Szigorítana Kondorosi

A kormány elképzelései szerint a jövőben 14-ről 12 évre csökkentenék súlyos, életellenes bűncselekmények elkövetése esetén a büntethetőség korhatárát. Pelle Andrea, a TASZ jogsegélyszolgálatának vezetője nem támogatja a kormányzati szándékot, Harrach Péter (Fidesz) szerint a tervek mögött nem látható a gyermekvédelemmel kapcsolatos, átfogó koncepció.

Török László
2007. 07. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) államtitkára a köztelevízióban arról beszélt, hogy a gyermekbűnözésre vonatkozó korhatárt súlyos, életellenes bűncselekmények esetén 14-ről 12 évre kellene leszállítani, mert a tárca álláspontja szerint a jelenlegi eszközökkel nem tudják kezelni az egyre nagyobb méreteket öltő gyermekbűnözést. A kormánytag közölte, nem a börtönök kiskorúakkal való megtöltése a cél, hiszen a büntethetőség leszállítása esetén sem alkalmaznának szabadságelvonást. A hatályos jogszabályok szerint a 14 év alattiak, azaz a gyermekek nem büntethetők, a 14 és 18 év közötti fiatalkorúakat pedig csak végső esetben büntethetik szabadságelvonással.
Kondorosi az Index internetes újságnak kifejtette: ma problémát jelent az az évi 3800-4000 bűncselekmény, amelyet 14 év alattiak követnek el, az esetek kétharmadában 12 és 14 év közöttiek az elkövetők. – Velük szemben büntetőjogi fellépésre nincs lehetőség, a rendőrség ilyen esetekben a gyermekvédelmi szakellátáshoz fordul, de ott a szociálisan hátrányos helyzetű, fogyatékos, rossz családi körülmények között élő gyerekekkel kellene foglalkozni – mondta az államtitkár, aki úgy véli, hogy a gyermekvédelemnek sem eszközei, sem jogszabályi felhatalmazása nincs a bűnöző gyermekek szűrésére és kezelésére. – Ezt a helyzetet a tárca a jelenleg folyó büntetőjogi kodifikációs munkában akarja megoldani, az IRM olyan, a jelenlegi rendszerben nem szereplő programokat szeretne kidolgozni, amelyek képesek a bűnelkövetővé vált gyermek integrációs esélyeit növelni – nyilatkozta Kondorosi Ferenc.
Nem ért egyet a kormányzati elképzelésekkel Pelle Andrea, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogsegélyszolgálatának vezetője. A jogász közölte: a törvénymódosítás lehetőséget teremtene arra, hogy a 12 és 14 év közötti gyerekek egy büntetőeljárásban ne tanúként – ahogy most van –, hanem gyanúsítottként vegyenek részt. – Ezzel az ügyükben meghozott döntésig részt kellene venniük a büntetőeljárásban, kihallgatásokra kellene járniuk, ujjlenyomatot, DNS-mintát vehetnének tőlük – mondta Pelle Andrea, aki hangsúlyozta, a bűnelkövetővé vált gyerekekkel nem a rendőrségnek, hanem a gyermekvédelemnek kell foglalkoznia, mert ők értenek hozzájuk. A jogász kijelentette, a magatartásbeli problémákkal küzdő, deviáns, bűnöző életmódot folytató gyerekeket a jelenlegi szabályok szerint is ki tudják emelni közösségükből.
Harrach Péter, az Orbán-kormány szociális és családügyi minisztere úgy véli, átgondolt, koncepcióba illesztett megoldást kell találni arra az egyébként létező társadalmi jelenségre, hogy egyre fiatalabbak egyre súlyosabb bűncselekményeket követnek el. – A kormány egy határozott társadalmi jövőkép hiányában, úgy tűnik, egy kiragadott részproblémát kíván kezelni, ahelyett, hogy a prevencióra, a normákat erősítő közösségek építésére, a kölcsönös felelősségvállalás fontosságára összpontosítana – fogalmazott az Országgyűlés KDNP-s alelnöke, aki szerint a média negatív hatásával szemben is fel kell lépni. A politikus hozzátette: ennek ellenére részletesen meg kell vizsgálni, szakszerű-e az államtitkár által felvázolt jogi megoldás, ugyanis meg kell találni a módját annak, hogy a gyermekelkövetőket visszatartsák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.