Óvatosan kell bánni a személyi hitellel

Az utóbbi időben egyre többen vesznek fel személyi kölcsönt, leggyakrabban lakásfelújításra és utazásra. A szakértők óvatosságra intenek: mielőtt kölcsönt vennénk fel, érdemes összehasonlítani a látszólag kedvező ajánlatokat.

2007. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bármilyen hitelt vegyen is fel valaki, először a teljes hiteldíjmutató (THM) nagyságáról érdemes tájékozódnia. A THM az az összeg, amit a hitelfelvevőnek a tőke összegén felül fizetnie kell, így az tartalmazza a hitellel kapcsolatban felmerülő összes kamatot, díjat és a kezelési költséget is. Minél alacsonyabb a THM, annál kedvezőbb a fizetendő teljes hiteldíj.
A hazai bankok túlnyomórészt forint-, euró- és svájcifrank-alapú személyi kölcsönt kínálnak azoknak, akik így próbálnak pénzhez jutni. Példaként az OTP-nél felvehető személyi kölcsönök feltételeit vettük górcső alá, a bank honlapján található adatok alapján. Abban az esetben, ha svájci frank alapon veszünk fel 300 ezer forintot hat hónapnyi futamidőre, a THM 36,30 százalék, míg forintban ugyanennél a kölcsönnél már 45,59 százalék a teljes hiteldíjmutató. Ha egymillió forintot vennénk fel, mégpedig 24 hónapos futamidőre, a svájci franknál 20,89 százalékos, a forintnál pedig 25,98 százalékos THM-mel kell számolnunk. Jól látható tehát, hogy a devizaalapú kölcsönök után kevesebbet kell viszszafizetnünk, ugyanakkor a svájci frank árfolyama alakulhat kedvezőtlenül is, és ekkor nehezebb helyzetbe juthatunk.
Érdemes alaposan tanulmányozni a hitel felvételéhez szükséges feltételeket is. Akad olyan pénzintézet, ahol legfeljebb két munkahelyen eltöltött, legalább tizenkét hónapig tartó folyamatos munkaviszonyt kell igazolni. Gyakran szerepel az igények között, hogy a hitelt felvevő már legalább három hónapja a kérelem beadásakor meglévő munkahelyén dolgozzon, a mindenkori minimálbér összegét elérő, igazolt, rendszeres jövedelemmel rendelkezzen, de az sem kizárt, hogy a fizetésnek el kell érnie a nettó 70 ezer forintot. Általános tapasztalat, hogy aki kevesebb pénzt kíván fölvenni, jobb, ha azt minél kisebb futamidővel teszi, mivel így 50–100 ezer forintot is megspórolhat. A nagy összegek esetében éppen a fordított út a helyes, mivel a THM értéke 4-5 százalékkal is kevesebb lehet, ha évekre verjük magunkat adósságba, ugyanakkor a devizaalapú kölcsönöknél a kockázat így jóval magasabb.
Az egyes bankok által kínált személyi kölcsönök között igen nagy különbségeket is találhatunk. A legolcsóbb és legdrágább termékek között közel kétszeres a THM értéke. Általában előnyt jelent, ha rendelkezünk folyószámlával, ahonnét rendszeresen utaljuk a hitel részleteit. Erre érdemes figyelni, mert a költségeket jelentősen megnövelheti a kezelési költség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.