Bár trükkök még vannak, már megkapta a zöld jelzést a Fidesz–KDNP népszavazási kezdeményezése. Mikor kezdik el a kampányt?
– Ha rajtunk múlna, már holnap kezdenénk. A Fidesznek 200 ezer aláírás öszszegyűjtése – ami feltétele a népszavazás kiírásának – mindössze három napba telik. Azonban érdemes lenne minden kérdésben egy időben és a lehető legnagyobb számban megkezdeni a támogató aláírások gyűjtését. Akár milliós nagyságrendben is.
– Startra készen állnak az aktivisták?
– Sok ezer önkéntesünk lesz, ők azok, akik korábban is sokszor segítettek. Elkötelezett, önzetlen és megbecsült emberek. Az önkormányzati választásokon bizalmat kapott majdnem négyezer önkormányzati képviselőnkre is számítunk, akiknek most a választóik képviseletére kézzelfogható lehetőségük nyílik. Mellettünk áll számos szakmai szervezet is. Az MSZP–SZDSZ-kormány intézkedései széles tömegeket sértettek meg. Mindenkit, még a saját szavazóikat is, sőt tovább megyek, hiszen az őszödi beszédből ez is kiderült: a képviselőiket is becsapták. Arra számítok, hogy pártállástól függetlenül – és már csak saját jól felfogott érdekükből is – eljönnek majd az emberek. Mert a népszavazás kérdését nem lehet csak pártok közötti „hatalmi harccá” silányítani. Akármennyire is szeretné Gyurcsány Ferenc ezt így beállítani. A népszavazás alkalmával igenis értékelni lehet a kormányzat teljesítményét, véleményt alkothatunk az értelmetlen kormányzati intézkedésekről, kiállhatunk magunkért a hatalom kényével szemben, elmondhatjuk, hogy a kormány hibáiért nem az embereknek kell fizetniük. Ez mindenkinek alkotmányos joga.
– A köztársasági elnökkel egyeztettek a népszavazás kiírásának kérdésében?
– Csak a hivatalos és nyilvános egyeztetések folynak, nincs semmiféle háttértárgyalás.
– Melyik időpontra számítanak? Mi lenne a legideálisabb a Fidesz számára?
– Minél hamarabb, akár már holnap. Amennyiben az idén döntésre vinnénk a dolgot, jövőre nem kellene már fizetni a vizitdíjat, és megszabadulnánk a tandíj nevű sületlenségtől is.
– Kizárólag a személyes meggyőzésre alapoznak, a médiareklámokat mellőzik?
– A Fidesz évek óta következetesen kiáll amellett, hogy olcsóbbá kell tenni a politikát. Európai választási törvények példáiból merítve kidolgoztunk egy javaslatot, amely szerint a jövőben ne legyenek televíziós politikai reklámok hazánkban. A kampányok végleges költségeinek felét, háromnegyedét ezek a közpénzből finanszírozott tételek teszik ki, szerintünk indokolatlanul. A népszavazás lehet ennek az első próbája.
– Felkészültek a kormánypártok várható kampányüzeneteire, amelyek a kettős állampolgárságról szóló népszavazás előtt is megjelentek, s az irigységre és a tudatlanságra épültek? Ez például a tandíj kérdésében hatékony lehet…
– Mindenre felkészültünk, ha a kormány kommunikációjáról beszélünk. Soroksáron élek, ott vagyok országgyűlési képviselő. Sok kis keresetű családot ismerek, de a gyerekeikért, az ő felemelkedésükért minden áldozatra készek voltak, most azonban kilátástalan helyzetbe kerültek. Nem tudom, hogy az ilyen családok számára mit mondhat a kormány, amitől megváltozik a véleményük.
– Körvonalazódik már, hogy milyen fő üzenetekre építi kampányát a Fidesz?
– Az üzenetek készen állnak, és maga a kormány kényszerítette ki ezeket az elfogadhatatlan intézkedéseivel. Határozott és intenzív kampánnyal készülünk, de egyelőre nem szeretnék erről többet elárulni.
– Tudnak majd válaszolni arra, hogy mit tenne a Fidesz, azaz milyen javaslatai vannak a népszavazásban érintett problémákra? Miként pótolnák például a vizitdíj megszüntetésével kieső költségvetési pénzt?
– Még a nemzetközileg elismert, független szakemberek szerint is a népszavazás által érintett néhány tétel a nemzetgazdaság szempontjából nem jelentős, ahhoz viszont pont elég, hogy megnehezítse a bérből és fizetésből élőknek, a nyugdíjasoknak és a szegényeknek az egészséghez vagy a szegény családból érkező fiataloknak az oktatáshoz való hozzáférését. Csak a példa kedvéért: a vizitdíjból 30-35 milliárd forint adóbevételt vár a kormány 2007-ben, ugyanakkor a kormányzati negyed felépítésére 42 milliárdot szánnak. Jól látható a teljes koncepciótlanság és a stratégia hiánya. A szocialisták természetesen most azt harsogják, hogy ha ezeket a terheket elutasítják a népszavazáson, akkor más adót kell kivetniük vagy a meglévőket növelniük. Az persze előfordulhat, hogy adót emelnek, de annak nyilvánvalóan nem ez lesz az oka, ez vegytiszta demagógia.
– Szakértők szerint nem az a kérdés, támogatják-e az emberek a Fidesz népszavazási felvetéseit, hanem az, hogy elegendő létszámban járulnak-e majd az urnákhoz. Ezt hogyan lehet elérni?
– A közelmúltban készült felmérések szerint a részvételi hajlandóság már most is olyan magas, amely magában garantálhatná a sikert, de a kormány a nyugdíjasokon, az egészségügyben megforduló, a földből élő embereken túl időközben újabb és újabb csoportokat sért meg: például a rokkantellenes intézkedésekkel vagy az ingatlanadóval. Ősszel, a költségvetési vita során fény derül majd a további megszorításokra és arra, hogy a beígért négyszázezer új munkahely csak a szokásos PR-fogás volt.
– A népszavazás mit oldhat meg azon túl, hogy nem lesz vizitdíj, tandíj? Reális várakozás-e, hogy kormányváltást eredményez?
– Minden elszenvedett kudarc ebbe az irányba tolja a szocialistákat. Azokat a szocialista politikusokat, akik megosztottabbak, mint valaha, és akik mindezt Gyurcsánynak köszönhetik. Ezernyi repedést, ellentétet látni az MSZP-ben, még az is megtörténhet, hogy a szocialista pártból leválik egy vagy több darab. Magam is beszéltem olyan szocialista képviselővel, aki szabályosan retteg a fogadóóráján a választók számonkérésétől, nem is beszélve a polgármesterekről, akik joggal panaszkodnak a szocialisták minden baloldali értékrendet semmibe vevő politikája miatt. Az mondogatják, hogy ettől a neoliberális politikától minden balra van. Hónapok óta a támogatottságuk a 17 százalék körüli történelmi mélyponton van, és attól tartanak, hogy velük is megtörténhet az, ami az MDF-fel 1994-ben: kis párttá zsugorodnak. No, de ki fogja a baloldalon mindezért a felelősséget vállalni? Valamit tenniük kellene. Mondjuk, le kell váltaniuk a miniszterelnököt, aki ettől függetlenül pártelnök marad. Onnan is leváltják? Ki jön helyette? Egy olyan szocialista, aki a hazugságon kapott Gyurcsányt támogatta a bizalmi szavazáskor, aki megszavazta a költségvetést, benne a választási programban nem szereplő megszorításokkal? Aki igent mondott az adóemelésekre, a kórházbezárásokra, az állami vagyon féktelen privatizációjára és az ebből eredő magas munkanélküliségre? Ki lesz a következő, aki megpróbálkozik feltámasztani a szocialistákat? Esetleg az SZDSZ kétszázalékos támogatottsága ellenére ismét megerőszakolja az MSZP-t, és elviszi a miniszterelnöki pozíciót is? Ez a nagy kérdés. Ráadásul nincs olyan kormányzati teljesítmény sem, amire büszkék lehetnének, csupán a grandiózus kommunikáció, az a kormányzati blabla, amelyre milliárdnyi közpénzt költenek.
– Létezik olyan vélekedés a Fideszben, amely szerint egy sikeres népszavazás után esetleg felülkerekedhet a szocialistáknál a hazafiság, s útilaput kötnek Gyurcsány Ferenc talpára. Ezt bárki komolyan gondolhatja?
– Az, hogy a hazáért vagy a saját pártjukért teszik-e, mindegy. Ugyanaz a végeredmény. Nekik most minden áron meg kell találni a casus bellit, azaz a kiváltó okot, hogy megszabaduljanak a miniszterelnöktől. A népszavazás alkalmat adhat erre. Úgy látom, a szocialisták közül sokan érdekeltek a vereségben, és az MSZP-n belül egészen távol eső érdekcsoportok fogtak össze Gyurcsány Ferenc ellen. Mellesleg, de nem mellékesen ilyen összeesküvéssel fosztották meg Medgyessy Pétert is a miniszterelnöki széktől az elvesztett európai parlamenti választások után.
– Ám ha arról van szó, hogy kormányváltást is eredményezhet a népszavazás, előjön egy olyan veszélyérzet is a szocialistáknál, amelyben felsejlik számukra: elveszíthetik mandátumukat, hatalmukat, jelentősen zsugorodna a frakciójuk…
– Megemlítenék egy németországi példát, ahol a baloldalnak olyannyira leapadt a támogatottsága, hogy nem kívánták kitölteni a teljes kormányzati ciklust, és egy előre hozott választással többé-kevésbé meg is mentették magukat, de ha nem csal az emlékezetem, most az Egyesült Királyságban sincs ez másként. Mindezen túl a baloldali szellemi és médiaelitnek egyre kellemetlenebb védeni a folyamatos, érthetetlen, helyenként ostoba és kapkodó intézkedéseket, a felesleges kormányzati luxuskiadásokat. Elég csak a kormányzati különrepülőgép bérlésére, az új páncélautóra vagy a koalíciós pártok közötti folyamatos civódásokra, zsarolásokra, egymás gyanúsítgatására gondolni. Eörsi Mátyás SZDSZ-es frakcióvezető egy hónapja arról beszélt, hogy a szocialisták mögött álló gazdasági érdekcsoportok az autópálya-beruházásra szánt állami pénz egy részét az MSZP-nek továbbították. Nehéz leplezni azt az egyre nyilvánvalóbb tényt, hogy már együtt kormányozni is képtelenek.
– A tavaszi tisztújításhoz kapcsolódóan számos választókerületi elnököt – potenciális képviselőjelöltet – váltott le a pártvezetés. Mi volt ennek az oka?
– A szövetséggé alakulás óta a megyei bontás helyett már 176 választókerületi teljesítményt tudunk mérni és értékelni. A Fidesz ma szervezeti értelemben is a legmodernebb párt Magyarországon. Mintegy harminc választókerületi vezető valóban távozott tisztségéből, ám senkiben sem maradt sértettség. Többen a megnövekedett önkormányzati terhelésükre hivatkozva kérték felmentésüket, mások magánéleti okok miatt nem tudják tovább végezni munkájukat, egyéb választókerületben pedig belátták, több energiára, munkára van szükség, amely új embert követel. A Fidesz összetartó párt, tagjai nemcsak társak, hanem barátok is, akik képesek egymásért áldozatot is hozni.
– Önre sokan mint „titokzatos” háttéremberre, pártszervezőre tekintenek a Fideszben, a nyilvánosság előtt pedig meglehetősen keveset mutatkozik. Megkerülhetetlen a kérdés: tulajdonképpen mi az ön munkája?
– Az, hogy a Fidesz mindig erős, sőt folyamatosan erősödő szervezet legyen, bármikor készen álljon egy kampányra, a lehető legtöbb ember és ügy képviseletére, a legmagasabb célok elérésére. A feladatom az, hogy olyan döntéseket készítsek elő az elnökség számára, amelynek egyenes következménye, hogy a lehető legnagyobb tudással és nagy munkabírással rendelkező emberek kerüljenek a megfelelő pozíciókba. Reményeim szerint így leszünk Magyarország legnagyobb, az emberekért, a hazánkért legtöbbet tevő, legerősebb és legösszetartóbb pártja.
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
