az alapkamatot, s év végére így 6-6,5 százalékos alapkamat várható. Éves átlagban a GKI szerint 250 forintos euróárfolyam valószínű.

Bodzát sütnek a Veol Bisztróban