Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) államtitkára a köztelevízióban arról beszélt, hogy a gyermekbűnözésre vonatkozó korhatárt súlyos, életellenes bűncselekmények esetén 14-ről 12 évre kellene leszállítani, mert a tárca álláspontja szerint a jelenlegi eszközökkel nem tudják kezelni az egyre nagyobb méreteket öltő gyermekbűnözést. A kormánytag közölte, nem a börtönök kiskorúakkal való megtöltése a cél, hiszen a büntethetőség leszállítása esetén sem alkalmaznának szabadságelvonást. A hatályos jogszabályok szerint a 14 év alattiak, azaz a gyermekek nem büntethetők, a 14 és 18 év közötti fiatalkorúakat pedig csak végső esetben büntethetik szabadságelvonással.
Kondorosi az Index internetes újságnak kifejtette: ma problémát jelent az az évi 3800-4000 bűncselekmény, amelyet 14 év alattiak követnek el, az esetek kétharmadában 12 és 14 év közöttiek az elkövetők. – Velük szemben büntetőjogi fellépésre nincs lehetőség, a rendőrség ilyen esetekben a gyermekvédelmi szakellátáshoz fordul, de ott a szociálisan hátrányos helyzetű, fogyatékos, rossz családi körülmények között élő gyerekekkel kellene foglalkozni – mondta az államtitkár, aki úgy véli, hogy a gyermekvédelemnek sem eszközei, sem jogszabályi felhatalmazása nincs a bűnöző gyermekek szűrésére és kezelésére. – Ezt a helyzetet a tárca a jelenleg folyó büntetőjogi kodifikációs munkában akarja megoldani, az IRM olyan, a jelenlegi rendszerben nem szereplő programokat szeretne kidolgozni, amelyek képesek a bűnelkövetővé vált gyermek integrációs esélyeit növelni – nyilatkozta Kondorosi Ferenc.
Nem ért egyet a kormányzati elképzelésekkel Pelle Andrea, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogsegélyszolgálatának vezetője. A jogász közölte: a törvénymódosítás lehetőséget teremtene arra, hogy a 12 és 14 év közötti gyerekek egy büntetőeljárásban ne tanúként – ahogy most van –, hanem gyanúsítottként vegyenek részt. – Ezzel az ügyükben meghozott döntésig részt kellene venniük a büntetőeljárásban, kihallgatásokra kellene járniuk, ujjlenyomatot, DNS-mintát vehetnének tőlük – mondta Pelle Andrea, aki hangsúlyozta, a bűnelkövetővé vált gyerekekkel nem a rendőrségnek, hanem a gyermekvédelemnek kell foglalkoznia, mert ők értenek hozzájuk. A jogász kijelentette, a magatartásbeli problémákkal küzdő, deviáns, bűnöző életmódot folytató gyerekeket a jelenlegi szabályok szerint is ki tudják emelni közösségükből.
Harrach Péter, az Orbán-kormány szociális és családügyi minisztere úgy véli, átgondolt, koncepcióba illesztett megoldást kell találni arra az egyébként létező társadalmi jelenségre, hogy egyre fiatalabbak egyre súlyosabb bűncselekményeket követnek el. – A kormány egy határozott társadalmi jövőkép hiányában, úgy tűnik, egy kiragadott részproblémát kíván kezelni, ahelyett, hogy a prevencióra, a normákat erősítő közösségek építésére, a kölcsönös felelősségvállalás fontosságára összpontosítana – fogalmazott az Országgyűlés KDNP-s alelnöke, aki szerint a média negatív hatásával szemben is fel kell lépni. A politikus hozzátette: ennek ellenére részletesen meg kell vizsgálni, szakszerű-e az államtitkár által felvázolt jogi megoldás, ugyanis meg kell találni a módját annak, hogy a gyermekelkövetőket visszatartsák.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
