Nemzetközi trojka dönt Koszovóról?

Munkatársunktól
2007. 07. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washingtonban már kész tényként kezelik Koszovó függetlenségét, és az ENSZ megkerülésével is elismernék az új államot. Ennek jegyében tegnap a koszovói albán vezetők talán már a részletekről folytathattak megbeszélést Condoleezza Rice amerikai külügyminiszterrel, akitől további bátorítást is kaptak. A Szerbiától lényegében már elszakadt terület de jure önállósodását szintén támogató EU ugyanakkor kellemetlen helyzetbe került azután, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában az orosz ellenállás miatt zátonyra futottak a státusról szóló határozat elfogadására vonatkozó tervek. Az eddig egységes uniós álláspont is veszélybe kerülhet, hiszen Brüsszel politikai stílusába nemigen illik a függetlenség egyoldalú kikiáltása.
E dilemmát érzékeltette az Európai Bizottság vezetőjének a német Frankfurter Allgemeine Zeitungban tett nyilatkozata is. José Manuel Durao Barroso elismerte, hogy az ENSZ BT keretein belül egyelőre nem születhet megállapodás, mindazonáltal fontos célkitűzésnek nevezte, hogy a koszovói problémát Martti Ahtisaari javaslatai alapján rendezzék. Egységre szólította az EU tagállamait, igyekezett nyomást gyakorolni Szerbiára, ugyanakkor óvatosan fogalmazott Oroszországgal kapcsolatban.
Egyes elemzők mindezek fényében már-már krízistanácskozásnak nevezték az uniós külügyminisztereknek az EU koszovói szerepvállalásáról tartott tegnapi tanácskozását. Ezt megelőzően a német külügyminiszter felvetette, hogy hozzanak létre nemzetközi trojkát az Egyesült Államok, Oroszország és az Európai Unió részvételével a koszovói ügy rendezésére. Frank-Walter Steinmeier szerint abból kell kiindulni, hogy BT-határozattal – amelyet Göncz Kinga külügyminiszter szerint Magyarország a legjobb megoldásnak tart – szemlátomást nem oldható meg az ügy. Úgy vélte, a legfontosabb Koszovó stabilitásának megőrzése, s mivel az idő szorít, ésszerű lenne korlátozni a folyamatban részt vevő országok számát. Utalt arra is, hogy amerikai és orosz kollégáival már tárgyalt e felvetésről. Az augusztusban kezdődő 120 napos tárgyalássorozaton túl Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint sincs már korlátlan idő a rendezésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.