Továbbra sem tudni, hol van a pénz

Miközben a földalapú támogatás nemzeti önrészének 25 milliárd forintos csökkentését az agrártárca a központi gabonafelvásárlás költségeivel indokolta, a raktárakból – jócskán az átvételi ár feletti eladási áron – lassan elfogy az öszszes termény, s a minisztérium a bevétellel a mai napig nem számolt el. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek szövetségi igazgatója szerint a többletbevétel jó részét kormány közeli raktártulajdonosok vághatták zsebre.

Dénes Zoltán
2007. 07. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan az összes uniós intervenciós raktárat kisöprik a takarmányhiány miatt, hiszen a közösség felszabadította a belpiaci felhasználók számára rendelkezésre álló készleteit. Hazánkban jelenleg mintegy 1,8 millió tonna uniós intervenciós kukoricakészlet található; a hazai állattartók ebből mindössze 600 ezer tonna takarmánykukorica megvásárlását pályázhatják meg. Az agrártárca tájékoztatása szerint a készlet ára tonnánként 140-150 euró között mozog majd. Ez legalább negyven euróval több, mint amennyit a gazdák terményükért annak idején kaptak, vagyis az állam tonnánként mintegy tízezer forintot keres az ügyleten, ami csak a megmaradt 1,8 millió tonnás készletet figyelembe véve is 18 milliárd forintos többletbevételt eredményez. Mindez azért fontos, mert az agrártárca az idei földalapú támogatások 25 milliárd forintos csökkentését éppen a központi felvásárlás és tárolás költségeivel indokolta. Csakhogy a raktárakból az utóbbi időben folyamatosan fogyott a termény, s az eladási árak eddig is jelentősen meghaladták a 103 eurós intervenciós árat, vagyis azt, amennyiért a gabonát átvették a termelőktől.
A földalapú támogatás nemzeti önrészének drasztikus csökkentését sérelmező Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) kérdésére a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium év elején a 25 milliárd forintos elvonást azzal indokolta, hogy sok volt a jogosnak bizonyuló túligénylés, emellett pedig nagyobb támogatást kívánnak biztosítani az állattartóknak, s nem tudják vállalni a gabona uniós intervenciós felvásárlásának költségeit sem. Később Gőgős Zoltán, a tárca államtitkára már arra hivatkozott, hogy a pénzt az árfolyamveszteség vitte el, majd ezt a tárca azzal egészítette ki, hogy a tárolásnak is vannak költségei.
Megkeresésünkre Medgyasszay László, a mezőgazdasági bizottság kereszténydemokrata tagja azt mondta: kérése ellenére a tárca a mai napig nem mutatott be konkrét számításokat az intervenciós készlettel kapcsolatos kiadásokról és bevételekről, s az esetleges árfolyamveszteségről sem kapott konkrét kimutatásokat. Mindazonáltal véleménye szerint az alapvető probléma mégis az, hogy – két teljesen különböző támogatási rendszerről lévén szó – egyáltalán nem lett volna szabad az intervenciós költségekre hivatkozva elvonni összegeket a földalapú támogatástól.
Osztotta a képviselő véleményét Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója is. Véleménye szerint a lépés lényegében törvénytelen volt, hiszen a földalapú támogatás nemzeti részéről parlamenti határozat rendelkezett. Hozzátette: akárhogy is nézzük, úgy tűnik, az elvont 25 milliárd forint nincs meg. Ugyanakkor elgondolása szerint azzal, hogy az intervenciós készleteket lassan már teljes mértékben értékesítették, s jellemzően az átvételi ár felett, a tárcának lenne pénze a kárenyhítési alap feltöltésére (országos szinten mintegy 100 milliós fagy- és aszálykárt szenvedtek a termelők). Mint mondta, a nyereség egy részét olyan, a kormányhoz közel álló szervezetek vághatták zsebre, amelyek a készletek áttárolásában vettek részt. Budai Gyula szerint ugyanis az áttárolásokat lényegében azért végezték el, mert félő volt, hogy a komoly állami támogatásokkal felépült óriási raktárak üresen maradnak, mivel a legutóbbi szezonban már alig volt intervenciós felajánlás. – Magyarul egyes kormányhoz közel álló nagyvállalkozói körök profitálhattak abból, hogy a tárca elvonta a a termelők támogatásának egy részét – mondta a szakember, akinek becslése szerint az áttárolásokra mintegy tízmilliárd forintot fizetett az agrártárca.

Felgyorsult értékesítés. Hazánk évente átlagosan 13-14 millió tonna gabonát termel, a kedvező időjárás miatt azonban az utóbbi években átlagosan évi mintegy hárommillió tonnával több termett. Mivel a többletet exportálni nem tudtuk, az intervenciós raktárakba közel hétmillió tonna gabona gyűlt össze. Ezekből az évek során alig adtak el, azonban tavaly augusztusban már felgyorsult az értékesítés, mégpedig a tonnánkénti 103 eurós átvételi árnál magasabb értéken. Jelenleg a búza lényegében elfogyott, a kukoricát pedig a napokban fogják eladni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.