Belsõ demokráciadeficit

Az erdélyi magyarság alapvetõ problémáját nem az európai parlamenti választásokon való szereplés, hanem a belsõ demokrácia és a versenyhelyzet hiánya jelenti, véli Gabriel Andreescu romániai emberjogi aktivista. A bukaresti egyetemi tanár lapunknak elmondta, a közösség politikai szereplõinek meg kellene találniuk az összhangot a közös célok képviselete érdekében.

Tudósítónktól
2007. 07. 31. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A romániai magyarságot sújtó jelenlegi válság egyik oka az, hogy nem teremtõdött meg a belsõ versenyhelyzet a közösség képviseletét ellátó szervezetek között – állapította meg Gabriel Andreescu az RMDSZ és a vele szemben álló szervezeteknek az európai parlamenti választásokat megelõzõ versengése kapcsán. A neves romániai emberjogi aktivista szerint az erdélyi magyarság olyan hosszú távú gondokkal küszködik, amelyek nem köthetõk kimondottan sem az EP-, sem az ennél is nagyobb erõpróbát jelentõ jövõ évi romániai parlamenti és helyhatósági választásokhoz. „Az alapvetõ problémát a belsõ demokrácia tönkretétele jelenti, amely 2004-ben abban öltött testet, hogy a helyhatósági törvény megszavazásával az RMDSZ megakadályozta belsõ politikai riválisai, elsõsorban a Magyar Polgári Szövetség választási részvételét. Erre a válságra csak az hozhat megoldást, ha a politikai szereplõk közös nevezõre jutnak a magyar közösség alapvetõ érdekei, céljai kapcsán, ugyanakkor megteremtõdik a belsõ megméretés lehetõsége a szervezetek között” – fejtette ki kérdésünkre a bukaresti egyetemi tanár. Andreescu úgy véli, az erdélyi magyarok érdekképviseletét ellátó valamennyi szervezetnek joga van megfogalmazni a közösség prioritásait, kialakítani a belsõ versenyhelyzetet. Hozzátette, a budapesti pártok és a felvidéki, vajdasági magyar szervezetek is érdekeltek az erdélyi magyar közösség brüsszeli képviseletének megteremtésében, éppen ezért nem tartja kizártnak, hogy éppen egy harmadik, külsõ fél járul majd hozzá a romániai magyarság demokratikus válságának felszámolásához, az RMDSZ és az EMNT közötti kiegyezéshez. A Romániai Helsinki Bizottság vezetõje egyúttal túlzottnak nevezte Markó Béla korábbi nyilatkozatait, miszerint Traian Basescu államfõ a romániai magyarság egészét támadta, amikor a leváltását célzó népszavazás kampányában ostorozta az RMDSZ néhány vezetõ politikusát. „Basescu a nép támogatására törekedve bírálta a pártok oligarcháit, a korrupció felszámolására törekvõ, fehér paripán érkezõ herceg szerepében tetszelegve. Ezzel együtt a román pártok bizonyos fokon még ma is soviniszták, ami abban is tetten érhetõ, hogy az RMDSZ pusztán konjunkturális okokból maradt kormányon 1996 óta, miközben az elmúlt idõszakban szinte egyetlen, a magyar közösség javára szolgáló eredményt sem sikerült kiharcolnia” – vélekedik Gabriel Andreescu, aki szerint a jövõ kihívása a magyarság számára az, meg tud-e maradni autonóm, jövõképpel rendelkezõ közösségként az uniós Romániában. Kérdésünkre hozzátette: ehhez elengedhetetlenül szükséges, hogy a közösség politikai vezetõi közös érdekképviseletben, hosszú távú stratégiában gondolkodjanak, egységes fellépés esetén ugyanis a magyarság képes felvenni a küzdelmet a románságnak az autonómiával szemben tanúsított szubjektivizmusával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.