– A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt ki tudunk elégíteni – közölte Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára. Hozzátette, a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszály elleni védekezés kulcsfontosságú eleme.
Az államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy tovább tart a forró, csapadékmenetes és száraz időjárás, aminek következtében a Tisza vízhozama és a Tisza-tó vízmérlege csökken.
A korábbi kormányzati intézkedések által, a március óta tartó vízmegtartásnak, valamint az Aszályvédelmi akcióterv végrehajtásának köszönhetően 178 millió köbméter többlettel számolhatunk, így a rendkívüli aszály ellenére a tározók terében, a főművi csatornák és a holtágak medrében 650 millió köbméter, egyharmad Balatonnak megfelelő vízkészlet áll rendelkezésre.
Ebből a mennyiségből bőven jut a lakossági vízigények kielégítésére, valamint az ökológiai és a mezőgazdasági vízkivitelre is.
Az agrártárca célja, hogy Magyarországon idén ősszel és télen is folytatódjon a vízvisszatartás, így 2026 nyarára elérjük a 1,5 milliárd, míg 2026 végére már a 3 milliárd köbméter tájban és talajban tárolt vízkészletet. Hubai Imre kitért arra is, hogy kormány minden segítséget megad a gazdáknak ahhoz, hogy a klímaváltozás jelentette kihívásokra megfelelő választ tudjanak adni.
Példaként említette, hogy 1000 ember és 200-nál több gép dolgozik ma is megszakítás nélkül az aszály elleni védekezésen.
Hubai Imre felháborítónak tartja, azt hogy Brüsszel és a Tisza Párt az ingyenes vízdíj ellen szavazott, ezzel a klímaváltozással küzdő magyar gazdákat sanyargatná, és minden csepp víznek, ami most aranyat ér a gazdáknak, megfizettetné az árát. A Tisza párti képviselők újfent hozzák a brüsszeli elvárásokat és nyíltan színt vallottak: minél rosszabb a magyar gazdáknak, annál jobb a Tisza Pártnak.
Kifejtette: Magyarország kormánya ezt nem nézi tétlenül,
és ezentúl is minden eszközzel segíti a gazdákat abban, hogy hozamaik biztonságban legyenek, jövedelmük stabilizálódjon és az állami beavatkozásoknak, az öntözésfejlesztési pályázatoknak, az ingyenes vízszolgáltatási díjaknak és a felhalmozott vízkészleteknek is köszönhetően, eredményesen tudjanak védekezni a szélsőséges időjárás által okozott kártételekkel szemben. – Mi, magyarok meg tudjuk magunknak termelni a mindennapi kenyerünket, és nem fogjuk hagyni, hogy ezt bárki is veszélyeztesse – szögezte le az államtitkár.