Zöld út a magánbiztosítóknak

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a tegnapi koalíciós egyeztetésen sikerült kompromisszumos megoldást találni az SZDSZ és az MSZP egészségügyi finanszírozást érintő kérdéseiben. Ennek értelmében profitorientált több-biztosítós rendszer alakul ki, és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is megszűnik. A magánbefektetők ugyanakkor – egyelőre legalábbis – nem szerezhetnek többségi tulajdont a biztosítókban. Az SZDSZ újragondolná az egyház-finanszírozást is.

Bodacz Balázs
2007. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc kompromiszszumosnak nevezte azt az egészségbiztosítást átalakító javaslatot, amelyet tegnap fogadtak el a koalíciós pártok küldöttei. Pedig a „kompromisszum” legfeljebb formailag felel meg az MSZP korábban hangoztatott elképzeléseinek. Tartalmilag azonban a szabad demokraták piacosítási törekvései előtt nyitja meg a kapukat. A javaslat lényege, hogy több regionális biztosító jönne létre, amelyekben a magánbefektetők csak kisebbségi tulajdont szerezhetnének. A biztosítóknak viszont – a megalakulásuk utáni fél–egy évben – lehetőségük lesz arra, hogy az ország teljes területéről toborozzanak ügyfeleket. Akik nem élnek a választás lehetőségével, azok automatikusan a régiójukban működő biztosítóhoz kerülnek. A lényeg tehát az, hogy a biztosítók országos kiterjedésű ügyfélkört építhetnek ki. A regionális biztosítási szerepük csak azon biztosítottakra terjed tehát ki, akik nem választottak egyetlen biztosítót sem. A javaslat szerint 5-7 biztosító működik majd az országban, illetve most már elmondhatjuk: a piacon, így az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) jelenlegi szerepkörére már nem lesz szükség; így mostani formájában január elseje után meg is szűnik. Az OEP megszűnése a szocialista javaslatból következik, de ez még nagyobb dobás, mint amit az SZDSZ forszírozott az általa korábban kompromisszumosnak nevezett biztosítási modelljében. A szabad demokrata javaslatban ugyanis nem szerepelt az OEP felszámolása. Kérdésünkre, hogy miben érvényesült az MSZP elképzelése a „kompromisszumban”, Gyurcsány Ferenc annyit mondott: rossz az a megközelítés, hogy melyik párt győzte le a másikat. – Nekem nem az a fontos, hogy a szocialisták nyerjenek egy vitában, hanem az, hogy a biztosítottak nyerjenek – mondta Gyurcsány. Szerinte a koncepció egyszerre biztosít versenyt és szolidaritást, ezért a szocialisták meg fogják azt érteni. A formai és tartalmi elemek közötti ellentmondás azonban még válthat ki vitákat a legnagyobb kormánypárt padsoraiban is.
A koalíciós felek az SZDSZ tízpontos reformmenetrendjének elemeiről még ezen a héten is tárgyalni fognak; az elképzelések szerint július 1-jéig – konkrét határidők és felelősök megjelölésével – új melléklettel látják el a koalíciós megállapodást. Az SZDSZ témajavaslatait növekedési és igazságossági csomagként aposztrofálta. A növekedés jegyében adóreformot, a hazai kis- és középvállalkozások fejlesztését, felelős közpénzfelhasználást, a bürokrácia csökkentését és a kutatás-fejlesztés ösztönzését emelte ki Kóka János pártelnök. Az igazságosság jegyében a kisebbik kormánypárt növelné a felsőoktatási intézmények gazdasági autonómiáját; ez többek szerint annyit tesz, hogy előkészítik az egyetemek és főiskolák privatizációját. Az SZDSZ átalakítaná az egyházak finanszírozását is. Egyelőre csak arról van szó, hogy az adófelajánlások és a költségvetési támogatás rendszerének felülvizsgálatára van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.