Altatják az autóbusz-baleset sérültjét

Még életben volt lapzártakor a csütörtöki makói tömegbaleset legsúlyosabb állapotban lévő sérültje – közölték az orvosok, akik ezt azért hangsúlyozták, mert a tegnapi lapok egy része szerint a fiatal férfi is elhunyt. A rendőrség szerint hetekig is eltarthat, mire kiderül a szakértői véleményekből és a tanúvallomásokból, hogy pontosan mi okozta a balesetet.

Munkatársainktól
2007. 07. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár állapota kritikus, még életben van a makói tömegbaleset legsúlyosabb sérültje – jelentette be tegnap Császár József, a szegedi traumatológiai klinika ügyeletvezetője. Az adjunktus arra reagált, hogy csütörtök este több hírműsor, illetve tegnap reggel néhány napilap is azt közölte, hogy még a baleset napján elhunyt a 25 esztendős román állampolgárságú férfi. A klinika igazgatóhelyettese tudatta: a férfi, akinek bal karját amputálni kellett, és agy-, illetve arckoponya-sérülései miatt idegsebészeti műtétet végeztek el rajta, az intenzív osztályon fekszik. Vérnyomását és agyának nyomását gyógyszerekkel tartják szinten, géppel lélegeztetik és altatják. – Bár kevés az esélye a felgyógyulásra, az orvosok továbbra is minden tőlük telhetőt megtesznek érte – közölte Császár József. A másik két sérült szintén az intenzív osztályon van, állapotuk stabil, tudatuk tiszta. Mint arról lapunkban beszámoltunk, egyikük, egy bolgár férfi már a baleset délutánján beszélni is tudott a rendőrökkel.
Emlékezetes: heten meghaltak, 23-an megsérültek csütörtök hajnalban Makónál, amikor egy román állampolgárokat szállító autóbusz összeütközött egy személyautókat szállító kamionnal a 43-as úton. A három életveszélyes állapotban lévő utast a szegedi kórházba szállították, az egy súlyos és a 19 könnyű sérültet Makón látták el.
M. Toronykőy Márta, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense lapunk kérdésére elmondta, még mindig nem tudni pontosan, hogy miért tért át a menetiránnyal ellentétes sávba a kamion. A sajtóreferens szerint a szakértői véleményeket és a helyszíni szemle adatait össze kell vetni a tanúk vallomásaival, mert csak ebből derülhet ki, hogy mi történt. – Ez azonban hetekig is eltarthat – jegyezte meg M. Toronykőy Márta. Kérdésünkre, sikerült-e már értékelhető adatokat szerezniük a cseh rendszámú, románokat szállító busz sofőrjétől, azt válaszolta: kollégái már beszéltek a férfival, de állapota miatt nem faggathatták túl sokáig. – A későbbiekben újra meg kell hallgatnunk őt, de hogy mikor, az az orvosoktól, illetve a sérült sofőr állapotától függ – tette hozzá.
A Csongrád megyei országgyűlési képviselők és polgármesterek összefogását sürgette tegnap Tóth József, a Fidelitas szegedi elnöke. Szerinte ugyanis csak közös fellépéssel érhető el, hogy a kormányzat még 2010 előtt hozzákezdjen az M43-as út megépítéséhez. Tóth sajnálatosnak nevezte, hogy egy ekkora katasztrófának kellett ahhoz bekövetkeznie, hogy országosan felfigyeljenek az M5-ös autópályát és a román határt összekötő út tragikus állapotára, miután az idén több alkalommal megtartott forgalomlassító demonstrációk és félpályás útlezárások nem érték el céljukat.
Azok, akik épségben megúszták a balesetet, vagy csak könnyebb sérüléseket szenvedtek – összesen huszonnégyen – már csütörtökön este Aradra érkeztek az értük küldött mentesítő busszal. Tizenketten közülük tegnap délután haza indultak, a többiek – Csehországban dolgozó vendégmunkások – azonban úgy döntöttek, folytatják útjukat Prágába – jelentette a Mediafax. A hazatérők többsége azt állította: sebesüléseik miatt munkaképtelenek lettek, és ezért kártérítést követelnek az utazást szervező cégtől. A hírügynökség szerint aradi szállásukon többen sérelmezték, hogy helybéli orvos nem vizsgálta meg őket.
Mint arról korábban több ízben is beszámoltunk, Románia szegény kistelepülésein szinte már csak a gyermekek és az idős emberek maradtak, mert aki csak teheti, külföldön dolgozik, hogy eltarthassa a családját. Ilyen a Constanta megyei Ghindaresti is, lakói csehországi mezőgazdasági vagy építkezési munkából élnek. A faluból tizenhárman utaztak a szerencsétlenül járt autóbuszon, hárman közülük életüket vesztették, tízen megsérültek. A túlélők mindegyike úgy döntött: folytatja útját, mert nem engedheti meg magának, hogy elessen a romániaihoz képest busás keresettől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.