Nyolcadik helyett csupán tizenegyedik – az Ernst & Young tegnap bemutatott, Európa versenyképességét vizsgáló tanulmánya szerint hazánk három helyezéssel csúszott vissza azon a listán, amely a közvetlen működőtőke-befektetések száma alapján méri az országok teljesítményét. Magyarország ugyanis a 2005-ös 3,8 százalékos részesedés után tavaly csak három százalékot hasított ki magának, s a projektek száma 115-ről 108-ra apadt. Igaz, a 2005-ös eredményekhez képest hazánk mellett Lengyelország, Csehország és Oroszország is csökkenő számokat mutat, Szlovákia pedig már ki is esett az országok 15-ös élmezőnyéből. Egyedül Románia volt képes javítani előző évi helyezésén, így immár megelőzi Magyarországot. Nem meglepő tehát, hogy egész Közép- és Kelet-Európa veszített jelentőségéből, igaz, a befektetők szemében tavaly még mindig a harmadik legvonzóbb térség volt Nyugat-Európa és Kína után.
Szintén rossz hír, hogy a javarészt a kedvező munkaerőköltségeknek köszönhető előző évi helyzetét sem Európa, sem Közép- és Kelet-Európa nem volt képes megőrizni. Tavaly még a felmérésben részt vevők több mint negyede jelölte meg első helyen Közép- és Kelet-Európát, ám arányuk az idén 20 százalékra apadt. A befektetések révén egész Európát tekintve Lengyelországban hívták életre a legtöbb munkahelyet, az összes új munkahely 15 százalékát. Ezen a téren hazánk Európában a hetedik helyen áll. Havas István, az Ernst & Young vezérigazgatója tegnap hangsúlyozta: Európa és hazánk vonzerejének megőrzéséhez és növeléséhez minőségi reformok szükségesek, hiszen csak így maradhatunk versenyben az ázsiai országokkal szemben.
Eközben tegnap az ICEG gazdaságkutató is előrejelzést adott ki a közép- és kelet-európai új tagállamok kilátásairól. Az ICEG úgy véli: az idén és jövőre Magyarország marad a régió sereghajtója a leglassabb gazdasági növekedéssel, a legmagasabb inflációval és a legnagyobb mértékű államháztartási hiánnyal. Az idén a térségi bővülés átlagos üteme 6,5 százalékos, míg a kutatók szerint jövőre 5,9 százalékos lesz, miközben a magyar gazdaság az idén 2,6, jövőre pedig 3,2 százalékkal bővül. Az ICEG szerint a növekedést mindegyik régiós tagállamban az élénk belső kereslet húzza, ez alól csak hazánk a kivétel, ahol a megszorítások, a visszaeső jövedelmek miatt jövőre kaphat erőre a kereslet. Az év átlagában a kutatók 7,2 százalékos inflációval számolnak, ami szintén a legroszszabb térségi adatnak számít.
Az idén a GDP 6,5 százalékára javulhat nálunk az államháztartás hiánya, ám ez a régión belül meszsze a legmagasabb deficit. Az ICEG szerint a legtöbb állam fegyelmezett költségvetési politikát folytat, aminek eredményeként a térség idei átlaga másfél százalékos hiányt mutathat. A második legroszszabb adattal Lengyelország rendelkezik, ám a deficit itt sem haladja meg a 4,5 százalékot. A következő euróövezetbe lépő ország az előrejelzés szerint Szlovákia lesz, ahol 2009. január elsején válthatja fel az euró a koronát.
Három embert vittek kórházba, miután elfajultak a dolgok Borsodban a kerti grillezgetés közben + fotók
