A szóvivő elmondta, Afganisztánban bebörtönzött 23 tálib rab elengedését kérték a dél-koreaiakért cserébe, amire a kabuli kormány képviselői azt felelték, nem tehetnek semmit, mert a tálibokat amerikaiak által működtetett börtönökben tartják fogva. A tálibok tegnap 24 órával meghosszabbították az ultimátum lejártának határidejét, és közvetlenül akarnak tárgyalni a Kabulba érkezett nyolcfős dél-koreai küldöttséggel, amely a kormány és a tálibok között közvetítő törzsi és egyházi elöljárók túszszabadítást célzó tárgyalásait segíti. A 23 fiatal dél-koreait – egy Szöul melletti keresztény gyülekezet tagjait – csütörtökön hurcolták el Gazni tartományban.
A túszejtés kapcsán Szöul tegnap emlékeztetett arra, hogy egy korábbi rendelkezés értelmében dél-koreai állampolgároknak tilos Afganisztánba utazniuk. Azok, akik mégis felkeresik az országot, egy évig terjedő szabadságvesztésre vagy hárommillió von (600 ezer forint) pénzbüntetésre számíthatnak. A dél-koreai külügyminisztérium egy illetékese azt is elmondta, megkérték az afgán hatóságokat, hogy ne állítsanak ki vízumot dél-koreai állampolgárok számára, és akadályozzák meg, hogy belépjenek az országba. Afganisztánban állítólag mintegy 200 dél-koreai tartózkodik.
Ezzel párhuzamosan a dél-afganisztáni Hilmend tartományban ellenzéki fegyveresek és a nemzetközi koalíciós erők (ISAF) katonái között vasárnap este kitört és tegnapig tartó heves harcoknak legalább ötven áldozata volt, köztük hat NATO-katona.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
