Nagy a baj a magyar mezőgazdasággal, különösen Északkelet-Magyarországon – jelentette ki tegnap délelőtt Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szövetségi igazgatója azon a tájékoztatón, amit a szervezők rendeztek Tuzsér határában. A válság tényét megerősíti, hogy legalább 1000-1200 gazda jött el mintegy hatszáz erőgéppel demonstrálni az ország keleti végébe. Ráadásul információink szerint holnap akár ezer gép felvonulása sem kizárt. A szövetségi igazgató emlékeztetett arra, hogy három hónapja húzódik a fagykárenyhítés ügyének megoldása. Budai szerint az időhúzás taktikáját választotta a kormány. A Magosz képviselője megjegyezte: a demonstrációra tegnap meghívta Gráf József agrárminisztert, valamint Gőgös Zoltán államtitkárt, de nem jöttek el, mert vélhetően nem szeretnék végighallgatni a gazdák panaszát. Az agrártárca sajtóirodája ezzel kapcsolatban lapunkkal közölte: Gráf József nem tervezi, hogy a tüntetés helyszínére utazik, mert a gazdák részéről újabb, érdemi követelés nem érkezett, és ezekkel kapcsolatban a minisztérium álláspontja sem változott.
A demonstráció végső eszköz – állapította meg Fülöp István, a Szabolcs Megyei Közgyűlés fideszes elnöke. A politikus szerint a kormány közönyössége miatt jutottak zsákutcába a kárenyhítéssel kapcsolatos egyeztetések. Fülöp István közölte: olyan emberek jöttek el tüntetni, akik hiába dolgoztak a földeken és a gyümölcsösökben. Az elnök szerint nem csupán a gazdák ügyéről van szó, hiszen a mindennapi betevőt a termelők állítják elő, s ha nincs termés, jön a követhetetlen eredetű importélelmiszer. Bodnár József, a gyümölcstermesztők érdek-képviseleti szervezetének elnöke azt hangoztatta, hogy a gazdák folyamatosan dolgoznak ültetvényeiken, a károk miatt mégis elmarad a betakarítás. Átlagosan 800 ezer forintot kell költeni egy hektár gyümölcsösre. A szakmai szervezet pedig hiába dolgozott ki tervet a károk enyhítésére, Gráf József agrárminiszter elutasította azt, holott az uniós támogatásokból korábban a gazdák nem kaptak meg 25 milliárd forintot. Ha ezt kifizetnék, megoldottnak tekinthetné a szakma az anyagi gondokat. Bodnár szerint azért is különösen nagy a baj, mert a termelők többsége sokmilliós hitelt vett fel eszközfejlesztésre, most azonban képtelen fizetni a törlesztőrészleteket. Bodnár emlékeztetett: a banki hitelek törlesztésének átütemezését kérték a gazdák, a tárgyalások viszont nem jártak eredménnyel. Rávilágított, amenynyiben a mezőgazdasági vállalkozók nem végeznék el a növényápolási, talajművelési munkákat, akkor a jövő évi termés betakarításával sem volna sok baj, de miből fizessenek, ha nincs eladható áru?
Jakab István, a Magosz elnökének tájékoztatása szerint mintegy negyvenmilliárd forintos közvetlen kár érte a régió mezőgazdászait, a kormány pedig kommunikációs játékot űz a károsultakkal. Gyurcsány Ferenc és csapata az ország közvéleményét folyamatosan félretájékoztatja ahelyett, hogy érdemi tárgyalásokat kezdeményeznének a mezőgazdasági érdekképviseletekkel. A szaktárca államtitkára, Gőgös Zoltán azt üzeni a demonstráló gazdáknak, hogy ezt a kormányt nem érdekli a vidék. Munkalehetőség híján több tízezer ember léte került veszélybe, s ezért leginkább az agrártárcát terheli a felelősség. Jakab István úgy gondolja, Gőgös Zoltán államtitkár valóban arrogáns politikus, ezért akkor cselekedne helyesen, ha azonnali hatállyal lemondana pozíciójáról. A Magosz elnöke kijelentette: az érdekvédelmi szervezet minden megyében dolgozik, a megyék pedig szolidaritásukról biztosították a szabolcsi gazdákat, s ha a helyzet úgy hozza, ők is megteszik a szükséges intézkedéseket.
Közben a Nemzeti Agrárkerekasztal azonnali összehívását kezdeményezték a jánoshalmi és a Kiskunhalas környéki gazdák a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez írt tegnapi levelükben az MTI tudósítása szerint. A gazdák azért tartanak igényt a fórum összehívására, mert álláspontjuk szerint a téli csapadék hiánya, a tavaszi fagy, a nyári szokatlan meleg, az aszály rendkívül nehéz helyzetet teremtett egyes területeken. A problémák sora
hosszú: a gazdáknak nincsenek tartalékaik.
Szepesfalvy: A Tisza és Vitézy Dávid a kocsmalobbisták mellé állt a lakosokkal szemben
