Versenytársait közel egy hónappal megelőzve, az előírt határidőnél korábban, mától vezeti be az EU irányelveinek megfelelően csökkentett barangolási (roaming) tarifáit a Vodafone. Hasonlóan a Pannon GSM-hez és a T-Mobile-hoz, a Vodafone-nál is bruttó 144 forint lesz a kezdeményezett hívás percenkénti díja, fogadott hívások esetén pedig bruttó 70,80 forintot kell fizetni, minden napszakban, időszakban és uniós hálózatban.
Az egységesnek mondható árak csak néhány fillérrel alacsonyabbak az Európai Bizottság által megszabott maximális roamingdíjnál, a szolgáltatóknak tehát – minden jel szerint – eszük ágában sincs versenyezni – legalábbis a percdíjak terén. – Nem azért előztük meg a másik két szolgáltatót, hogy tömegesen magunkhoz csábítsuk az ügyfeleket, a cég imázsát akarjuk növelni. Versenytársaink vélhetően nagyobb roamingbevételre számíthatnak augusztusban – közölte a Vodafone Hungária vezérigazgatója. Beck György elmondta, az új tarifát automatikusan kapják meg az ügyfelek, de aki már ma külföldre utazik, kérheti az ügyfélszolgálatnál az olcsóbb tarifát.
Eközben Kóka János tegnap ismét hangsúlyozta: továbbra is azt várja a magyarországi mobilszolgáltatóktól, hogy ne húzzák az időt, és az ügyfelek érdekében haladéktalanul térjenek át az új, olcsóbb, unió által megszabott tarifákra. A gazdasági és közlekedési miniszter közlése szerint felkérte a hírközlési hatóságot, hogy ellenőrizze: a szolgáltatók az olcsóbb külföldi telefonálásból fakadó esetleges profitkiesésüket beépítik-e a belföldi percdíjak költségeibe. Ha ez megtörténik, a hatóságnak szigorú szankcióval kell élnie. Ahogy korábban, úgy most sem találtak meghallgatásra Kóka János sürgető szavai: megkeresésünkre mindkét „késlekedő” szolgáltató úgy reagált: nem módosítják a tervezett augusztus 29-i időpontot, nem vezetik be hamarább a csökkentett tarifát.
Mint azt már korábban megírtuk, az Európai Parlament május 23-án szavazta meg azt a rendelettervezetet, amely szerint csökkenteni kell az unión belüli barangolás díjait. A miniszterek tanácsa által elfogadott rendelet június 29-én lépett életbe. A szabályozás szerint egy hónappal később a szolgáltatóknak személyre szabott árajánlatot kell tenniük ügyfeleiknek, ezeket – a megállapodás szerint – legkésőbb augusztus 29-én életbe kell léptetniük. Az uniós szervek között kialkudott kompromisszum szerint az előfizetők maguk dönthetnek arról, hogy az új, olcsóbb tarifát választják-e, vagy megtartják korábbi előfizetési csomagjukat. Ha a fogyasztó nem jelez mást, szeptember 29-től automatikusan az új roamingdíjszabás vonatkozik rá.
Az unió valamennyi mobilszolgáltatójára vonatkozó brüsszeli rendelet nem érinti az unión kívülről kezdeményezett hívások költségeit, valamint nem szabályozza az SMS- és MMS-díjakat sem. Becslések szerint az új tarifarendszer bevezetése Magyarországon 400 millió forintnyi költséget jelent, alkalmazása pedig további évi 8 milliárd forint bevételkiesést eredményez a szolgáltatóknál. A díjplafon bevezetését úgy üdvözölték a politikusok, mint a verseny kiteljesedésének köszönhető sikert.
Szaúd-Arábia együttműködne Oroszországgal – videó
