Tanács az önigazgatásért

A szlovák sajtó rendkívüli érdeklődése kísérte azt a hét végi tanácskozást, amelyet a révkomáromi vállalkozó, Bósza János hirdetett meg, s amelynek céljaként a dél-felvidéki autonómiatanács megalakulását határozta meg.

Neszméri Sándor
2007. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
A Révkomáromhoz közeli Dunamocson alig húsz ember jelent meg. Ők végül a Felvidéki Tanács az Önigazgatásért Polgári Társulást hozták létre – Bósza János beszámolója szerint – az egyetlen neves külföldi vendég, az ausztriai Eva Maria Barki ügyvéd javaslatára. Bósza közölte, a változásra az adott okot, hogy Szlovákiában az autonómia szó ellenszenvet vált ki, ugyanakkor az önigazgatás kifejezés nemzetközi szinten is „jobban eladható”, csak hát a tanács megalakulásának a fontosságát a tanácskozás előtt éppen azzal magyarázta a főszervező, hogy „rehabilitálni kell Szlovákiában az autonómia kifejezést, megtisztítani a hordalékoktól, hogy tartalmas vita alakulhasson ki arról, melyik változata elfogadható a többségi nemzet számára”.
A polgári társulás egyébként – nevétől függetlenül – Dél-Szlovákia területi autonómiájáért készül aláírásgyűjtésbe meg olyan felvilágosító munkába, amely által mindenki számára világossá válik, hogy az autonómia nem irányul egyetlen ország területi épsége ellen sem. Bósza többszörösen is hangsúlyozta, hogy nem „magyar autonómiáról van szó”, hanem olyanról, amelyet a „szlovák többség is elfogad, de megfelel az itt élő más etnikumoknak is, például a romáknak”. Bósza Jánost egyébként nem keserítette el, hogy a tanácskozás iránt igencsak gyér volt az érdeklődés, a dunamocsi rendezvényen sem a Magyar Koalíció Pártja nem képviseltette magát, sem a szlovákiai magyar értelmiségi réteg neves személyiségei nem jelentek meg. A vállalkozó ugyanis abban bízik, hogy miután „beindult a munka és az aláírásgyűjtési akció, mind többen csatlakoznak majd a társuláshoz”. Bósza szerint a polgári társulás alapító tagjai tudatában vannak annak, hogy egy „igen hosszú folyamat elején állnak, de felkészültek a legélesebb szakmai vitákra is”.
A tanácskozás eredményét a Magyar Koalíció Pártja nem kívánta kommentálni, Berényi József általános elnökhelyettes anynyit mondott el, „legitim a kezdeményezés, hiszen semmilyen törvények nem tiltják a civil szféra számára a társadalmi vitát bármely kérdésről is”. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a felvidéki magyar párt most dolgozik stratégiai programján, amelyben „biztosan megfogalmazódnak az önigazgatás különböző elemei”, de nem szabad elfeledni, hogy azok megvalósításához a parlamenti többség támogatását is meg kell szerezni”. Ján Slota, a magyarellenes Szlovák Nemzeti Párt elnöke ennek ellenére egy „átgondolt és összehangolt akcióról” beszél, és szerinte Bószáék Duray Miklós elképzeléseinek megvalósításán fáradoznak, vagyis előbb autonómia, aztán elszakadás. Slotát az sem zavarja magyarellenes hangulatkeltő magatartásában, hogy Duray Miklós MKP-alelnök a szervezők személyre szóló meghívóját utasította vissza, mondván, nem szeretné, ha a kezdeményezés bármilyen módon is kötődne az ő nevéhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.