Támogatásáról biztosította az Arab Liga az Egyesült Államok tervét egy nemzetközi béketeremtő konferenciáról. George Bush azt tervezi, hogy egy találkozón beszélnék meg a résztvevők a közel-keleti békefolyamat újraindításához szükséges lépéseket. Amr Musza, a liga főtitkára szerint tisztázni kell a résztvevők személyét, és Szíriának is mindenképp jelen kell lennie, mivel úgy vélte, a „béke nem lehet teljes a Golán-fennsíkról való izraeli kivonulás nélkül”. Szíria nevében Juszef Ahmed kairói nagykövet fenntartásait hangoztatta az amerikai javaslattal kapcsolatban, rámutatva arra, hogy addig nem lehet konferenciát rendezni, amíg a palesztinok ennyire megosztottak.
Bush kezdeményezése szerepelt többek között Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter egyiptomi megbeszélésein. Az amerikai diplomácia irányítója – aki Robert Gates amerikai védelmi miniszter társaságában hétfőn kezdett négynapos látogatást a térségben – több arab állam külügyminiszterével is tárgyal. Rice Egyiptom után Szaúd-Arábiába, Izraelbe, valamint Ciszjordániába utazik.
Szó volt a megbeszéléseken az említett országoknak szánt fegyverkezési támogatásokról is. Hétfőn 30 milliárd dollár értékű katonai segélyről döntöttek Izraelnek, s Egyiptom kapott 13 milliárd dolláros hadi fejlesztési hozzájárulást, amelyek tízéves, hosszú távú programok. Tegnap bejelentették, hogy Szaúd-Arábia és a Perzsa-öböl partján fekvő további öt állam (Kuvait, Omán, Bahrein, Katar és az Egyesült Arab Emírségek) 20 milliárd dolláros amerikai keretből gazdálkodhat fegyverzete fejlesztésekor.
Rice a hadi segélyek bejelentésekor hangsúlyozta, hogy ellensúlyozni kívánják velük az al-Kaida, a Hezbollah, valamint Szíria és Irán negatív befolyását. Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter meddőnek minősítette a hadi segélyre vonatkozó elképzeléseket, amelyeket szerinte a Fehér Ház fegyverüzletben érdekelt politikusai arra használnak, hogy hatalmas profitot hozó üzleteikhez vonzó légkört teremtsenek.
Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter is bírálta az amerikai politikát, mivel szerinte a térséggel kapcsolatos legújabb amerikai fegyverkezési program új problémákkal terheli meg a transzatlanti viszonyt és általánosságban a nyugati szövetséget, de ellentétes a globális stabilitást célzó erőfeszítésekkel is.
Vlagyimir Putyin orosz államfő tegnapi moszkvai találkozójukon minden palesztin legitim vezetőjének nevezte Mahmúd Abbász palesztin elnököt. Hozzáfűzte, a Kreml az eddigieknél alacsonyabb szintre helyezi az Abbász-féle Fatah mozgalom riválisával, a Hamásszal fenntartott kapcsolatait.
Büntetést követel az Air India katasztrófa egyik áldozatának édesapja + videó
