Tíz pártból álló szövetségként, Mi Ukrajnánk–Népi Önvédelem néven vágnak neki a Viktor Juscsenko körül tömörülők a választásoknak. Az erők egyesítésére mindenekelőtt azért volt szükség, mert ellenkező esetben esély sem nyílna arra, hogy Julija Timosenko Blokkjától (BJUT) visszaszerezzék a „narancsos” táboron belüli vezető szerepet.
A 2006-os választáson a Mi Ukrajnánk mindössze 14 százalékot szerzett a BJUT 22 százalékával szemben, s ez nem volt elég a kormányzáshoz. Ebben közrejátszott a gyenge kormányzati teljesítmény, a belső széthúzás, a választók ebből adódó csalódottsága s a halovány kampány mellett az a tény, hogy Timosenko vette át a „narancsos” táboron belül a vezető szerepet. A valamelyest magára találó Mi Ukrajnánk önmagában most is csak 10 százalék körüli eredményre lenne képes, ám Jurij Lucenko közben alakult, Népi Önvédelem nevű blokkja rögtön öt százalék körüli népszerűségre tett szert, a kis pártokkal kiegészülve az új blokk mutatója Juscsenko látható aktivizálódása után már 18 százalékos. A populista Lucenko lendülete elsősorban Timosenko lendületét törte meg, s tőle hódíthat el – elsősorban Ukrajna középső részén – szavazókat is.
Az erők egyesítése az elnöki adminisztráció vezetőjének, Viktor Balogának az ötlete, aki már régen szorgalmazza egy Juscsenko körüli tömörülés létrehozását. Mindez sikerülni is látszik a Mi Ukrajnánk és a Népi Önvédelem összeboronálásával (amelynek ára, hogy Lucenko vezeti a tömb listáját) és ezzel egyidejűleg a kis pártok ambícióinak megtörésével. A megablokk pragmatikus, az életkörülmények javítására, nem pedig az ideológiai kérdésekre koncentráló kampányra készül, s tanulva a legutóbbi tapasztalatokból, érezhetően megfiatalította a listát vezető élcsapatot is. Mindez a blokk lendületesebbé válásával reményeik szerint új minőséget is hoz magával.
A háttérben ügyködő Balogának továbbra is meg kell küzdenie azzal, hogy az erők szövetségben is egymással versengenek, így fennáll a blokk eróziójának veszélye. A sikerhez a támogatottságot is növelni kellene, ami tovább feszítheti a húrt a BJUT-tal, jó szereplés esetén is csökkentve e két „narancsos” erő esetleges közös kormányzásának lehetőségét. Mint elemzők ezzel kapcsolatosan fogalmaznak, egyre világosabb, hogy az ukrán politikai élet legtartósabb frigye a Juscsenkóra támaszkodó blokk és a választások biztos esélyesének számító Viktor Janukovics vezette Régiók Pártjának koalíciója lenne. Erről azonban hallani sem akar az új tömörülés jó néhány vezető politikusa, így a választások utáni konfiguráció egyelőre kiszámíthatatlan.
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
