Romániát már jobban kedveli a nagytőke

Egyelőre hazánk marad Közép- és Kelet-Európa sereghajtója a gazdasági növekedés, a pénzromlás és az államháztartási hiány tekintetében – áll egy tegnap bemutatott tanulmányban, míg egy másik elemzés szerint Magyarország három helyezéssel csúszott vissza a közvetlen működőtőke-befektetések terén.

Szabó Eszter
2007. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolcadik helyett csupán tizenegyedik – az Ernst & Young tegnap bemutatott, Európa versenyképességét vizsgáló tanulmánya szerint hazánk három helyezéssel csúszott vissza azon a listán, amely a közvetlen működőtőke-befektetések száma alapján méri az országok teljesítményét. Magyarország ugyanis a 2005-ös 3,8 százalékos részesedés után tavaly csak három százalékot hasított ki magának, s a projektek száma 115-ről 108-ra apadt. Igaz, a 2005-ös eredményekhez képest hazánk mellett Lengyelország, Csehország és Oroszország is csökkenő számokat mutat, Szlovákia pedig már ki is esett az országok 15-ös élmezőnyéből. Egyedül Románia volt képes javítani előző évi helyezésén, így immár megelőzi Magyarországot. Nem meglepő tehát, hogy egész Közép- és Kelet-Európa veszített jelentőségéből, igaz, a befektetők szemében tavaly még mindig a harmadik legvonzóbb térség volt Nyugat-Európa és Kína után.
Szintén rossz hír, hogy a javarészt a kedvező munkaerőköltségeknek köszönhető előző évi helyzetét sem Európa, sem Közép- és Kelet-Európa nem volt képes megőrizni. Tavaly még a felmérésben részt vevők több mint negyede jelölte meg első helyen Közép- és Kelet-Európát, ám arányuk az idén 20 százalékra apadt. A befektetések révén egész Európát tekintve Lengyelországban hívták életre a legtöbb munkahelyet, az összes új munkahely 15 százalékát. Ezen a téren hazánk Európában a hetedik helyen áll. Havas István, az Ernst & Young vezérigazgatója tegnap hangsúlyozta: Európa és hazánk vonzerejének megőrzéséhez és növeléséhez minőségi reformok szükségesek, hiszen csak így maradhatunk versenyben az ázsiai országokkal szemben.
Eközben tegnap az ICEG gazdaságkutató is előrejelzést adott ki a közép- és kelet-európai új tagállamok kilátásairól. Az ICEG úgy véli: az idén és jövőre Magyarország marad a régió sereghajtója a leglassabb gazdasági növekedéssel, a legmagasabb inflációval és a legnagyobb mértékű államháztartási hiánnyal. Az idén a térségi bővülés átlagos üteme 6,5 százalékos, míg a kutatók szerint jövőre 5,9 százalékos lesz, miközben a magyar gazdaság az idén 2,6, jövőre pedig 3,2 százalékkal bővül. Az ICEG szerint a növekedést mindegyik régiós tagállamban az élénk belső kereslet húzza, ez alól csak hazánk a kivétel, ahol a megszorítások, a visszaeső jövedelmek miatt jövőre kaphat erőre a kereslet. Az év átlagában a kutatók 7,2 százalékos inflációval számolnak, ami szintén a legroszszabb térségi adatnak számít.
Az idén a GDP 6,5 százalékára javulhat nálunk az államháztartás hiánya, ám ez a régión belül meszsze a legmagasabb deficit. Az ICEG szerint a legtöbb állam fegyelmezett költségvetési politikát folytat, aminek eredményeként a térség idei átlaga másfél százalékos hiányt mutathat. A második legroszszabb adattal Lengyelország rendelkezik, ám a deficit itt sem haladja meg a 4,5 százalékot. A következő euróövezetbe lépő ország az előrejelzés szerint Szlovákia lesz, ahol 2009. január elsején válthatja fel az euró a koronát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.