Albánia képtelen elnököt választani

Sebestyén Imre
2007. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyedszeri nekifutásra sem sikerült az albán parlamentnek államfőt választania. Az ország ezzel az újabb kudarccal az intézményes válság szélére sodródott. Még egyszer szavazhatnak, s ha ötből sem sikerül, fel kell oszlatni a parlamentet, és két hónapon belül új választásokat kell kiírni. Így rendelkezik az alkotmány, amely szerint háromötödös támogatottság kell az elnök megválasztásához a 140 tagú parlamentben.
A sikertelen államfőválasztás is bizonyítja, hogy az albániai politikai élet továbbra is igen polarizált. Annak ellenére van ez így, hogy minden politikai erő egyetért Albánia stratégiai céljaival, ez pedig a csatlakozás a NATO-hoz és az EU-hoz, ami most még hosszú és viszontagságos útnak tetszik.
Ám még hosszabb és még nehezebb út volt az, amely a tipikusan albán, sztálinista mintájú kommunizmustól idáig elvezetett. Sali Berisha Demokrata Pártja 1992-ben az antikommunizmus hullámán került hatalomra. Vele együtt jött az optimizmus, a remény a gyors változásban. Berisha kormánya 1997-ben az eredmények ellenére is megbukott jórészt egy pilótajáték miatt – tömegek váltak nincstelenné –, ami kis híján polgárháborút idézett elő. A nemzetközi ellenőrzéssel tartott választásokon a szocialisták győztek, s velük együtt jött a korrupció, amely 2005-ben bukásukat hozta.
Berisha 2005-ben indította társadalmi kampányát a reformokért, s két fontos jelszava volt: az egyik a Változások ideje, a másik pedig a Tiszta kezek. Albánia ennek nyomán változni kezdett, aránylag rövid idő alatt biztató eredmények születtek. Tirana megpróbálta az országba csalogatni a külföldi befektetőket abban a reményben, hogy a külföldi tőke lehetőséget lát majd, különösen az idegenforgalomban. Albánia ugyanis gyönyörű ország párját ritkító tengerparttal. A külföldi beruházók azonban a politikai helyzet miatt még igen óvatosak. Berisha közben határozottan felvette a harcot a szervezett bűnözéssel, karcsúsította a kormányt, és drasztikusan csökkentette az adókat.
Közben visszatértek az országba, és Berisha kormányához csatlakoztak azok a nem kompromittált fiatalok, akik Nyugaton végezték tanulmányaikat. Albániának újabb lehetősége nyílt az újrakezdésre. Ennek az újrakezdésnek pedig már látható eredményei is vannak. A visszatérő külföldi turistáknak is szembetűnik a változás a növekvő Tiranában. A hatszázezres város valamikori lehangoló képe megváltozott: a frissen festett homlokzatok, a felújított hivatalok, középületek, a rendezett parkok már európai város benyomását keltik. Igaz, ez még csak a külcsín. A lakosság még mindig nélkülöz. A hosszú várakozásba és a sok csalódásba belefáradt emberek azonban bíznak abban – s ezt a közvélemény-kutatások is alátámasztják –, hogy most már túl vannak a nehezén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.