Olaszországban vásárolt a Mol

Olasz finomító- és kúthálózat-társaságot vásárolt a Mol. Az adásvételi szerződést már megkötötték, de a tranzakció csupán az olasz versenyhivatal vizsgálata után, feltehetőleg az év vége felé zárul majd le.

Erdősi Csaba
2007. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Olaszországban nyolcszázalékos részesedése van az üzemanyagpiacon annak a magántársaságnak, amelynek megvásárlását tegnap jelentette be a Mol. Az Italiana Energia e Servizi (IES) legértékesebb vagyoneleme egy finomító Mantovában, de a társaság ezenkívül egy 165 benzinkútból álló töltőállomás-hálózatot is üzemeltet. Hogy a cég mennyibe került, azt a Mol vezetői nem árulták el, a távirati iroda által megszólított iparági elemzők azonban hatszázmillió és egymilliárd euró közötti összegre tippeltek. A hivatalos vételár valószínűleg csak az adásvételi folyamat teljes lezárultával, a negyedik negyedévben fog kiderülni, az azonban már most tudható, hogy a Mol készpénzzel fizet. A tranzakció befejezéséhez azért van ennyi időre szükség, mert arra az olasz versenyhivatalnak is rá kell bólintania. A szerződés aláírását féléves versenytárgyalás előzte meg, amelyben a Molnak nyolc vetélytársával kellett megküzdenie, de hogy pontosan kikkel, az titokban maradt.
Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója az IES-ügylet kapcsán elsősorban azt emelte ki, hogy egymás tevékenységét kiegészítő s nem lefedő cégek összeolvadásáról van szó. A lépéssel a magyar olajtársaság 18 százalékkal növeli finomítói kapacitását és húsz százalékkal kúthálózata méretét. Az IES területéről könnyen elérhető Ausztria, Horvátország és Szlovénia. Az új Mol-leány alapot adhat egy esetleges további olaszországi növekedéshez is, hiszen a térséget a negyedrészt már a magyar olajtársaság tulajdonában lévő horvát INA rijekai finomítójából is el lehet látni üzemanyaggal. Alács Lajos, a Mol stratégiai és üzletfejlesztési igazgatója elmondta, hogy a mantovai finomító adottságai kifejezetten jók, gázolaj-kihozatala például magas, negyvenszázalékos. A második világháborúban épített, majd a hatvanas években felújított lepárlóegység évi 2,6 millió tonna kőolajat tud feldolgozni – ez nem egészen fele a százhalombattai Mol-finomító kapacitásának. A későbbiekben a feldolgozókapacitást a Mol 130 millió eurós fejlesztéssel hárommillió tonnásra bővíti. Az IES a 2006. június 30-ig tartó pénzügyi évben 1,295 milliárd eurós árbevételt könyvelhetett el 98 millió eurós adózás, kamattörlesztés és amortizáció előtti eredmény mellett. Az idei számok még nem ismeretesek, azonban egyszeri okok miatt – a finomítót tavaly ősszel egy időre le kellett állítani – a 2007-es eredmények elmaradnak majd a tavalyitól.
Az IES megvásárlása megmozgatta az elemzők fantáziáját. Néhány olyan vélemény is elhangzott, miszerint a Mol lépése valamiképpen összefügg az OMV felvásárlási szándékával szembeni stratégiával, ez azonban kevéssé valószínű, hiszen a szerződéskötést hat hónapos tárgyalás előzte meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.