EU-szkeptikusok lettek a magyarok

Az Eurobarometer felmérése már többször bebizonyította, hogy a magyarok a legpesszimistábbak az EU polgárai között. Ezt a tulajdonságunkat az idén is megőriztük, legalábbis ez derül ki a frissen közzétett, az elmúlt fél év kutatási eredményeiről szóló tanulmányból. Hazánk lakosságánál csak az új uniós tagok, Románia és Bulgária lakói elégedetlenebbek az életükkel – írja a nemzeti jelentés.

Pilári Darinka
2007. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk idén az EU-szkeptikus országok sorába került, amit eddig az Egyesült Királysággal jellemeztek – magyarázta Duránszkai Gábor, az egyik közvélemény-kutató, a TNS Hungary Kft. ügyvezetője. Beszámolt arról, hogy jelenleg a lakosságon belül többen vannak azok, akik ellenzik az uniós tagságot. Ez szerinte abból fakad, hogy a támogatók között főleg azok tűnnek fel, akiknek az EU-ból gazdasági hasznuk van, a magyarok azonban a kutatás szerint inkább a gazdaság romlását jósolják. Ariane Debyser, aki az Európai Bizottság képviseletében jelent meg a tegnapi konferencián, elmondta: a nemzeti intézményekbe vetett bizalom uniószerte alacsonynak mondható. A felmérések alapján itthon a pártoknak 14, az államnak és a parlamentnek pedig mindössze 20 százalék körül van a bizalmi indexe. A TÁRKI intézet kutatásaiból kiderült: az euró bevezetését 49 százalék helyesli, és 59 százalék áll az EU bővítése mellett. A Századvég Alapítvány rámutatott: az EU-val olyan kudarcok keletkeztek hazánkban, mint a magyar áruk háttérbe szorulása, a mezőgazdasági termékek piacának szűkülése, és a lehetőségek kihasználatlansága. Lantos Gabriella, a Miniszterelnöki Hivatal kommunikációs főigazgatójának előadása kitűnt a jelentések sorából. A főigazgató arról beszélt, a felméréseik szerint milyen az új Nemzeti fejlesztési terv megítélése. Elmondta: az elnyerhető 7-8 milliárd forint felhasználása nem lesz eredményes akkor, ha nem változik a pályázók attitűdje. Lantos tett egy olyan érdekes megállapítást is, hogy „bár a többség nem hallott a kormány fejlesztésre szánt pályázatairól, mégis tetszik neki”. A Szonda Ipsos kutatásában 17 százalék gondolta úgy, hogy hazánk hasonló növekedést tudhat magáénak, mint a szomszédos országok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.