N. László a halálba menekült

Öngyilkos lett a móri bankrablás miatt előzetes letartóztatásban levő N. László a fővárosi Venyige utcai büntetés-végrehajtási intézetben. A jelenlegi adatok szerint az őrök nem hibáztak, de arról, hogy indítanak-e belső vizsgálatot a történtek miatt, ma döntenek.

MN-összeállítás
2007. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2002. május 9-én nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás gyanúsítottja, N. László pénteken késő este egyedül volt a zárkájában, amikor lepedőből készített kötéllel felakasztotta magát. Az MTI úgy értesült, hogy N. László kinyitotta zárkájának ablakát, a két szárnyra keresztben ráfektette a helyiségben lévő takarítóeszközök közt található partvis nyelét, és erre akasztotta fel magát. Amikor az őrök észrevették, hogy mi történt, orvost hívtak, de már nem sikerült őt újjáéleszteni.
Kovács Krisztina, a BVOP sajtószóvivője szerint az előzetes letartóztatásban levő férfi fokozott ellenőrzés alatt állt, az őrök félóránként ellenőrizték őt. Erről szigorú és pontos dokumentációt vezettek, amelyet ellenőriztek, és ennek alapján nem vetődött fel, hogy a szolgálatot teljesítő büntetés-végrehajtási dolgozók hibáztak volna.
Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára megerősítette a távirati irodának, hogy az eddigi rendőrségi, ügyészségi adatok szerint nem hibáztak a büntetés-végrehajtási dolgozók, de arról, hogy lesz-e belső vizsgálat az ügyben, ma döntenek. Az államtitkár hangsúlyozta: a büntetés-végrehajtás feladata, hogy emberhez méltó körülményeket nyújtson, ez a jelenlegi adatok szerint N. László esetében is maradéktalanul teljesült. Hozzátette: annak ellenére, hogy szigorú szabályok rögzítik, mit tarthat magánál egy fogvatartott, minden lehetőséget, körülményt nem lehet kizárni még akkor sem, ha az őrszolgálat a leggondosabban jár el. Az államtitkár azért is sajnálatosnak nevezte N. László öngyilkosságát, mert mindenkit megillet az ártatlanság vélelme, így az egész jogállam érdeke az, hogy az ilyen esetekben a bíróság hozzon ítéletet.
Jano Christopher, N. László védője az MTI-nek elmondta, pénteken késő este értesült védence halálhíréről. A védőnek nincs tudomása arról, hogy N. László búcsúlevelet hagyott volna hátra.
Emlékezetes: N. Lászlót azzal gyanúsították, hogy 2002. május 9-én az Erste Bank móri fiókjában elkövetett rabláskor agyonlőtt nyolc embert, alkalmazottakat és ügyfeleket. N. László volt a gyanúsítottja a Tatabányán, Veszprémben és Győrben több postás sérelmére elkövetett rablótámadásnak is, egyiküket meg is ölte. Őt és a nyomozók szerint a móri bűncselekményben közreműködő társát, W. Róbertet februárban vették őrizetbe.
N. László halála miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) megszünteti a nyomozást a veszprémi postásgyilkosság ügyében. Horváczy Emese, az NNI szóvivője ugyanakkor hangsúlyozta: az N. László elleni másik, a móri bankrablás miatt folyamatban levő ügyben W. Róberttel szemben tovább folyik az eljárás. A móri bankrablással és a postások elleni támadásokkal öszszefüggésben szakértői véleményekre vár a nyomozó hatóság. A veszprémi postásgyilkosság ügyében a szakvélemény beérkezése után szüntetik meg a nyomozást. N. Lászlót hat postás elleni támadással hozták összefüggésbe, de haláláig csak két esetben gyanúsították meg: a 2003-ban elkövetett veszprémi postásgyilkossággal, valamint egy ugyancsak 2003-ban, Győrben elkövetett kézbesítő elleni bűncselekménnyel.

Elmaradt kihallgatás. A móri bankrablás miatt jogerősen tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt Kaiser Ede perújítására nincs hatással N. László halála – jelentette ki szombaton az elítélt ügyvédje az MTI-nek. Dezső Antal hangsúlyozta: minden olyan megkerülhetetlen bizonyíték a rendelkezésre áll, amely igazolja védence ártatlanságát a móri bűncselekményben. Kitért arra is, hogy a perújítási eljárásban N. László kihallgatása is szükséges lett volna ahhoz, hogy Kaiser Ede ügyét mielőbb tisztázzák, de tudomása szerint ez elmaradt.
Kaiser Ede ügyében május végén döntött perújítási nyomozás elrendeléséről a Fővárosi Ítélőtábla azután, hogy Dezső Antal perújítási kérelmet nyújtott be. Az ügyvéd azért tett indítványt, mert januárban a Nemzeti Nyomozó Iroda közölte: összefüggés van a móri bankrablás és a 2003 júliusában elkövetett veszprémi postásgyilkosság között. Azt is elmondták, hogy a Tarján melletti erdőben olyan lőszerhüvelyeket találtak, amelyeknek egy része a móri bankrabláskor használt fegyverből származik. A rendőrség N. Lászlót és W. Róbertet meggyanúsította a bűncselekmény elkövetésével.
Kaiser Ede 2005. október 25-e óta tölti tényleges életfogytig tartó szabadságvesztését, miután a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében többek között a móri bankrablás egyik elkövetőjének mondta ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.