Több volt a halálozás a kórházakban tegnap, mint az átlagos napokon, de pontos adat nincs – közölte az Országos Közegészségügyi Intézet főigazgató-helyettese lapunkkal. Az utóbbi napok magas ózonszennyezése miatt súlyosbodhatott a tüdőbetegek és az asztmások állapota, de nehéz a környezeti hatást egyértelműen bizonyítani. A hőség miatt általában a 65, még inkább a 75 év felettiek állapota romlik, a legtöbben közülük hunynak el. A fekvőbeteg-intézményekben átlagosan naponta ötven-hatvan ember halt meg a hőségriadó kezdete óta: leginkább a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, az anyagcsere- és az idegzavarokkal küzdők vannak veszélyben – mondta a főigazgató-helyettes. Az UV–B sugárzás magas értéke is okozhatott maradandó egészségkárosodást, hiszen a napokban tíz-tizenöt perc alatt le lehetett égni, de ennek hosszú távú hatásait az ózonszennyezés okozta egészségromláshoz hasonlóan nehéz kimutatni. A napsugárzás a szemre is kártékony hatással van, érdemes napszemüveggel, kalappal, sapkával védekezni ellene.
Daróczi Dávid kormányszóvivő a távirati irodával közölte: a harmadfokú hőségriasztás eddigi nyolc napja alatt 488 millió forint többletkiadásra kényszerült a kormány. A legtöbb pluszköltsége várhatóan a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnak, illetve a tűzoltóságoknak lesz. Mint az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelet (OMMF) vizsgálatából tegnap kiderült, a munkaadók több mint fele megszegte a hőségriadó alatt kiadott szigorúbb munkavédelmi előírásokat. 507 ellenőrzött munkáltatóból 257 nem tartott be valamilyen szabályt, a korábbi, másodfokú hőségriasztás alatti szabálytalanságokkal együtt ez tizenegyezer dolgozót érintett. A két leggyakoribb szabálytalanság az volt, hogy nem kaptak a dolgozók védőitalt, illetve nem volt megfelelő a pihenőidő kiadása. A főbb szabálytalanságok között szerepelt az is, hogy üzemcsarnokban, zárt térben nem működött a légkondicionáló, szabadtéren nem volt megfelelő hely a kötelező pihenőidő eltöltéséhez, s hiányosak voltak az elsősegélynyújtás feltételei. Ehhez kapcsolódó hír, hogy a sülysápi ventilátor-összeszerelő üzemben a múlt pénteki rosszulléteket valószínűleg nem csupán a kiszáradás, hanem a levegőbe jutó oldószer is okozta.
A hőség viszonylagos enyhülése a tűzoltók számára nem hozott könnyebbséget: tegnap kora délután ismét kigyulladt az erdő a Pest megyei Inárcs közelében, az M5-ös autópálya két oldalán. Az Inárcs és Kakucs közötti útszakaszt most nem kellett lezárni, de a közlekedés lelassult – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség szóvivője, Dobson Tibor. A helyszínre hatvan tűzoltó vonult ki 16 gépjárművel, a legmagasabb, ötös riasztással, a rendőrség figyelmeztető táblákat rakott ki az autópálya két oldalán a tűz közelében. Vélhetőleg az aljnövényzetben pislákoló parázs éledhetett fel, ezért kapott lángra a vasárnapi tűz után megmaradt erdőrész. Miként arról tegnap beszámoltunk: az említett útszakaszon összesen 15-20 hektáros fenyves aljnövényzete kapott lángra, a tűzoltók késő délutánra oltották el a tüzet.
Kigyulladt a tölgyerdő tegnap délután a Veszprém megyei Várpalota és Pétfürdő között, a 8-as főút mellett. A tölgyes három-négy hektárnyi területen égett, a lángokat veszprémi, székesfehérvári, balatonfűzfői és várpalotai tűzoltók igyekeztek megfékezni. A tűz közel van a főút melletti benzinkúthoz, ezért a csaknem harminc tűzoltónak az az elsődleges feladata, hogy a lángok arrafelé terjedését megakadályozza. A nagy füst a főút forgalmát nem veszélyeztette.
A tűzoltók vasárnap egész éjjel dolgoztak. Dobson elmondta: hajnali három órára sikerült eloltani a Vas megyei Porpác melletti erdőtüzet, a területet jelenleg is őrzik. A tűz szombat délután három óra körül keletkezett, csaknem negyven hektárra terjedt át. A szóvivő szerint a kár több tíz millióra tehető, a tűz okát egyelőre nem sikerült kideríteni. Vas megyében vasárnap délután Zanatnál a tarló gyulladt ki, a tűz átterjedt a közelben tárolt 1500 szalmabálára és két mezőgazdasági vontatóra is. A tüzet éjfélre oltották el. A megyében az éjszaka további öt helyszínre riasztották a tűzoltókat, a kisebb bozót- és szeméttüzeket gyorsan eloltották.
Dobson Tibor beszámolt arról is, hogy a Baranya megyei Gödre külterületén 200 hektáron égett a tarló, a fenyves és az akácos vasárnap este hat órától. Az esetnél hét járművel 35 tűzoltó oltotta a lángokat. A kaposvári, dombóvári, pécsi és komlói tűzoltók 11 sugárral küzdöttek a tűz ellen csaknem hat órán keresztül. A kár kilencmillió forint, azonban a megmentett érték a tűzoltók munkájának köszönhetően kilencvenmillió forint – fűzte hozzá a szóvivő.
Tápióbicskénél 80 hektáron égett az erdő és a bozót, egy idős férfit a tanyájából mentettek ki.
A Somogy megyei Lábod külterületén egy akácos-fenyves erdő aljnövényzete kapott lángra, majd mintegy 500 négyzetméteren fenyőkorona-égés alakult ki vasárnap délután. Dobson kifejtette: a helyszínre a kaposvári, a nagyatádi és a barcsi tűzoltók vonultak ki. A kár nagyságát és a tűz keletkezésének okát még vizsgálják. A szintén somogyi Nemesdéd külterületén vasárnap este másfél hektáron égett a tarló és az aljnövényzet, ami az erdőt is veszélyeztette. Tatabányánál a hatalmas füst miatt tegnap meg kellett állítani a vonatokat. Az utasoknak vizet osztottak.
A tűzesetek egy részénél felmerült a szándékos gyújtogatás, illetve a gondatlanság gyanúja. A szakértők egyelőre vizsgálódnak.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
