Láthatatlan homokszemek

Hónapok óta nézzük a csupasz falakat. Hihetnénk, egy lebombázott épület maradványait őrzi a Rácváros. Ugyanakkor épül is valami meg nem is. Legalábbis ezt érzékeli a városlakó, ha a Hegyalja útról a város szívébe visz az útja, és az Erzsébet híd lábánál balra tekint. Balra, ahol valamikor a Rác fürdő állt, Buda fürdőinek ékessége a régi időkben.

Kő András
2007. 07. 23. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nosztalgiával olvassuk, hogy a török uralom idején kilenc fürdőt jegyeztek a budai részen. Ezek egyike a tímárok városában a Rác fürdő volt. Ólomtetejű, díszes építmény nyolc medencével. Aki köténnyel és törülközővel ment be, annak egy fillért sem kellett fizetnie. Ez volt a kevésbé tehetősek fürdője, szemben a Rudassal, amelyet az előkelők, a gazdagok látogattak.
A múlt ködéből a háború utáni állapot sejlik elő. A Rác „rossz helyen” volt. A hídnak szánt bombák nem kímélték az épületét. De akkor már a Tabán sem volt a régi, s csak nevében őrizte meg egy jellegzetes városrész sajátosságait. 1932-ben tudniillik, azzal a felkiáltással, hogy a bűnnek és a szegénységnek el kell tűnnie ebből a városrészből, leradírozták a térképről ódon házait, és megölték a szellemét is. Aki tehát ma a Tabánt keresi, csak a nevében fogja megtalálni. Eltűnt, mint a jó szellemek a fővárosi utcákból.
Ha a Rác fürdő újjáépítése a nagy lendületben szóba került, háromféle szlogen járta: az első az volt, hogy mindent meg kell tartani úgy, ahogy megmaradt az utókornak, és az újjáépítéshez hozzá kell fogni; a második: csak a fontosabb dolgokat kell megőrizni, a többit viszont lebontásra ítélni; végül pedig: mindent lebontani, és felépíteni egy új fürdőt a Rác helyén. A három terv közül a legutóbbi volt a legdrágább, mégis ezt választották. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy nem jött össze a pénz, és maradt a toldozgatás-foldozgatás.
A baj azonban nem jár egyedül. A hatvanas években kutakodó művészettörténészek jelentős része – akárcsak az idióta politikusok többsége – Ybl Miklós építészetét nem érezte értéknek, ezért lebontatták az úgynevezett zuhanycsarnokot. Kétségtelen, hogy a fele bombatalálatot kapott, de a másik fele, a meleg vizes terem a gyönyörű kupolával érintetlen volt. Szanálták a négyszintes, öntöttvas vázas épületrészt is, ami szintén átvészelte a bombázást, valamint a női fürdőt, a Rác legszebb részét. Ha a butaság elégséges magyarázat, szükségtelen másik után nézni. Nem is magyarázkodtak, csak egyszerűen úgy gondolták, útban van az Erzsébet híd építésekor. Az akkori szemlélet körülbelül így fogalmazható meg: „a török fürdőt, amely megúszta a háborút, megtartjuk, de a többit megette a fene, azaz semmire nem való”. És bontottak kíméletlenül. Felújítás címszó alatt azonban – úgy-ahogy – rendbe hozták, és a népfürdő kategóriába sorolták.
Meghiúsult beruházások
Hosszú pangás után, a kilencvenes évek elején, amikor már valóban méltatlanná vált a Rác nagy hírű elődjéhez, többször felvetődött, hogy a fürdőt fel kellene újítani, és ehhez magántőkét is igénybe kellene venni. Érdektelenség miatt azonban minden jó gondolat kútba esett. Pedig 1992-ben – rendezendő a környéket – pályázatot írtak ki, ami tervbe vette a Rác fürdő felújítását is. Ennek utána az I. kerület ugyancsak pályázattal állt elő, amelyet Kaszab Ákos nyert meg, aki már korábban figyelemfelkeltő tervrajzot készített. Kaszab koncepciója nyomán, 1996-ban született egy kerületi szabályozási terv, amely a fürdő mellett szállodával és siklóval is számolt. Az idea olyannyira tetszetősnek bizonyult, hogy három évvel később a főváros elképzelései között is megtalálhattuk.
A Rác Beruházó Kft. 2002. évi színrelépésével megjelent egy olyan társaság, amely – Kaszab Ákos bevonásával – fantáziát látott a fürdő, a szálloda és a sikló felépítésében, majd egy idő után a főváros is hajlott arra, hogy – a kft.-vel közösen – tulajdonrészt vállaljon a létrehozandó Rác Nosztalgia Kft.-ben. (Hetvenöt százalékban a beruházó kft., 25 százalékban a főváros százszázalékos birtokában lévő Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt. – BGYH – osztozik a tulajdonrészen.)
A megállapodást 2002 novemberében írták alá, aminek a lényege az volt, hogy a főváros ingyen biztosította a szálloda alatti telket, illetve a lehetőséget a Rác fürdő felújítására, de kikötötte: ezenfelül egy fillért sem hajlandó adni. Az építéshez szükséges pénzt a magántőkés társaságnak kell előteremtenie.
Sok huzavona után, 2005 áprilisában aláírták a szerződéseket, és az alapkőletételre is sor került. Valójában ekkor indult meg a felújítás és az építkezés. Nagy sikernek könyvelték el a Rác Nosztalgia Kft. vezetői, hogy a Kempinski szállodaláncot sikerült megnyerniük az új hotel üzemeltetőjének. Menet közben azonban kiderült, hogy az együttműködés nem zökkenőmentes, ezért 2005 végén felbontották a szerződést.
Az új üzemeltető a kisebb, úgynevezett luxusbutik szállodáiról híres olasz Baglioni Hotels lett, így aztán az ő igényeik szerint Kaszab Ákos új terveket készített. (A Baglioninak Angliában, Franciaországban és Olaszországban vannak szállodái, a közelmúltban Dubait és New Yorkot célozták meg.) A fürdő vonatkozásában a beruházó és az építész szempontjai eltértek egymástól, így aztán ez a kapcsolat is kenyértöréssel ért véget. A beruházó állítja: sikerült jogilag megnyugtatóan lezárni a korábbi megállapodásokat.
Ezt követően a Rác Nosztalgia Kft. új pályázatot írt ki, amelynek nyertese az idén márciusban a Dévényi Tamás, Kis Péter tervezőpáros lett. Ennek nyomán újfent változott a fürdő felújításának koncepciója, és harmadszor módosultak a szálloda tervei. De a „csomag” elkészült, amit a napokban jóváhagyásra is benyújtottak. Időközben egy harmadik építész, Pethő László is csatlakozott a teamhez, az ő feladatköre kizárólag a szállodára vonatkozik.
A felújítás két „oszlopa”
A valóság nem különösebben izgalmas koncepció. Talán ez a magyarázata annak, hogy a magyar egyetemeken nem tanítanak valóságismeretet. Úgyis megtapasztalja a diák, ha kimegy az életbe, hogy semmi nem úgy van, ahogy elképzelte. A magyar valóság különben sem iránymutató. Olyan labirintus, amelyből olykor csak kitámolyogni lehet.
– A Rác fürdő felújításának két „oszlopa” van – mondta Dévényi Tamás építészmérnök. – Az egyik az, hogy minél több régiséget úgy mutassunk be, ahogy valamikor megvalósult, a másik pedig az, hogy az időrendben és funkcióban nagyon bonyolult térrendszert átláthatóvá, használhatóbbá tegyük. Úgy gondoltuk, és ezzel egyetértettek megbízóink is, hogy legyen egy középpontja a fürdőnek, ahonnan jól meg lehet közelíteni a különböző tereket. Például a török fürdőt, az Ybl-fürdőt, a flórafürdőt vagy a magyar fürdőt. A másik, ami nagyon fontos volt, hogy ami régi, azt régiként őrizzük meg, ami viszont új, azzal ne próbáljuk a régit hamisítani.
Az építész elmondta, hogy Ybl Miklós úgy tervezte meg a zuhanyfürdőt, hogy abban kora vívmányai megtalálhatók voltak: például egy gömb, amelyből mindenhonnan jött a víz, egy hatalmas kar a falon, amelyet ha megnyomott az ember, óriási vízsugár vágta telibe, vagy a kádfürdőből kiáradó buborékok szereztek gyönyört. Mindehhez gyönyörű architektúra tartozott, amely fotók és korabeli metszetek révén ma is megcsodálható. Egy része – mint már írtuk – bombatalálatot kapott, másik részét pedig a 60-as években lebontották, pedig még a cserép is rendben volt rajta.
A megbízók szerették volna a zuhanycsarnokot helyreállíttatni, de a tervezőknek nem tetszett az eredeti rekonstrukció. Ráadásul oda, ahol a csarnok egykoron állt – a szálloda szerkezetének elkészülte miatt –, már nem tudnák visszaépíteni. Éppen ezért – mivel a korabeli helytől két-három méterrel távolabb épül meg – Dévényi Tamásék azt a megoldást választották, hogy kívülről nem az eredeti benyomást fogja kelteni, belül viszont az utolsó porcikáig visszaállítják Ybl remekeit. A kupolás, nagyon bonyolult struktúrájú tér szerkezetét vasbetonból fogják felépíteni, s ez lehetővé teszi, hogy az íves formák kívülről is láthatók legyenek.
Három fürdő egyben
Lényeges szempont, hogy a fürdő és a szálloda nem épül egybe. A kettő között városi térként működő lépcsősor lesz, ami felvezet majd a Hegyalja úthoz. Ha annak idején nagyobbat nyújtózkodtak volna, akkor a Hegyalja út ma a föld alatt futna. Drágítja az építkezést, hogy az Erzsébet híd építésekor a pénz elfogyott, és a Hegyalja út támfalazására már sokkal kevesebb jutott. Így aztán a Rác fürdő hiányzó részeinek visszaállításakor és a szálloda építésekor nem lehet a támfalakhoz hozzáérni. Zavaró a zaj és a forgalom is. Éppen ezért úgy próbálták a fürdőt és a szállodát megtervezni, hogy egyetlen ablak se nyíljon a forgatagra.
– Az egyik legnagyobb attrakció a török fürdő lesz, medencékkel, ahogy megszoktuk Budapesten – véli Dévényi Tamás. – De az igazi török fürdő, az úgynevezett hammam is megvalósul majd, amelyben nincsenek medencék. Ezenkívül visszaállítjuk az Ybl-részt a meleg vizes, kupolás fürdővel, aminek a rekonstrukciója már folyik, és azt a bizonyos zuhanycsarnokot, továbbá a négy-öt személyes flórafürdőt, ami egy barokk épület volt, Ybl Miklós alakította át. Lesz egy szaunavilág, továbbá egy VIP-része is a Rácnak extra szolgáltatásokkal. Nagy hangsúlyt helyezünk arra, hogy a fürdőélményen túl építészetit is nyújtsunk a látogatóknak. A fővárosi tervtanács tagjaként épp eleget kritizáltam a kollégáimat, tehát ilyen esetben az ember vizsgamunkát is készít. Nagy a kihívás, mert végignézve a világ fürdőit, találhatunk olyat, amelyben nagyon szép török fürdő van, vagy olyat, amelyben egy XIX. századi miliőt csodálhatunk meg, más esetben különlegesen megépített, modern környezet kápráztatja el a vendéget. De olyan, amelyben mind a három fürdő megtalálható, tulajdonképpen nincs. Ez adja a feladat legnagyobb izgalmát.
– Az igazán lassító tényezőkön, a régészeti feltáráson már túl vagyunk, ami egy évvel elnyújtotta a teendőket – mondta Valkó Csaba, a Rác Nosztalgia Kft. ügyvezetője. – Bízunk abban, hogy engedélyezik a terveket, és utána nem lesz akadálya annak, hogy felgyorsuljon a munka. A jelenlegi számvetés szerint az építkezés hét és fél milliárd forintba kerül. (Ebben nincs benne a sikló megépítése.) A pénz egy részét a Rác Beruházó Kft. tulajdonosai teszik le az asztalra, azaz személy szerint én és a társam, Prekuta Bálint, a többit pótlólagos bankhitelből kívánjuk finanszírozni. A kivitelező a Magyar Építő Rt., amely gyakorlatilag 2002 óta kíséri végig a projektet, velük kötöttünk szerződést 2005 elején, és ők azok, akik reményeink szerint be is fogják fejezni az építkezést.
A sikló megalkotására egy másik társaság, a Rác Sikló Kft. vállalkozott, de tulajdonosai ugyanazok, akik a fürdő és a szálloda felújítását, illetve megépítését eltervezték. A Rác fürdő mellől a Citadellára felvezető sikló megépítése két és fél, három milliárd forintba kerül.
Az egész fürdő lapos tetőt kap, egy részük járható lesz, ami azt jelenti, hogy nyáron napozóteraszok állnak majd a közönség rendelkezésére. A flóra tetejére nagy medence kerül, ahonnan kikönyökölhetünk a teraszra. A tető igazi homlokzat lesz sok-sok apró lyukkal, ami esténként világító pontokkal fogja a Rácot kirajzolni.
A tulajdonosok bíznak abban, hogy 2008 tavaszára átadhatják a két létesítményt. Az újságíró pesszimistább. Nem tölti ki tintával a keresztrejtvényt. Naponta a Hegyalja útról tekint le a városra, és túl sok rendetlenséget lát maga körül. A sok kellemetlen előzmény után talán a Rác beruházói és építői rácáfolnak az újságíróra. Különben is: a kellemes meglepetés egyszer már ráférne a budapesti polgárokra! Valahol olvastam, hogy nem a meredek emelkedő készíti ki az embert, hanem a cipőjében lévő homokszem. A Rác cipőjében még sok a láthatatlan homokszem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.