A Nagy-Britanniában kritikusra emelt terrorriadószint következtében a légi közlekedés akadozott tegnap, mivel az eddiginél is szigorúbb biztonsági ellenőrzéseket vezettek be a repülőtereken. Az Egyesült Államok is megemelte a biztonsági szintet repülőterein, s a megszokottnál több légi marsallt (a gépeken utazó civil biztonsági személy) utaztat Nagy-Britanniába tartó gépein. Titkosszolgálati válságértekezletet követően a terrorellenes készültséget Franciaországban is megerősítették. Szaúd-Arábia belügyminisztere, Najef bin Abdel-Azíz herceg bejelentette, különleges biztonsági erőket állít fel olajipari létesítményeinek terrorista támadásokkal szembeni védelmére. Német kollégája, Wolfgang Schäuble a németországi biztonsági intézkedések további erősítését sürgette. A német politikus rádiónyilatkozatában megismételte azt a korábbi követelését, hogy a biztonsági szerveket, mindenekelőtt a Szövetségi Bűnügyi Hivatalt (BKA) az eddigieknél nagyobb hatáskörrel ruházzák fel.
Jacqui Smith brit belügyminiszter szerint az al-Kaida áll a támadások hátterében, és közölte, a Scotland Yard már több hasonló merényletkísérletet meghiúsított. Peter Clarke, a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának parancsnoka szerint napokon vagy heteken belül teljes bizonyossággal fény derül arra, hogy a merénylőjelöltek mely csoporthoz tartoznak.
Tegnapi sajtójelentések szerint a robbantássorozat meghiúsítása után őrizetbe vett személyek között két orvos van, köztük az az iráni, akit a támadási kísérletek megszervezőjének tartanak. A reptéri merénylet után elfogott 26 éves Mohammed Asha neurológus a biztonsági szervek gyanúja szerint egy al-Kaida sejt vezetője. Mind a The Sun brit bulvárlap, mind a The Daily Telegraph brit konzervatív napilap azt írta tegnap rendőrségi forrásokra hivatkozva, hogy a glasgow-i repülőtéri merényletet megkísérlő két személy azonos azokkal, akik múlt pénteken két, pokolgéppel megrakott Mercedest hagytak London zsúfolt belvárosában.
Az ABC amerikai hírtelevízió szerint az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma hírszerzői forrásokból állítólag már két héttel ezelőtt értesült a glasgow-i merénylet tervéről, de a skóciai hatóságokhoz nem érkezett figyelmeztetés. A titkosszolgálati információk Prágát is terrortámadások lehetséges célpontjaként említették.
Zbigniew Brzezinski, az Egyesült Államok egykori nemzetbiztonsági főtanácsadója a CNN-nek elmondta, a fő célpontországok megválasztása – mint amilyen az Egyesült Államok mellett Nagy-Britannia és Izrael – azt jelzi, hogy a terroristák politikai indíttatásból tervezik meg és hajtják végre a merényleteiket.
Menczer Tamás megérti Ordas Esztert
