A fele sem igaz Horn legendáinak

Valótlanságokat állít a kádári karhatalomba való belépésének körülményeiről Horn Gyula – írja a Heti Válasz. A lap írásából az is kiderül, hogy az elsősorban Horn által gyártott legendákkal ellentétben az NDK-ból menekültek előtti határnyitás és a vasfüggöny lebontásának főszereplője nem a volt kormányfő által akkor vezetett külügyi tárca, hanem a Belügyminisztérium volt.

Munkatársunktól
2007. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Horn Gyula az államfői feddés ellenére továbbra sem lát kivetnivalót múltjában, és azt bizonygatja, 1956– 57-ben karhatalmistaként csak a törvényes rendet védte, a Heti Válasz tegnap arról számolt be, hogy a volt miniszterelnök következetesen valótlanságokat állít múltjáról. Az újság internetes honlapján teljes terjedelmében nyilvánosságra hozta azt a tiszti szolgálati adatlapot, amelyből kiderül: a Horn Gyula Cölöpök című 1991-es önéletrajzi könyvében emlegetett 1956. december 15-i dátummal szemben már egy hónappal korábban, november 15-én megkezdte karhatalmista szolgálatát. Ennek azért van különös jelentősége, mert Horn a pufajkásosztagba való belépését részben azzal indokolta, hogy a felkelők megölték dokumentumfilmesként dolgozó bátyját. Csakhogy Horn Géza decemberben halt meg, vagyis az exminiszterelnök novemberben még nem az efölött érzett bánatában lépett be a karhatalomhoz.
A belépés időpontja a Nyugati pályaudvarnál rendezett vérfürdő miatt is perdöntő. Bár Horn azt állította, hogy akkor, vagyis 1956. december 6-án még nem is volt a karhatalom tagja, a Heti Válasz által közölt dokumentum ennek az ellenkezőjét bizonyítja. A szocialista politikus azzal is védekezik, hogy a Hunyadi János zászlóalj csak december 15-én alakult meg, Horváth Miklós hadtörténész viszont rámutatott: az alakulat elődje, az Orbán Miklós vezette, úgynevezett Orbán-csoport már november 9-e és 18-a között felállt.
A Heti Válasz arról is ír: Horn Gyula mindent elkövet, hogy saját érdemének tüntesse föl az osztrák–magyar határ 1989-es megnyitását, azonban ő csak az egyik és nem is a legmeghatározóbb közreműködője volt a Németh-kormány döntésének. A lap rávilágított, a határőrség a Horváth István vezette Belügyminisztérium alá tartozott, így Horváth volt abban a helyzetben, hogy utasítást adjon az NDK-menekültek kiengedésére.
A keletnémetek kiengedése mellett szokás a vasfüggöny lebontását is Hornhoz kötni, pedig „ehhez végképp nem sok köze volt”. A hetilapnak nyilatkozó Kővári András, a Belügyminisztérium akkori sajtófőnöke elmondta: az elavult, téves riasztások tömkelegét leadó jelzőrendszer felszámolására 1989 tavaszán adta ki az utasítást Horváth István, a munkálatok pedig május 2-án kezdődtek meg. Ehhez képest Hornt csupán május 11-én nevezték ki külügyi államtitkárból miniszterré, amikor már javában zajlott az elektromos határzár bontása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.