Feloszlatás, választás, megsemmisítés Sellyén

Ismét az urnák elé vonulhatnak a sellyei választók – ha lesz erejük még szavazni. Az Ormánság fővárosa ugyanis immár teljesen megosztott: októberben fölényesen nyert a korábbi polgármester, Förster Gyula, a júliusban tartott időközi választásokon azonban Nagy Attila futott be elsőként. Egyelőre még sincs végeredmény, hiszen a megyei bíróság megsemmisítette azt, így júliusban a legutóbbi eredmény ellenkezőjére is van esély.

Bóka Máté Ciprián
2007. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megyei bíróság azért semmisítette meg a júliusban megtartott időközi választás eredményét, mert kiderült, hogy a szavazatszámláló bizottságok tagjai közül sokan nem kértek a választóktól személyi igazolványt, s ezt később el is ismerték. A bírósági végzés előzménye, hogy a helyi választási bizottság egyszer már elutasított egy hasonló okból született beadványt, majd három magánszemély – ötvenegy aláírással alátámasztva – a megyei területi választási bizottsághoz fordult, amely megállapította: valóban több szavazókörben hibáztak. A fordulatot egy harmadik kérvény hozhatta volna, amely a Baranya Megyei Bíróságtól kért felülvizsgálatot. Ez utóbbit Nagy Attila, a legutóbb győzedelmeskedő polgármesterjelölt és két képviselő nyújtotta be. Öt személy nyilatkozatát is csatolták, akik állították: korábban olyan okiratot írtak alá, amelyen „fejléc” nem szerepelt, tehát biankó nyilatkozatnak számít. Ráadásul a szavazatszámlálók közül heten visszavonták állításukat, s éppen az ellenkezőjét adták elő a korábbiaknak, azaz, hogy nem történt olyasmi, ami miatt a választást érvényteleníthetnék.
A bíróság ennek ellenére a megyei területi bizottság vizsgálatára és az elenyésző szavazatkülönbségre hivatkozva végül jóváhagyta a megsemmisítésről szóló határozatot. (Az eredmény szerint mindöszsze negyvenhét szavazattal nyert Nagy Attila a korábbi polgármester, Förster Gyula előtt, de volt olyan képviselő is, aki csak hárommal előzte meg vetélytársát.)
Nagy a bíróság határozatát úgy kommentálta, szomorúan veszi tudomásul, hogy embereket egymásnak fordítva, a jog betűire hivatkozva hárman megtámadták az eredményt, s ezzel kétségbe vonták a becsületes sellyei polgárok akaratát. Förster, még a bírósági döntés előtt a Magyar Nemzetnek azt mondta, elfogadja a határozatot, bármi is legyen annak tartalma.
A Sellyét megosztó, az önkormányzat tavaszi feloszlatásához és az időközi választásokhoz vezető ügy szálai még a kilencvenes évekre nyúlnak vissza: a város akkor adta el egyik ingatlanát egy vállalkozásnak, amely később csődbe ment, s a felszámolótól a polgármester felesége vette meg az épületet. Az ingatlant aztán a polgármester megvételre felajánlotta a testületnek – hatmillió forintért –, az önkormányzat feloszlatását szorgalmazó, utóbb csak „a heteknek” titulált képviselők pedig úgy tudták, ugyanannyiért, amennyiért házastársa megvette azt. Kovács Lóránt, a „hetek” egyik tagja szerint azonban később kiderült, a feleség a vételárnál egymillióval többért akarta továbbadni az épületet. Annak ellenére, hogy Förster Gyula és házastársa elállt szándékától, a képviselők úgy vélték, morális okok miatt nem dolgozhatnak tovább a polgármesterrel. A városvezető akkor azzal gondolta kivédeni a támadásokat, hogy ügyészségi vizsgálatot kért maga ellen, s majdnem igaza is lett: megállapítást nyert, hogy nem történt bűncselekmény, ráadásul a városnak felkínált ingatlant negyvenmillióra értékelték, azaz a vételi ár sokszorosára. A sellyei képet színesíti, hogy a rebellis képviselők közül hárman jobboldali érzelműek, négyen baloldaliak.
A polgármesteri székért végül hárman indultak: Gurbács István, a Fidesz támogatásával, Förster Gyula, az egykori munkásőr függetlenként, legnagyobb ellenfele, Nagy pedig a szocialisták jelöltjeként. Ottjártunkkor nyilvánvalóvá vált: a lakók közül sokan úgy látják, hogy ha a megismételt választáson a hetek közül többen ismét bekerülnek, illetve Förster lesz a polgármester, működésképtelenné válik a város. Förster ezzel szemben úgy véli, ha megnyeri a választást, a testület összetétele pedig nem változik, sokkal több kompromiszszumra lesz szükségük – s erre hajlandó is. Nagy Attila ellenben azt mondja, Sellyén érezhető, hogy az emberek immár változást akarnak, s mivel kimaradt a korábbi acsarkodásból, ő a legalkalmasabb a polgármesteri posztra.
A közel háromezres városka lakóit viszont már alig-alig foglalkoztatja a választás: legtöbben úgy vélik, Sellyének csak rosszat hozott, hogy ennyi ideig vezető nélkül maradt a település. Egy negyvenes éveiben járó, nemzeti érzelmű vállalkozó szerint nem érdemes elmenni a következő szavazásra, hiszen itt inkább a baloldal két táborának összetűzéséről van szó: a múlt rendszer egykori párttagjai, és az új, fiatal, feltörekvő kurzus emberei harcolnak egymással. Bufa Nándor vízvezeték-szerelő véleményének változása jól tükrözi a város hangulatában beállt pálfordulást. Októberben még Försterre voksolt, júliusban nem szavazott, mert haragudott a testületre, legközelebb viszont elmegy, s mint mondja, Nagy neve mellé teszi majd az ikszet. Reménykedik: hátha a fiatalabb generáció többet tud tenni Sellyéért. Ennek dacára úgy gondolja, nem helyben dőlnek el a fontos dolgok; a nagypolitikának kellene többet tennie az Ormánságért.
A helyi választási bizottság kitűzte az újabb voksolás idejét: ha elegendő idő lesz a szavazólapok legyártására, akkor most vasárnap már az urnák elé vonulhat a közel 2500 választó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.