Gazdasági társaságok előnyben

Hiába érkeznek százmilliárdok kutatás-fejlesztési célokra az unióból, a hazai egyetemek és kutatóközpontok lényegében nem részesülhetnek ezekből a forrásokból. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség úgy határozta meg a pályázatok szabályait, hogy a jelentős összeghez csak a gazdasági társaságok férhessenek hozzá – tudtuk meg a Magyar Tudományos Akadémiától.

2007. 07. 23. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A következő hat évben körülbelül 690 milliárd forint értékű uniós pénz érkezhet a hazai kutatás-fejlesztési (K + F) programok támogatására, jövőre körülbelül 90 milliárd forintra számíthatunk – jelentette ki lapunknak Szegő Károly, a MTA kutatás-fejlesztési és innovációs főosztályának vezetője. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által támasztott pályázati feltételek szerint azonban az uniós pénzekre csak gazdasági társaságok pályázhatnak, ami egyfelől helyes elképzelés, mivel nagyon alacsony a hazai vállalkozások K + F ráfordítása, másfelől így az egyetemek és tudásközpontok kimaradnak a jelentős mértékű támogatás lehetőségéből. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy csak a két éve bejegyzett cégek vehetnek részt a tendereken, így abban az esetben, ha az egyetemek és a kutatóhelyek a pénzszerzés érdekében most társaságok alapításába kezdenek, legjobb esetben is csak 2010-ben juthatnak pénzhez – szögezte le a professzor.
*
Mindemellett az is jelentős hátrányt okozhat a magyar gazdaságnak, hogy a közép-magyarországi régióban elhelyezkedő tudásközpontok csak 2010-ig vehetnek részt uniós pályázatokon. Ennek oka, hogy a központi régió már elérte az unió fejlettségi átlagának 75 százalékát, ezért más támogatási rendszer vonatkozik rá. A Magyar Tudományos Akadémia úgy próbál megfelelni e feltételeknek, hogy minél több gazdasági társaságot alapít. Próbálkoznak azzal is, hogy hazai vállalkozások együttműködésével valósítsanak meg programokat, azonban, mivel a K + F terén nem egyik napról a másikra várható a befektetett pénz megtérülése, a tőkehiányos cégekre nem számíthatnak. A nemzetközi nagyvállalatok hazai leánycégei már inkább nyitottak az innovációra, de az újítások haszna így már a külföldi intézményeket segíti.
A pályázati kiírások másik fő problémája, hogy a gazdasági társaságoknak ötvenszázaléknyi önrészt kell felmutatniuk az uniónak. Az egyetemek által létrehozott cégek nem biztos, hogy rendelkeznek majd az ehhez szükséges tőkével, méghozzá a felsőoktatási intézmények jelenlegi, közismerten rossz gazdasági helyzete miatt. Mindent meg kellene tenni annak érdekében, hogy az uniós szabályok adta lehetőségeken belül csökkenjen az önrész összege, ami nagymértékben segítené a hazai innováció ügyét. Írország kudarcot vallott az első nemzeti fejlesztési tervvel – emlékeztetett Szegő Károly. A hibából tanulva a második fejlesztési tervnél a K + F forrásokat már kedvezőbb feltételekkel, és megfelelő arányban használták fel, ami megalapozta az ír csodát. Igaz, ehhez szükség volt a kormányzat és a társadalom közötti megállapodásra is – állapította meg Szegő Károly.
Lapunk a Magyar Tudományos Akadémia által felvetett problémákkal megkereste a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget is, ahol legkorábban mára ígértek választ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.