Sarkozy nyitánya Líbiában

A bolgár ápolónők szabadon engedése és a Líbiával szembeni szankciók feloldása, a sokak által morálisan kétesnek, üzleti szempontból azonban minden oldalon hasznosnak mutatkozó ügylet után az első vendég a nyolcéves huzavona lezárásában nagy szerepet játszó Franciaország elnöke, Nicolas Sarkozy volt Líbiában. Egyrészt learatni a diplomáciai babérokat, másrészt előkészíteni az első francia üzleteket a megnyíló piacon.

Hírösszefoglaló
2007. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moammer Kadhafi líbiai vezető és a francia elnök találkozójára Tripoliban, a Kadhafi rezidenciáján felállított díszes sátorban került sor. A tárgyalásokon Mohammed Shalgam líbiai külügyminiszter szerint hadászati és ipari együttműködési megállapodást írtak alá, valamint memorandumot írtak alá egy atomreaktor szállításáról az észak-afrikai országnak a tengervíz sótalanítására. A francia elnök felvetette a terrorizmus elleni harc és a bevándorlás kérdését is.
Egyre több információ kerül napvilágra az utolsó napok feszült tárgyalásairól. Ivajlo Kalfin bolgár külügyminiszter az elengedéshez vezető megbeszélésekről elmondta: Ferrero-Waldner kedd hajnalban már azzal fenyegetőzött, hogy kivonul a megbeszélésekről, ha Líbia nem hajlandó kompromisszumra. „Míg Benita vezette a tárgyalásokat, Cécilia politikai nyomást gyakorolt” – fedte fel a diplomata. Egyes mérvadó európai lapok azonban fanyalgóan fogadták az egészségügyiek szabadulásának hírét, és azzal vádolták meg a francia elnöki párt, hogy más tollával ékeskedik.
Bulgária még mindig a hazatért „hősöket” ünnepli. Az öt bolgár ápolónő és a bolgár állampolgárságot nyert – és nemsokára Hollandiában élő családjához hazatérő – palesztin orvos sikeres visszatérése növeli a baloldali kormány népszerűségét, hiszen az elnöktől a miniszterelnökig senki nem hagyta ki a lehetőséget, hogy „megfürödjön” a sikerben. Bulgária hajlandó arra, hogy elengedje a rendszerváltás előtti fegyverszállítások és technikai segítségnyújtás miatt felhalmozott 54 millió dolláros líbiai adósságállományt – mondta Szergej Sztanisev bolgár miniszterelnök tegnapi sajtóértekezletén. Ha Szófia elengedi a tartozást, úgy az összeg egy, a több mint 400 HIV-fertőzött gyermek családját segítő nemzetközi alapítványhoz kerülhet. Az egykori túszok az állam vendégeként az egyik elnöki rezidencián töltik a következő heteket. Az orvosi vizsgálatok szerint klausztrofóbia miatt szorulnak kezelésre, ennek tünetei a zárt helyiségben töltött hosszú idő miatt alakultak ki náluk. Hasonló szűrésnek vetik alá őket, mint az Irakból vagy Afganisztánból visszatért katonákat.
A fertőzött gyermekek családjai felháborodtak azon, hogy Georgi Parvanov bolgár elnök kegyelmet gyakorolt az öt ápoló és az orvos felett. A családok tegnap közleményükben azt követelték, hogy az Interpol újra tartóztassa le a szabadon engedett elítélteket. A hozzátartozók egyúttal felszólították Tripolit, hogy szakítson meg minden kapcsolatot Bulgáriával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.