Ezer gazda tüntet a keleti végeken

Csaknem hatszáz erőgép, haszongépjármű részvételével megkezdődött tegnap délelőtt a félpályás útlezárással járó, háromnapos agrárdemonstráció Záhony térségében. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége azért szervezte a megmozdulást, mert szerintük az agrártárca érdemben nem segít a fagykár miatt bajba került gazdálkodókon. Az agrárminiszter nem jelent meg a helyszínen, a felröppent hírek szerint azért, mert Horvátországban nyaral. Ezt az értesülést a szaktárca sajtóosztálya kérdésünkre sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta.

Tolcsvai L. László
2007. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy a baj a magyar mezőgazdasággal, különösen Északkelet-Magyarországon – jelentette ki tegnap délelőtt Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szövetségi igazgatója azon a tájékoztatón, amit a szervezők rendeztek Tuzsér határában. A válság tényét megerősíti, hogy legalább 1000-1200 gazda jött el mintegy hatszáz erőgéppel demonstrálni az ország keleti végébe. Ráadásul információink szerint holnap akár ezer gép felvonulása sem kizárt. A szövetségi igazgató emlékeztetett arra, hogy három hónapja húzódik a fagykárenyhítés ügyének megoldása. Budai szerint az időhúzás taktikáját választotta a kormány. A Magosz képviselője megjegyezte: a demonstrációra tegnap meghívta Gráf József agrárminisztert, valamint Gőgös Zoltán államtitkárt, de nem jöttek el, mert vélhetően nem szeretnék végighallgatni a gazdák panaszát. Az agrártárca sajtóirodája ezzel kapcsolatban lapunkkal közölte: Gráf József nem tervezi, hogy a tüntetés helyszínére utazik, mert a gazdák részéről újabb, érdemi követelés nem érkezett, és ezekkel kapcsolatban a minisztérium álláspontja sem változott.
A demonstráció végső eszköz – állapította meg Fülöp István, a Szabolcs Megyei Közgyűlés fideszes elnöke. A politikus szerint a kormány közönyössége miatt jutottak zsákutcába a kárenyhítéssel kapcsolatos egyeztetések. Fülöp István közölte: olyan emberek jöttek el tüntetni, akik hiába dolgoztak a földeken és a gyümölcsösökben. Az elnök szerint nem csupán a gazdák ügyéről van szó, hiszen a mindennapi betevőt a termelők állítják elő, s ha nincs termés, jön a követhetetlen eredetű importélelmiszer. Bodnár József, a gyümölcstermesztők érdek-képviseleti szervezetének elnöke azt hangoztatta, hogy a gazdák folyamatosan dolgoznak ültetvényeiken, a károk miatt mégis elmarad a betakarítás. Átlagosan 800 ezer forintot kell költeni egy hektár gyümölcsösre. A szakmai szervezet pedig hiába dolgozott ki tervet a károk enyhítésére, Gráf József agrárminiszter elutasította azt, holott az uniós támogatásokból korábban a gazdák nem kaptak meg 25 milliárd forintot. Ha ezt kifizetnék, megoldottnak tekinthetné a szakma az anyagi gondokat. Bodnár szerint azért is különösen nagy a baj, mert a termelők többsége sokmilliós hitelt vett fel eszközfejlesztésre, most azonban képtelen fizetni a törlesztőrészleteket. Bodnár emlékeztetett: a banki hitelek törlesztésének átütemezését kérték a gazdák, a tárgyalások viszont nem jártak eredménnyel. Rávilágított, amenynyiben a mezőgazdasági vállalkozók nem végeznék el a növényápolási, talajművelési munkákat, akkor a jövő évi termés betakarításával sem volna sok baj, de miből fizessenek, ha nincs eladható áru?
Jakab István, a Magosz elnökének tájékoztatása szerint mintegy negyvenmilliárd forintos közvetlen kár érte a régió mezőgazdászait, a kormány pedig kommunikációs játékot űz a károsultakkal. Gyurcsány Ferenc és csapata az ország közvéleményét folyamatosan félretájékoztatja ahelyett, hogy érdemi tárgyalásokat kezdeményeznének a mezőgazdasági érdekképviseletekkel. A szaktárca államtitkára, Gőgös Zoltán azt üzeni a demonstráló gazdáknak, hogy ezt a kormányt nem érdekli a vidék. Munkalehetőség híján több tízezer ember léte került veszélybe, s ezért leginkább az agrártárcát terheli a felelősség. Jakab István úgy gondolja, Gőgös Zoltán államtitkár valóban arrogáns politikus, ezért akkor cselekedne helyesen, ha azonnali hatállyal lemondana pozíciójáról. A Magosz elnöke kijelentette: az érdekvédelmi szervezet minden megyében dolgozik, a megyék pedig szolidaritásukról biztosították a szabolcsi gazdákat, s ha a helyzet úgy hozza, ők is megteszik a szükséges intézkedéseket.
Közben a Nemzeti Agrárkerekasztal azonnali összehívását kezdeményezték a jánoshalmi és a Kiskunhalas környéki gazdák a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez írt tegnapi levelükben az MTI tudósítása szerint. A gazdák azért tartanak igényt a fórum összehívására, mert álláspontjuk szerint a téli csapadék hiánya, a tavaszi fagy, a nyári szokatlan meleg, az aszály rendkívül nehéz helyzetet teremtett egyes területeken. A problémák sora
hosszú: a gazdáknak nincsenek tartalékaik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.