Vége a mézesheteknek

Lóránt Károly
2007. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel politikai mézeshetei Nicolas Sarkozyvel véget értek a héten, amikor a német kancellár figyelmeztette Párizst, hagyjon fel az euró hitelének aláásásával és az Európai Központi Bank függetlenségének támadásával.
A francia és német elnök között kirobbant éles vita hosszú ideje várható volt. Józanabb szakértők már az euró bevezetése előtt figyelmeztettek a közös valuta problémáira, többek között Milton Friedman, aki az euró bevezetését hibának tartotta. Friedman szerint az euró legfeljebb tíz-tizenöt évig fog létezni, utána, a tagországok között meglévő kulturális és gazdasági különbségek miatt, felbomlik. „A valószínű eredmény az lesz, hogy az euró az egyes országok közötti politikai feszültségeket felerősíti, mert azokat a gazdasági problémákat, amelyeket a valutaátváltási arányok megváltoztatásával meg lehetett volna oldani, a tagországokat súlyosan megosztó politikai kérdésekké változtatja át. A politikai egység létrehozhatja egy pénzügyi unió előfeltételeit, de olyan közös monetáris politika erőltetése, amelyhez nincsenek meg a szükséges feltételek, akadályokat fog gördíteni a politikai egység megteremtése elé” – mondta még 1997-ben.
Az elmúlt héten történtek tökéletesen alátámasztják a nemrég elhunyt Nobel-díjas közgazdász meglátását. Sarkozy már a választási kampányában hangsúlyozta, hogy az Európai Központi Banknak nemcsak a pénzstabilitással, hanem, ugyanolyan súllyal, a gazdasági növekedéssel és a foglalkoztatottsággal is kell törődnie. „Nem szabad, hogy a világ egyetlen olyan térsége legyünk, ahol a valuta nem a gazdasági növekedést szolgálja” – ismételte meg már elnökként. „Mindenütt máshol a világban, a kínaiak, a japánok, az amerikaiak valutájukat a gazdasági növekedés szolgálatába állítják” – érvelt a francia elnök. Sarkozy azt akarja elérni, hogy miként az Egyesült Államokban, Japánban vagy akár az eurózónán kívüli Egyesült Királyságban is a pénzügyminiszterek beleszólhassanak a központi bank monetáris politikájába.
Sarkozyt most az Európai Központi Bank vezetői, a pénzügyminiszterek egy része, de különösen Angela Merkel azzal vádolja, hogy megkérdőjelezi a központi bank függetlenségét. „Az Európai Központi Bank függetlensége mindennek az alfája és az ómegája. És ez az, amiért Németország nem fog változtatni álláspontján” – mondta a német kancellár. A német álláspont érthető. A második világháború után Németországban fordult elő a világ legnagyobb hiperinflációja és a szilárd német márka megteremtése óta a német pénzpolitika alapja a fizetőeszköz értékállóságának megtartása volt. A szilárd márka a háború utáni német gazdasági sikerek szimbólumává vált. A németek sohasem egyeztek volna bele a márka feladásába és az euró bevezetésébe, ha megkérdezik őket, de persze erre számítva a Kohl-kormány nem is tartott népszavazást az euró bevezetéséről.
A vita arról folyik, hogy az Európai Központi Bank az infláció leszorítása érdekében magasan tartja az euró kamatlábát, emiatt az árfolyama magas a dollárhoz és a jenhez viszonyítva. Jelenleg egy euró 1,35 dollárt ér, míg 2002-ben az arány egy az egyhez volt. Ez annyit jelent, hogy ma az exportőrök egy dollár árbevétel után csak 74 eurócentet kapnak, míg öt évvel ezelőtt 100 centhez jutottak. A különbség igen nagy és különösen sújtja a francia exportőröket, de a volt olasz kormányfő, Berlusconi is támadta a közös valutát, mondván, tönkreteszi az olasz gazdaságot. Sarkozy makacs ember és Merkel is az. Ha így folytatják, beigazolódhat Friedman jóslata az euró jövőjéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.