Szakemberek áfaemelést sürgetnek

Több szakember is egyszerre állt elő azzal a javaslattal, hogy emelni kellene Magyarországon az általános forgalmi adót (áfa). A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a Gazdasági és Versenyképességi Kerekasztal legutóbbi tanácskozásán azt javasolta, hogy a fogyasztási vagy pedig a vagyoni típusú adók emelésével csökkentsék a jelenleg igen magas vállalkozói járulékokat.

Szabó Eszter
2007. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület azzal számol, hogy például az áfa 0,4 százalékpontos emelésével már ki lehetne váltani a munkáltatókat sújtó egészségügyi hozzájárulást.
Az MKIK elnöke, Parragh László szerint ugyanakkor a vállalkozói terhek érdemi csökkentésére csak akkor nyílik mód, ha tényleg elkezdődik a központi kiadások lefaragása. A kamara úgy látja, ha az élőmunka terhei továbbra sem csökkennek, a magyar gazdaság versenyképessége is tovább romlik majd.
*
A kerekasztal résztvevői egyetértettek abban, hogy ha a bevételek és a kiadások a tervezettnél kedvezőbben alakulnak, akkor az ebből adódó pénzügyi lehetőségeket a gazdaság versenyképességének javítására kell fordítani. Az áfa emelésére tett javaslatot tegnap László Csaba, a KPMG adópartnere is, aki a távirati irodának nyilatkozva kifejtette: az adóstruktúrában nincs nagy mozgástér, valódi reformra pedig pláne nem futja a jelenlegi bevételi és kiadási struktúra mellett. A volt pénzügyminiszter szerint az áfát három százalékponttal kellene emelni, s ennek terhére mérsékelni lehetne a munkáltatói járulékot, az iparűzési adót vagy a vállalkozók szolidaritási adóját.
Hasonló véleményt fogalmazott meg lapunknak Csaba László, a Közép-európai Egyetem professzora, aki szerint az áfa két százalékpontos emelésével kiválthatók lennének a vállalkozásokat terhelő kis adók. A közgazdászprofesszor szerint a lépéssel csökkennének a hazai cégek adminisztrációs terhei is. Hangsúlyozta: ahhoz, hogy az átlagos adóteher érdemben mérséklődhessen, jelentős állami kiadáscsökkentésre lenne szükség, ennek azonban egyelőre semmi jelét nem lehet látni.
Mint ismert, az áfa általános mértékét a korábbi 25 százalékról éppen a magyar gazdaság versenyképességére hivatkozva csökkentette 20 százalékra a Gyurcsány-kormány – még a választások előtt. A lépést elhibázottnak és időszerűtlennek minősítették közgazdászok, később pedig már a közvélemény is tisztában lehetett ezzel, főleg, miután a választások után szembesült az addig kedvezményes körbe tartozó árucikkek, például az élelmiszerek áfájának emelésével. A miniszterelnök egy múlt havi előadásában ismerte el először az áfacsökkentés megalapozatlanságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.