Leszögezték, a volt miniszterelnök közléseit nem politikai szempontból kell értékelni, előzetesen senki nem konzultált arról, hogy Horn miről fog beszélni. A politikus más mellett arról szólt, hogy Kiss Péter kancelláriaminiszterrel kívánna összefogni, hogy átbeszéljék közös dolgaikat, hiszen „nagyon komolyan módosítani kell mindazt, ami történt”, mivel előfordult, hogy a párt „elcseszett valamit”. Egy név nélkül nyilatkozó, meghatározó MSZP-s képviselő szerint ami történt, az olyan, mint amikor az idős nagypapa kifejti véleményét a családja előtt. – Tiszteletben tartjuk Horn Gyula helyzetét, megpróbáljuk menteni a menthetőt, a közvéleménytől megértést várunk – közölte.
A szocialisták egyébként megorroltak az SZDSZ-re, mert az közleményben szólított fel minden demokratikus politikai erőt, határolódjon el „az 1956-os forradalom emlékét gyalázó, Rákosi diktatúráját mentegető, Kádárt és rendszerét magasztaló nyilatkozatoktól”.
*
A kisebbik kormánypárt szerint az egykori miniszterelnök és a szovjet kommunista pártfőtitkár, Mihail Gorbacsov által tett kijelentések a liberális polgári demokrácia alapértékeit kérdőjelezik meg. Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő megjegyezte, Gorbacsov szavait a magyar miniszterelnöknek nem lett volna szabad szó nélkül hagynia.
A szocialisták tegnap, napokkal az ünnepség után közleményben határolódtak el Mihail Gorbacsov kijelentéseitől, amelyben közölte, 1956-ban szükséges volt a szovjet csapatok beavatkozása. Nyakó István pártszóvivő szerint az MSZP kongresszusain Gyurcsány Ferenc pártelnök már megelőlegezte ezt az elhatárolódást, amikor Kádár János és Nagy Imre közül Nagy Imrét választotta. A képviselő ugyanakkor Horn Gyula beszédében nem talált olyan momentumokat, amelyekkel nem tudna egyetérteni. Az MSZP szóvivője úgy vélte, az SZDSZ felhívása után az is jó lenne, hogy ha azok is elhatárolódnának, akik kacérkodnak a kádári örökséggel.
– Történelemhamisítással ér fel Gorbacsov nyilatkozata az 1956-os forradalommal kapcsolatban – mondta Pokorni Zoltán, aki szerint csak azok esetében indokolt az SZDSZ felszólítása, akik részt vettek a Horn Gyula 75. születésnapján rendezett ünnepségen. A szabad demokraták volt elnöke, Kuncze Gábor és Göncz Árpád exállamfő is részt vett az ünnepségen.
Figyelemre méltó, hogy a kormányhoz közel álló napilapok hogyan tálalták a budai Várban történteket. Lapunk munkatársával ellentétben a rendezvényen jelen lehetett például a Népszabadság és a Népszava tudósítója, ám e két lap másnapi terjedelmes beszámolójában nem tért ki Gorbacsov és Horn kifogásolható kijelentéseire. A közszolgálati MTI péntek esti tudósításából sem derült ki, hogy a volt miniszterelnök milyen botrányos kirohanást intézett például a köztársasági elnök ellen.
Karácsony Gergelynek meggyűlt a baja a jogszabályokkal, a kormánytól kérne segítséget
