Egy kalap alá véve

Csontos János
2007. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap olvasójaként egyetértek a Korunk hőse Batiz című Csontos János-írással (Magyar Nemzet, június 28.). Mégis szeretném felhívni figyelmüket egy stiláris problémára, amely elkerülte a szerző figyelmét. A kora pártállami időkben kezdték a gyorstalpalón végzett zsurnaliszták az ellenséget efféle fordulatokkal illetni: a kizsákmányoló, népnyúzó, hazaáruló, fasiszta, feketéző X.-ek, Y.-ok, Z.-k, a kulákok, neves családok vagy egyes társadalmi rétegek összes tagjait többes számban, egy kalap alá véve. De bizonyos esetekben végig a kisbetűs formulát használták, noha jól tudták, hogy a többes szám túlzás, valahogy így: a hitlerek, a szálasik, a churchillek, az adenauerek, a titók és társaik.
Emiatt nem tartom szerencsésnek stiláris szempontból az említett glossza alábbi mondatait: „Egyszer majd össze kell számolni, mennyi pénznek hágtak nyakára a Konrádok, Hellerek, Dessewffyk, Debreczenik és társaik.” Később a szerző úgy véli, és ebben is egyetértek vele, hogy az egész Batiz-féle képzés csak egy pénzszivattyúzási trükk, és kifogásolniuk kellene a felsoroltaknak: „…a Hellereknek, Konrádoknak, Dessewffyknek és Debreczeniknek. De nem szólalnak fel”. De miért nekik? Nos, utánanéztem a telefonkönyvben. Csak Budapesten 150 Debreczeni van, 40 Konrád, két tucat Heller és tucatnyi Dessewffy. Ők a Debreczenik, Hellerek, Konrádok, Dessewffyk. Hát még a társaik!
A glosszaíró bizonyára így gondolta: „Egyszer össze kell számolni, mennyi pénznek hágtak nyakára a hellerágnesek, konrádgyörgyök, debreczenijózsefek és dessewffytiborok.” Bár megjegyzem, nem ők a legtipikusabb pénznyelő masinák.
Dessewffy László
nyugdíjas, Budapest

Megértem Dessewffy úr érzékenységét, amivel sérelmezi, hogy e valóban patinás családnév nem kifejezetten hízelgő kontextusban kerül a napisajtóba; de hát az a szomorú helyzet, hogy a napi politikai szövegösszefüggésben mindenki pontosan tudja, hogy a sok közül – a történelmet meg a telefonkönyvet is tekintetbe véve – melyik Dessewffyről van szó. Arról, aki a patinás márkanevet használva Gyurcsány Ferenc fércművét kiadóként gondozta, s ha a haladó erők érdeke úgy kívánja, lejárató áltudományos művet ad közre napjaink egyik ritka sikervárosáról, Debrecenről. Hogy ugyancsak debreceni vonatkozással példálózzak: Csontos János is van az MSZP képviselői padsoraiban, aki annak idején még holmi KISZ-táborok elsíbolása kapcsán került a hírekbe – kénytelen is voltam elhatárolódni tőle akkor a megyei sajtóban. Publicisztikám arról szólt, hogy a balfertályon az úgynevezett kritikai értelmiség kenyérféltésből félretette a kritikát és a bírálatot a gyurcsányi hatalommal szemben. Tamás Gáspár Miklós ennek kapcsán kétségbe vonta, hogy az említett hölgyek-urak pénzért (pláne közpénzért) lennének ilyen elnézők. Ha meggyőződésből azok, annál nagyobb a baj. Az értelmiség árulásáról szólva mindig nyomatékosabbak az érvek, ha konkrét nevek is sorjáznak a fennen hangoztatott elvek kínos meghazudtolásakor.
Csontos János

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.