Kókát azonnal lemondatnák

Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter azért nem mond le rögtön, mert egyrészt be kell fejeznie a privatizációt, másrészt pedig fel kell tölteni az SZDSZ és a hozzá közel állók kasszáját – fejtette ki lapunk tegnapi tényfeltáró cikke kapcsán Cser-Palkovics András (Fidesz).

Bodacz Balázs
2007. 07. 31. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője azt követeli: a gazdasági minisztérium állítsa le a kifizetéseket azon magáncégek részére, amelyektől ilyen-olyan tanulmányokat, médiafigyelést, kommunikációs tanácsokat és anyagokat rendelt meg. A képviselő követelésének alapját az adja, hogy lapunk feltárta: a Kóka János vezette gazdasági tárca számos olyan megrendelést adott magáncégeknek a fenti tevékenységek elvégzésére, amelyek egy jelentős részét maguk a kormányzati szervek – feladatkörükből adódóan – maguk is elvégezhették volna. A megrendelések jellemzője, hogy azokat ötmillió forintnál alacsonyabb értékre kötötték – így a minisztérium mentesült attól a kötelezettségtől, hogy ezeket a szerződéseket automatikusan közzé tegye honlapján. Mindazonáltal a tárcának – kérésre – ki kellett adnia ezeket.
A kormány, és az SZDSZ-hez köthető értelmiségi-baráti kör sem maradt ki az osztásból. Az Élet és Irodalomban is publikáló Ószabó Attila mellett a függetlenségék folyamatosan Political Capital olyan komoly feladatokat látott el közel 3 millió forintért, mint a tárca „vezetőinek részére beszédek megírása”.
Szintén érdekes az a nyolc (!) megbízás, amelyet egy Top-Innov Bt. nyert el. A szerződésekben NATO-képviselők és –szakértők részére szervezett gyakorlat, német.magyar–cseh–szlovák szükséghelyzeti határátlépés felmérése, valamint kommunikációs gyakorlat GKM NATO képviselők részére is szerepel. Kérdés, hogy ezeket a tanulmányokat például miért nem a témákhoz hivatalból értő honvédelmi minisztériumhoz fordult a gazdasági tárca, és miért fizetett ezek feldolgozásáért összesen több mint 20 millió forintot. A honvédelmi tárca sajtóosztálya csak annyit közölt lapunkkal, hogy a kérdéses tanulmányok megrendelése nem tartozik rájuk, keressük a gazdasági minisztériumot.
Cser-Palkovics lapunk kérdésére reagálva elmondta: minden lehetséges eszközt meg kívánnak ragadni annak érdekében, hogy kiderüljön, mi szükség volt összességében 100 millió forintos nagyságrendű megbízásokat adni olyan feladatokra, amelyek jelentős részét maguk a kormányzati szervek is el tudtak volna látni, sőt, ez volna a feladatuk. Mint kijelentette, az összes megrendelt tanulmányt, dokumentumot meg kívánják tekinteni, hogy kiderüljön, volt-e a megbízások mögött valódi teljesítmény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.