Ráadásként Horváth Dezső és felesége további egymilliárd forintos közérdekű bírság kiszabását is kérte az ügyészségre és a bíróságra, amiért több hivatalos iratban használták a szerintük pejoratív „lincselés” szót. Horváthék rágalmazás miatt feljelentést is tettek, amiért nyolc médium – köztük lapunk – használta az inkriminált kifejezést. A házaspár ügyvédje, Gyury József Gergely megígérte, a perek lezárultával a „jobb- és baloldali újságok” is számolhatnak kártérítési igényükkel.
Futó Barnabás ügyvéd elmondta: a kártérítési perben eljáró bíróság várhatóan megvárja majd az emberölés ügyében indult büntetőeljárás végét. Ha az ügyben később elítélik a gyanúsítottakat, a kártérítési keresetet valószínűleg elutasítja majd a bíróság – tette hozzá.
*
Emlékezetes, Szögi Lajost tavaly októberben lincselte meg Olaszliszkán egy romákból álló csoport. Az országos felháborodást keltő bűncselekmény előzménye az volt, hogy a 44 éves tiszavasvári tanár autójának nekiszaladt egy kislány, aki csupán könynyebben sérült meg, és utána beszaladt egy házba. A lány rokonai és népes kíséretük ugyanakkor puszta kézzel és dorongokkal rátámadtak a férfire, és agyba-főbe verték. Szögi Lajoson nem kevesebb, mint hetven rúgás- és ütésnyomot találtak, ezek közül ötvenet a fején. Halála előtt a tiszavasvári tanár lányai életéért könyörgött, akiknek végül nem esett bántódásuk. Egyébként a kártérítési keresetet benyújtó Horváthék fia, az előzetes letartóztatásban lévő H. Dezső korábban beismerte, részt vett Szögi Lajos meggyilkolásában. A 19 éves fiatalembert éppen a lincselés előtti napokban választották meg a helyi cigány kisebbségi önkormányzat képviselőjének.
Gyury József Gergely ügyvéd az MTV Kék fény című műsorában azt mondta: „A lincselés szónak a roma társadalommal szemben a többségi társadalomból áradó megvetése, egy prejudikáló ítélet tükröződik, amit egy hivatalos iratban nem tudok elképzelni.” Az ügyvéd szerint ráadásul a lincselés nem áll meg az olaszliszkai ügyben, mivel a büntető törvénykönyvben (Btk.) nem szerepel ilyen tétel. Ezzel szemben Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője rámutatott: egy jegyzőkönyvben, egy tárgyaláson és egy kihallgatáson is elhangozhatnak olyan szavak, amelyek nem a Btk. szerinti konkrét minősítésre, hanem a szónak a köztudatban lévő jelentésére utalnak. Tehát nem arról van szó, hogy az ügyészség Btk. szerinti minősítést mondott volna – hangsúlyozta a szóvivő.
Lázár A. Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem nyelvésze szerint ugyan a meglincsel szónak vannak negatív kiegészítő jelentéselemei, de semmivel sem sértőbb a meggyilkol, kivégez, agyonver szavaknál. (Az Akadémiai Kiadó Magyar értelmező kéziszótárában a „lincsel” szó jelentése: „nekivadult tömeg erőszakos önbíráskodást gyakorol, különösen gyilkol”, vagyis a meghatározás pontosan ráillik az olaszliszkai bűncselekményre.)
Az ügyészség egyelőre nyolc embert gyanúsít az olaszliszkai lincselésben való részvétellel, de bizonyos, hogy ennél jóval többen vettek részt a brutális gyilkosságban.
Ha Brüsszelen múlt volna, nem épült volna meg az ultramodern egészségház
