Igazságot követelnek Malina Hedvignek

Kapjon esélyt az igazság! – ezzel a címmel jelentette meg felhívását a szlovák politikai és társadalmi élet tisztaságát vizsgáló, nagy nemzetközi tekintélynek örvendő Aliancia Fair-play nevű szervezet, amelyben arra hívja fel a nyilvánosság figyelmét, hogy a tavaly augusztusban Nyitrán megvert magyar diáklány, Malina Hedvig esetében felmerül: a nyomozó hatóságok nem végeztek „pártatlan és szakszerű munkát”.

Neszméri Sándor
2007. 07. 23. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyilatkozat – amelyet több neves szlovák értelmiségi is aláírt, köztük Martin Bútora, Szlovákia egykori amerikai nagykövete, a 2004-es államfőválasztás egyik jelöltje, továbbá a volt szlovák rendőrfőkapitány, Jozef Sátek vagy a kiváló jogfilozófus, Egon Gál – kiemeli, hogy a sajtó a vizsgálatok során elkövetett több olyan „súlyos hiányosságra rámutatott, amelyek lehetetlenné teszik az igazság kiderítését”, ugyanakkor a rendőrség és az ügyészség hallgat, nem válaszol a felmerült kérdésekre.
*
A nyilatkozat aláírói szerint a rendőrségnek, de főként az ügyészségnek az lenne a kötelessége, hogy megvizsgálja, „nem történt-e olyan manipuláció, esetleg szakmai hiba a nyomozás során, amely megkárosítja a nyitrai diáklányt”. A nyomozás hivatalos lezárása „nem adhat okot arra, hogy a felmerülő kérdésekre a nyilvánosság ne kapjon kielégítő választ” – áll a dokumentumban, amely szerint „amennyiben ebben az esetben nem történik meg az igazságszolgáltatás, a jövőben ugyanez bárkivel megeshet”.
A kiváló nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező Aliancia Fair-play Polgári Társulás arra hívja fel a rendőrség és az ügyészség figyelmét, hogy az eset az alapvető emberi jogok kategóriájába tartozik, ennélfogva „a továbbiakban is érdeklődéssel figyeljük a fejleményeket és elvárjuk, hogy a nyilvánosságra hozott és a jövőben felmerülő kérdésekre kimerítő választ adjanak a nyilvánosságnak”. Malina Hedvig tavalyi brutális megtámadása óta ez az első olyan nyilatkozat, amely kiáll a diáklány mellett és kizárólag szlovák nemzetiségű, széles körben ismert egyéniségek írták alá.
A tavaly érzékelhető „megingások után normalizálódtak” a szlovák–magyar kapcsolatok, ami elsődlegesen a legmagasabb szintű politikai párbeszéd folytatásának tulajdonítható – mondta a TASR szlovák hírügynökségnek adott nyilatkozatában Juraj Migas, Szlovákia budapesti nagykövete, amelyet az MTI idézett. A diplomata utalt a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és szlovák kollégája, Robert Fico júniusi pozsonyi megbeszélése nyomán született, 14 pontból álló együttműködési dokumentumra, amely szerinte „azt tanúsítja, hogy mindkét félben valóban megvan a pragmatikus előretekintés szándéka”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.